همشهری آنلاین : رئیس سازمان سنجش آموزش کشور آخرین اخبار از مصوبات کارگروه حذف کنکور را تشریح کرد و با تکذیب جایگزینی کنکور با امتحانات نهایی گفت: بر طبق آخرین مصوبات کارگروه حذف کنکور، سوابق تحصیلی 25 درصد در کنکور سراسری 90 تأثیر دارد.

محمدحسین سرورالدین در گفتگو با خبرگزاری مهر افزود: سال 86 پس از تصویب قانون حذف کنکور در مجلس شورای اسلامی ، قانونگذار در ماده 4 کمیته ای را برای کارگروه حذف کنکور تعیین کرد. اعضای این کارگروه شامل وزرای آموزش و پرورش، علوم، بهداشت و رئیس سازمان سنجش و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی هستند و دبیر این کارگروه رئیس سازمان سنجش آموزش کشور است.

وی افزود: سخنگویی این کارگروه بر عهده دبیر آن که ریاست سازمان سنجش آموزش کشور را عهده دار است، قرار دارد و از همین رو هر نظر دیگری غیر از مصوبات کارگروه رسمی و قانونی نیست و اظهار نظر شخصی تلقی می شود.

سرورالدین یادآور شد: بر اساس آخرین تصویب این کارگروه، امتحانات نهایی در سطح خاصی و یا امتحانات سال خاصی به عنوان جایگزین حذف کنکور مطرح نشده است.

وی با اشاره به دقت دانش آموزان به روند حذف کنکور ضمن تاکید بر لزوم دقت در اطلاع رسانی در این زمینه تاکید کرد: آنچه در کارگروه رسمی و قانونی شده این است که سوابق تحصیلی باید جایگزین کنکور شود و کنکور حذف شود. اما اینکه سوابق تحصیلی چه تعریفی دارد هنوز مصداقی نداشته و مشخص نیست.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: بر اساس تصمیم کارگروه حذف کنکور تنها برای کنکور سال 90، نمرات سال سوم نظری به عنوان 25 درصد وزن گزینش در آزمون سراسری درنظر گرفته شده است و آن نیز به دلیل مسائل فنی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در آزمون سراسری سال 90، سوابق تحصیلی 25 درصد و نمره آزمون 75 درصد نمره نهایی فرد را در ورود به دانشگاه تشکیل می دهند.

سرورالدین تاکید کرد: این مصوبه تنها برای امسال است و ممکن است در سال‌های آینده تغییراتی داشته باشیم. چرا که کارگروه موظف به حذف کنکور و جایگزینی سوابق تحصیلی است. اما هنوز مشخص نیست که سوابق تحصیلی چگونه محاسبه شود اما آنچه مسلم است این است که هدف این نبوده که تنها امتحانات یکسال تحصیلی ملاک قرار گیرد.

به گزارش مهر، در روزهای گذشته، عبدالامیر عرفی - رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه امتحانات نهایی رفته رفته جایگزین کنکور می‌شود، گفت: با توسعه امتحانات نهایی در پایه سوم و پس از حذف کنکور در سال 93، امتحانات نهایی جایگزین کنکور می شود.

کد خبر 134869

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز