همشهری آنلاین: سیارکی به اندازه یک ساختمان تجاری روز دوشنبه از فاصله‌ای نزدیک‌تر از فاصله ماه تا زمین از کنار سیاره آبی عبور خواهد کرد

عبور سیارکی به اندازه یک ساختمان تجاری از نزدیکی زمین

به گزارش خبرگزاری مهر، این سنگ کیهانی از فاصله 17 هزار و 702 کیلومتری از سطح زمین عبور خواهد کرد، فاصله‌ای 23 برابر نزدیک‌تر از فاصله ماه تا زمین و نور ایجاد شده توسط آن به اندازه‌ای خواهد بود که بتوان آن را با استفاده از یک تلسکوپ کوچک مشاهده کرد.

این سیارک روز چهارشنبه توسط تلسکوپ روباتیک نیومکزیکو که وظیفه اسکن آسمان را برای ردیابی چنین خطرهایی به عهده دارد، ردیابی و شناسایی شده است. پس از آن اتحادیه بین المللی نجوم وضعیت هشدار اعلام کرد.

این یافته مورد تایید "پیتر بیرتویستل" قرار گرفت، فردی که تا کنون دهها سیارک را از رصدخانه‌اش در انگلستان ردیابی کرده است. سیارک MD 2011 روز دوشنبه از آسمان نیمکره جنوبی عبور خواهد کرد. اخترشناسان مناطقی مانند آمریکای جنوبی می‌توانند درخشش تند و تیز این سیارک را در آسمان مشاهده کنند.

"امیلی بالدوین" متخصص سیارک‌ها می‌گوید ما از اینکه این سیارک از کنار زمین عبور خواهد کرد اطمینان داریم اما در صورتی که وارد اتمسفر می‌شد، سیارکی به این ابعاد می‌توانست گلوله‌ای درخشان و شعله‌ور را به وجود آورد که در نتیجه آن چندین شهاب سنگ روانه زمین می‌شدند.

محققان موسسه علوم سیاره‌ای اعلام کرده‌اند فاصله این اخترواره در حین عبورش از کنار زمین از فاصله ماهواره‌های GPS نزدیک‌تر خواهد بود. این اخترواره ساعت 1:14 عصر به وقت شرقی 27 ژوئن 2011 از سوی نیمکره شمالی به زمین نزدیک شده و از بالای نیمکره جنوبی و سواحل آنتراکتیکا عبور خواهد کرد.

ابعاد این سیارک در حدود 10 متر تخمین زده شده است. این در حالی است که سیارک‌های کوچک‌تر از 25 متر به سادگی در اتمسفر زمین نابود شده و قدرت ایجاد هیچ نوع تخریب زمینی ندارند.

قرار است در تاریخ 8 نوامبر 2011 نیز سیارکی به وسعت 400 متر و به وزن 50 میلیون تن به نام 2055 YU55 وارد مدار ماه شود. این سیارک که از فاصله 323 هزار کیلومتری زمین عبور خواهد کرد، بزرگ‌ترین سیارکی خواهد بود که از چنین فاصله نزدیکی از کنار زمین عبور خواهد کرد.

کد خبر 138586
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز