پنجشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۴:۴۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: در پی عملیات عوامل موساد در گروگانگیری مهندس فلسطینی نیروگاه نوار غزه در اوکراین، نخست وزیر رژیم صهیونیستی تاکید کرد: "ضرار ابوسیسی" از اعضای مهم حماس بوده و اطلاعات مهمی داشت که آنها را به دست آوردیم.

مهندس فلسطینی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، "بنیامین نتانیاهو" روز گذشته با اشاره به عملیات اخیر عوامل موساد در اوکراین که طی آن در روز 19 فوریه گذشته (13 بهمن) "ضرار ابوسیسی" مهندس فلسطینی در قطاری به مقصد کی‌یف ربوده شد، تاکید کرد: این مهندس فلسطینی اطلاعات مهمی داشت.

 نتانیاهو بدون اشاره به ارتباط احتمالی این اطلاعات با پرونده "گلعاد شالیت" (سرباز اسرائیلی اسیر در نوار غزه) مرتبط باشد، افزود: ابوسیسی از اعضای مهم جنبش حماس است و بازداشت وی در اوکراین کاملا به صورت قانونی انجام شده است.

 این در حالی است که این مهندس فلسطینی از یک ماه پیش به طور ناگهانی در حالی که عزم دیدار با برادرش در کی‌یف را داشت، ناپدید شد و حتی مقامات اطلاعاتی اوکراین از نحوه خروج وی ابراز بی‌اطلاعی کرده بودند.

 البته دو شاهد عینی قبل از تکذیب اظهارات خود اعلام کردند که این مهندس فلسطینی را در کنار دو مرد دیده‌اند که از قطار مورد نظر پیاده شده است. اما این دو پس از نگرانی از احتمال مواجه شدن با فشارهای گوناگون اظهارات خود را پس گرفتند.

 نتانیاهو در ادامه افزود: نمی‌خواهم به ارتباط این مسئله با پرونده شالیت اشاره کنم اما فقط می‌توانم بگویم که وی اطلاعات مهمی را در اختیار ما قرار داد. البته اسرائل از هر گونه تلاشی برای آزادی شالیت فروگذار نمی کند و روزی نیست که کاری برای آزادی او نکنیم.

 نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین بار دیگر شروط حماس در مسئله تبادل اسرای فلسطینی با شالیت را رد کرد و افزود: آزادی 450 اسیر فلسطینی در برابر شالیت غیر ممکن است.

 از سوی دیگر، روزنامه یدیعوت آحارونوت روز گذشته در گزارشی به نقل از منابع آگاه خارجی نوشت: اسرائیل ابوسیسی را در اوکراین در راستای جمع آوری اطلاعات درباره شالیت ربود.

 البته "سمدار بن نتان" وکیل اسرائیلی این مهندس فلسطینی تاکید کرد: ابوسیسی هیچ اطلاعاتی درباره شالیت ندارد و در این مسئله نقشی نداشته است. مقامات اسرائیل با دستگیری وی مرتکب اشتباه بزرگی شده‌اند و هم اکنون زمان اعتراف به این اشتباه و آزادی وی فرا رسیده است.

 روزنامه اشپیگل روز گذشته در نسخه الکترونیکی خود نوشت: "ضرار ابوسیسی" مهندس فلسطینی 42 ساله روز 19 فوریه گذشته در قطاری که از مقصد خارکییف (شرق اوکراین) به سوی کی یف (پایتخت اوکراین) در حرکت بود به شکل مبهمی ناپدید شد.این مهندس فلسطینی که در نظر داشت در کی‌یف با برادرش دیدار کند توسط عوامل اوکراینی موساد به گروگان گرفته شد و هم اکنون در زندانهای اسرائیل بسر می‌برد.

 اشپیگل در ادامه نوشت: گمان آن می‌رود که دستگیری این مهندس فلسطینی با مسئله "گلعاد شالیت" سرباز اسرائیلی که از پنج سال پیش در غزه در اسارت بسر می‌برد، مرتبط باشد. شاهدان عینی مشاهده کرده اند که ابوسیسی در کنار دو مرد دیگر که در اطراف وی قرار داشته اند از قطار پیاده شده است. اما این دو نفر بعدها از بیم مواجه شدن با فشار مقامات دولتی اوکراین سخنان خود را در این باره تکذیب کردند.

 خاطرنشان می شود ضرار ابوسیسی مهندس فلسطینی، مدیر بخش فنی تنها نیروگاه تولید برق نوار غزه بوده که با یک زن اوکراینی ازدواج کرده است. منابع آگاه اطلاعاتی با اشاره به اینکه ابوسیسی از 6 هفته اخیر تحت بازجویی عوامل موساد قرار دارد، تاکید می‌کنند: زمانی که موساد فردی را به این نحو تحت بازجویی قرار می‌دهد، مشخص است اطلاعاتی در دست دارد که می‌خواهد به هر قیمتی آن را بدست آورد. اطلاعاتی که شاید به مسئله شالیت (سرباز اسرائیلی اسیر درغزه) مرتبط باشد.

کد خبر 131111
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز