همشهری آنلاین: سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس از تایید گزارش تخلف رئیس جمهور در سرپرستی وزارت نفت از سوی این کمیسیون خبر داد و گفت: در صورت رای مجلس به این تخلف، گزارش مذکور برای پیگیری به قوه قضائیه ارسال می‌شود.

سید عماد حسینی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر، از تایید نامه 11 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص تخلف رئیس جمهور در سرپرستی وزارت نفت در کمیسیون انرژی مجلس خبر داد.

وی گفت: این نامه به رئیس مجلس نوشته شده است و آقای لاریجانی آن را برای بررسی به کمیسیون انرژی ارجاع داد، روز گذشته این نامه در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت و تخلف مد نظر نمایندگان به تایید کمیسیون رسید.

حسینی یادآور شد: گزارش کمیسیون انرژی به هئیت رئیسه مجلس برای طرح در صحن علنی ارائه شده است.

وی ادامه داد: امضاء کنندگان نامه مذکور از طیف های مختلف مجلس هستند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: این نامه براساس ماده 233 آئین نامه داخلی مجلس به هیئت رئیسه ارجاع شده است.

به گزارش مهر، ماده 233 آئین نامه داخلی مجلس تصریح دارد: هرگاه حدقل ده نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیون ها، عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رئیس جمهور یا وزیر و یا مسئولان دستگاههای زیر مجموعه آنان را اعلام کند، موضوع بلافاصله از طریق هیئت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون های ذی ربط ارجاع می گردد.

کمیسیون حداکثر ظرف مدت ده روز موضوع را رسیدگی و در صورت وارد بودن با اظهار نظر صریح، گزارش خود را از طریق هیئت رئیسه به مجلس ارائه می کند.

براساس تبصره 1 این ماده چنانچه نظر مجلس بر تایید گزارش باشد، موضوع جهت رسیدگی به قوه قضائیه و سایر مراجع ذی صلاح ارسال می شود تا خارج از نوبت و بدون تشریفات دادرسی رسیدگی شود.

براساس تبصره 2 نیز درصورتی که مجلس در مورد رئیس جمهور یا هریک از وزیران سه نوبت رای به وارد بودن گزارش بدهد طرح استیضاح در صورت رعایت مفاد اصل 89 قانون اساسی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

به گزارش مهر، پس از آنکه رئیس جمهور تصمیم به ادغام وزارت نفت و نیرو گرفت، با برکناری میرکاظمی وزیر نفت خود را سرپرست این وزارت خانه خواند که شورای نگهبان با تفسیر قانون مربوط به سرپرستی وزارتخانه ها، رسما اعلام کرد رئیس جمهور نمی تواند سرپرست وزارتخانه ای باشد.

پس از آن مجلس از رئیس جمهور انتظار داشت در اولین فرصت سرپرست وزارت نفت را به مجلس معرفی کند که تا کنون پس از گذشت ده روز از اعلام نظر شورای نگهبان سرپرستی برای وزارت نفت معرفی نشده است.

 

کد خبر 136449

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار