یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۶:۴۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: کنسرت جایزه زنده یادمحمد نوری که چند باری به تعویق افتاده بود، در نهایت در روزهای نهم، دهم و دوازدهم تیرماه در سالن میلاد و تالار وحدت برگزار خواهد شد.

سریر-نوری

به گزارش همشهری آنلاین در نشستی که صبح روز یک شنبه عوامل این برنامه با خبرنگاران داشتند اعلام شد که حضور خوانندگانی چون  هومن جاوید، مانی رهنما، خشایار اعتمادی و علی تفرشی در این برنامه قطعی شده است و دو خواننده دیگر نیز به مرور تا زمان کنسرت معرفی می‌شوند.

خبرگزاری مهر نیز در گزارشی از این نشست خبری به نقل از محمد سریرآورد: معرفی و ترویج اندیشه محمد نوری یکی از مهمترین اهداف برگزاری این جایزه ازابتدا بود؛چراکه هنر محمد نوری منشوری است که باید از زوایای مختلفی به آن نگریست درواقع باید از زاویه نگاه جوانان به این موضوع نگاه می کردیم و باید بررسی می کردیم که استاد نوری چه مسیری در آواز خود پیموده که چند نسل پی در پی از جوانان علاقمند به موسیقی را به هنر خود جلب کرده است .

وی افزود : در همین راستا سراغ خواننده هایی رفتیم که در حوزه موسیقی روز آثار ماندگار و در شان هنر موسیقی را از خود به جا گذاشته بودند درواقع انتخاب این خواننده ها به این دلیل بوده است که با نوع آوازی که ارائه می دهند بیان کنند که رمز ماندگاری استاد محمد نوری در اتخاذ چه شیوه ای بوده است و این رمز را به نسل جوان نشان دهند ؛ به اعتقادمن نوری شخصیت هنری منحصر به فردی داشت و شاید درعرصه هنر چنین فردی با تاثیرگذاری عمیق وجود نداشته باشد که نبودش تا این اندازه مشهود باشد. اثرات و رسوبات هنری استاد نوری و رمز ماندگاری ایشان پس از 60 سال فعالیت درعرصه آواز آنقدر شاخص بوده است که می خواستیم این عظمت ، حس ، اندیشه و سلامتی نگاه استاد نوری را در آواز خوانندگان موسیقی پاپ ایران به معرض نمایش بگذاریم .

پس از پایان صحبت های محمد سریر ، مهران فرهادی مجری طرح جایزه شعر نوری با اشاره به زمان برگزاری این جایزه گفت : نخستین جایزه شعر نوری در تاریخ 9 و 10 تیرماه ساعت 21 در سالن میلاد نمایشگاه بین الملل برگزار می شود و مراسم اختتامیه این جایزه در تاریخ 12 تیرماه ساعت 20:30 در تالار وحدت برپا می گردد .

وی در ادامه افزود : در زمان حیات استاد نوری طرح این جایزه در حضور ایشان مطرح شد و قرار بر این بود که آثار ایشان از طریق شاگردانی که تربیت کرده بود برگزار شود ولی متاسفانه بیماری محمد نوری مجال نداد و ایشان از بین ما رفتند ، پس از درگذشت این هنرمند ، تکلیف خود دانستم که طرح جایزه نوری را اجرایی کنم ؛ در ابتدا قرار بود این جایزه اسفندماه برگزار شود اما به دلیل همزمانی با مراسم عید و خریدهای نوروزی از انجام این کار در آن ایام منصرف شدیم تا اینکه با گذشت زمان توانستیم از حمایت موسسه توسعه هنرهای معاصر بهره ببریم.

فرهادی در ادامه به شرایط شرکت کنندگان در جایزه "آواز عشق" اشاره کرد و گفت : آثاری که علاقمندان باید اجرا کنند در سه بخش است بخش نخست این است که متقاضیان یکی از آثار محمد نوری با همان تنظیمی که ایشان خوانده بود این آواز را می خواند در بخش دوم یکی از قطعات نوری با تنظیمی از خود شرکت کننده اجرا می شود و آخرین مرحله هم اجرای یک قطعه با آهنگسازی و تنظیم شرکت کنندگاه در جایزه اجرا می شود و در ادامه به آهنگساز و ترانه سرای برتر جایزه ویژه اهدا می شود البته ناگفته نماند که یک بخش ویژه برای خبرنگاران حوزه موسیقی دارم و قرار است به طور سمبلیک از یکی از خبرنگاران پیشکسوت این حوزه تقدیر کنیم و در همین راستا خبرنگاران این حوزه فرد مورد نظر را انتخاب می کنند.

در ادامه این نشست رامین بهنا سرپرست ارکستر نوری به کم و کیف اجرای این ارکستر اشاره کرد و گفت: به دلیل یادآوری یاد و خاطر استاد نوری و گرامیداشت عظمت آواز و بزرگواری استاد محمد نوری تصمیم بر آن شد که همان ارکستری که سال 80 با استاد اجرای برنامه داشت همراه با ارکستر بزرگ این آثار را به روی صحنه ببرد.

سرپرست این گروه در ادامه به قطعاتی که در این کنسرت اجرا می شود اشاره کرد و گفت : رپرتواری که درنظرگرفته شده است شامل 15 قطعه است که بخشی از این قطعات به آهنگسازی استاد سریر است که با آواز استاد نوری خوانده شده بود و بخش دوم قطعاتی است که توسط مزدا انصاری برای ارکستر بزرگ تنظیم شده است و قرار است این آثار به رهبری لوریس هوویان به روی صحنه رود .

در پایان این نشست و پس از پایان صحبتهای بهنا، مهران فرهادی در پاسخ به این سئوال که اگر قرار است اندیشه های محمد نوری مطرح شود چرا بلیت فروشی انجام می شود گفت : همین الان هم به صراحت می گویم که این جایزه جنبه فرهنگی دارد اما هرگونه حرکت فرهنگی به وجود یک جریان اقتصادی نیاز دارد چراکه ما یک جریان دولتی نیستیم که با بودجه مشخص دولتی فعالیت کنیم بنابراین باید به مسائل اقتصادی توجه می کردیم ضمن اینکه هزینه های صرف شده به هیچ عنوان از فروش بلیت قابل برگشت نیست.

 ضمن اینکه قیمت بلیت این کنسرت 30 و 35 هزارتومان قیمت گذاری شده است که این رقم نسبت به کل هزینه هایی که می کنیم بسیار ناچیز است .

 

کد خبر 138100
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها