یکشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۸:۴۴
۰ نفر

گروه بورس: افزایش نرخ ارز خیلی زود روی بازار سرمایه تاثیر گذاشت و بخش‌های مختلف بورس کالا و بورس اوراق بهادار را تحت تاثیر قرار داد.

بورس

به گزارش همشهری، در گام نخست افزایش نرخ ارز باعث تعویق عرضه محصولات فلزی در بورس کالا شد و در گام بعدی باعث شد به بازار سهام شوک وارد شود؛ هرچند کارشناسان بازار سرمایه نظر متفاوتی دارند و معتقدند افزایش قیمت ارز در آینده باعث رشد بورس تهران خواهد شد. اما در عین حال افزایش نرخ ارز باعث شد از روز چهارشنبه هفته گذشته عرضه محصولات فلزی شرکت‌های خصوصی در بورس کالا متوقف شود. منوچهر میرزایی، ناظر تالار بورس کالا در گفت‌وگو با همشهری اعلام کرد: از چهارشنبه گذشته عرضه‌کنندگان محصولات فلزی به‌ویژه بخش خصوصی عرضه‌های خود را به‌دلیل افزایش نرخ ارز متوقف کردند. وی افزود: با توجه به اینکه این عرضه‌ها به‌صورت سلف انجام می‌شود و تولید‌کنندگان برای تهیه شمش مجبورند ال‌سی (اعتبار اسنادی) بازکنند، در نتیجه عرضه‌های خود را به‌دلیل تغییر در هزینه‌های خرید شمش متوقف کردند.

میرزایی تاکید کرد: قرار است این شرکت‌ها چهارشنبه هفته جاری قیمت‌هایشان را با قیمت جدید ارز تنظیم کرده و سپس به بورس کالا اعلام کنند. درصورت موافقت بورس کالا، پس از انجام بررسی‌های لازم از روز چهارشنبه دوباره عرضه‌ها با قیمت‌های جدید آغاز خواهد شد. به گفته وی، دیروز فقط شرکت ذوب‌آهن اصفهان میلگرد و تیر‌آهن را به قیمت 840تومان عرضه کرد. شرکت ذوب‌آهن به‌دلیل اینکه یک شرکت دولتی است و سنگ‌آهن مورد استفاده خود را نیز برای تولید محصول نهایی دولتی تهیه می‌کند، افزایش نرخ دلار اثری روی قیمت آنها ندارد و طبق نرخ‌های گذشته عرضه‌های خود را ادامه می‌دهد.

تأثیر افزایش نرخ ارز بر چشم‌انداز بورس

یک کارشناس بازار سرمایه هم درباره تاثیر افزایش قیمت ارز بر بورس تهران با بیان اینکه چشم‌انداز آینده بورس مشخص نیست، اعلام کرد: افزایش نرخ ارز به بورس شوک وارد کرد و این سیاست در بحبوحه‌ای از نوسانات رخ داد.امیر افسر ـ کارشناس ارشد بازار سرمایه ـ در گفت‌وگو با ایسنا، به‌علت منفی‌شدن بازار سرمایه طی روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: اعلان عمومی سیاست دولت در بازار ارز در سال 90 می‌تواند به کاهش نگرانی‌ها کمک کند، زیرا نبود آن، محاسبات بازار مالی را مختل می‌کند، به‌دلیل اینکه بسیاری از شرکت‌ها مواد اولیه خود را از خارج تهیه می‌کنند و در داخل به فروش می‌رسانند.او تصریح کرد: زمانی که نوسان در بازار مطرح می‌شود، یعنی بازار ثبات ندارد و شرکت‌هایی که محصولات صادراتی دارند نیز با کاهش قیمت مواجه شدند، زیرا معلوم نیست که دولت تا چه حد قرار است نرخ ارز را افزایش دهد.

رونق بازار سرمایه

حسین خزلی خرازی، کارشناس بازار سرمایه هم درخصوص تاثیر افزایش نرخ ارز بر بازار سرمایه به ایرنا ‌گفت: از آنجا که حجم قابل‌توجهی از شرکت‌های بورس، صادر‌کننده هستند و محصولاتشان با قیمت‌های جهانی سنجیده می‌شود، افزایش نرخ ارز آثار مثبتی را برای بازار سرمایه کشور به‌دنبال دارد. وی پیش‌بینی کرد: تک‌نرخی‌شدن ارز در نهایت به افزایش درآمد شرکت‌های بورسی و در نتیجه ارزش جاری بورس منجر شود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: با افزایش نرخ ارز درآمد شرکت‌هایی نظیر مس، ‌آلومینیوم، روی، سنگ‌آهن، شرکت‌های پتروشیمی، ‌پالایشگاه‌ها و شرکت‌هایی از این دست افزایش مناسبی می‌یابد. خزلی خرازی گفت: شرکت‌های سیمانی که شرکت‌های صادر‌کننده محسوب می‌شوند نیز تاثیرات مثبتی را از افزایش نرخ ارز دریافت می‌کنند.

شرکت‌های بورس سود می‌کنند

نصرالله برزنی، یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه در این خصوص‌ گفت: درصورتی که تک نرخی شدن نرخ ارز با قیمت هزار و 170 تومان ادامه یابد، تاثیر چندانی بر بازار سرمایه کشور نخواهد داشت. برزنی تصریح کرد: درصورتی که سیاستگذاری بانک مرکزی برای ارز یکسان‌سازی‌ به‌صورت کنونی و با نرخ هزار و 170 تا هزار و180 تومان باشد، تغییر زیادی در بازار سرمایه ایجاد نمی‌شود. این کارشناس ادامه داد: اما اگر بانک مرکزی این سیاست را با جدیت ادامه دهد و قیمت بازار آزاد با نرخ مرجع تفاوت چندانی نداشته باشد، شرکت‌های بورس سود مناسبی را به دست می‌آورند.

شرکت‌های صادر‌کننده سود می‌کنند

حسین اسدی‌نیا، یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه گفت: سرمایه‌گذارانی که سهامدار شرکت‌های صادراتی هستند، سود مناسبی دریافت خواهند کرد. وی اظهار داشت: افزایش نرخ دلار در مجموعه اقتصاد کشور اتفاق مثبتی خواهد بود؛ به‌نحوی که اثرات مثبت آن بر بازار سرمایه به‌زودی خود را نشان خواهد داد. وی با بیان اینکه این اتفاق موجب از بین رفتن اختلاف موجود بین قیمت بانکی دلار و قیمت آزاد آن می‌شود، افزود: با این اتفاق رانت حدود 12درصدی موجود در این بازار از بین می‌رود، ضمن آنکه این امر موجب صرفه اقتصادی بیشتر برای تولیدکنندگان داخلی خواهد شد.

کد خبر 137462

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز