گروه اجتماعی- علی‌اصغر محمدی: خانواده‌ها نگران نباشند، مهدکودکی‌ها در کنار دانش‌آموزان ابتدایی قرار نمی‌گیرند و فضای مستقلی برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

مدیرکل دفتر پشتیبانی و توسعه مدارس غیردولتی در پاسخ به پرسش همشهری درباره نگرانی خانواده‌ها از کنار هم بودن نوآموزان پیش‌دبستانی با دانش‌آموزان 10 و 11 ساله ابتدایی گفت: فضای آموزشی این گروه مستقل از فضای دبستان‌ها خواهد بود مضاف بر اینکه مهد‌های کودک مشکلی در تمدید مجوز نخواهند داشت.ماجرا از آنجا آغاز شد که براساس تفاهمنامه‌ای که بین بهزیستی و آموزش و پرورش منعقد شده بود مقرر شد کودکان 4 سال به بالا تحت پوشش مدارس غیر دولتی قرار گیرند و مهدهای کودک به عنوان شیرخوارگاه تنها مجوز پذیرش کودکان زیر 4 سال را داشته باشند. این امر واکنش والدین را در پی داشت که از حضور فرزندان خردسالشان در مدارس نگران بودند.

ابوطالب حافظی در این زمینه اشاره کرد: «قرار نیست نوآموزان دوره پیش‌دبستانی در کنار دانش‌آموزان ابتدایی قرار ‌گیرند، همچنین به لحاظ رعایت برخی مسائل این نوآموزان نباید در کنار شیرخواران باشند.»
حافظی تاکید کرد: باید بین مهد و پیش‌دبستانی یک حریمی ایجاد شود و این دو از هم تفکیک شوند، ما هم باتوجه به حساسیت والدین مراکز مستقلی برای پیش‌دبستانی‌ها دایر خواهیم کرد.

5 و 6 ساله‌ها در مراکز مستقل

مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی آموزش و پرورش نیز در این‌باره به همشهری گفت: بچه‌های 4 سال تمام و 5 سال تمام در مراکز مستقل که متناسب با نیازهای آنان و گروه سنی آنها‌ست با محتوا، تجهیزات و لوازم متناسب این سن و مربیان مجرب تحت آموزش قرار می‌گیرند.داریوش خاکی افزود: مراکز ویژه پیش‌دبستانی وجود دارد که مختص بچه‌های 5 سال تمام است و در مراکز پیش‌دبستانی ضمیمه مدارس دولتی هم نوآموزان 4 سال تمام نداریم و فقط نوآموزان 5 سال تمام حضور دارند و آماده ورود به دوره ابتدایی می‌شوند.

انعطاف در شرایط صدور مجوز

مدیرکل دفتر پشتیبانی و توسعه مدارس غیردولتی گفت: آموزش و پرورش در مورد برخی شرایط موجود برای تمدید و صدور مجوز تشکیل دوره پیش‌دبستانی در مهدهای کودک با انعطاف برخورد کرده و آماده همکاری در این‌باره است. حافظی در پاسخ به پرسش همشهری مبنی بر اینکه ادارات آموزش و پرورش برای تمدید یا صدور مجوز تشکیل دوره پیش‌دبستانی در مهدهایی که پیش از این نیز این دوره را داشتند، اظهار کرد: مجوزهایی که پیش از این سازمان بهزیستی در این زمینه صادر کرده برای ما ملاک است و بخش عمده شرایط تغییری نکرده است. به گفته وی، نگاه آموزش و پرورش به مهدهای کودک نگاه حمایتی است تا مؤسسان و کارکنان آنها با مشکلی روبه‌رو نشوند و به همین دلیل مهدهای کودکی که مدت اعتبار مجوز آنها به پایان نرسیده، می‌توانند با مراجعه به آموزش و پرورش و تکمیل فرم مشخصات و دریافت تاییدیه، کمافی‌السابق به فعالیت خود ادامه دهند.پیش‌تر اعلام شده بود مهدهای کودک برای پذیرش کودکان بالای 4 سال باید مجوز مدرسه غیردولتی بگیرند.

روند صدور مجوز تغییر نمی‌کند

حافظی در پاسخ به اینکه مؤسسان مهدهای‌کودک که مهلت مجوزشان به‌پایان رسیده از شرایط سخت آموزش و پرورش گله‌‌مند هستند، گفت: «این گروه پیش از این برای تمدید مجوز خود به بهزیستی مراجعه می‌کردند و پس از بررسی شرایط مؤسس و ارزیابی عملکرد، مجوز تمدید می‌شد و همین روند در آموزش و پرورش نیز انجام می‌شود و تفاوتی نکرده‌است.وی افزود:‌ البته با توجه به ملاک بودن مجوز بهزیستی نیازی به طی‌کردن برخی مراحل نیست و فقط مواردی مانند عملکرد آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد و دستورالعمل مربوط به ادارات آموزش و پرورش ارسال شده و مؤسسان می‌توانند مشکلات احتمالی خود را برای پیگیری و بررسی به ما منعکس کنند.

مدیرکل دفتر پشتیبانی و توسعه مدارس غیردولتی گفت: البته براساس تفاهمنامه، سازمان بهزیستی اطلاعات مربوط به مهد‌های کودک را که اقدام به پذیرش کودکان پیش‌دبستانی کرده‌اند باید به آموزش و پرورش اعلام کند تا اطلاع‌رسانی لازم برای تطبیق خود با شرایط قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزش و پرورش غیردولتی صورت پذیرد.در حالی حافظی مجوزهای صادره بهزیستی را معتبر می‌داند که چند روز پیش علیرضا رحیمی مدیرکل دفتر آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفته بود: ثبت نام پیش‌دبستانی در مهدهای کودک غیرقانونی است و مهدهای کودک تاکنون بدون مجوز اقدام به تشکیل دوره پیش‌دبستانی می‌کردند.

محتوای یکسان دوره پیش‌دبستانی

حافظی درباره یکسان‌سازی‌ محتوای آموزشی در دوره پیش‌دبستانی نیز اعلام کرد: همه مراکز پیش‌دبستانی اعم از غیردولتی و ضمیمه مدارس دولتی از این پس موظف هستند برنامه‌های مصوب سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی را در حوزه دوره پیش‌دبستانی اجرا کنند. وی با اشاره به تولید محتوای آموزشی بر‌ای دوره پیش‌دبستانی اظهار کرد: کمیته تولید محتوا در همه استان‌ها تشکیل شده و محتوا به‌صورت غیرمتمرکز در استان‌ها تولید می‌شود و پس از تایید سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی قابلیت اجرا دارد.

شرایط مربیان

حافظی در باره شرایط مربیان دوره پیش‌دبستانی نیز گفت: نگرانی در این باره وجود ندارد و اغلب مربیان پیش‌دبستانی که دارای مجوز بهزیستی هستند این شرایط را دارند.

کد خبر 135460

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی