همشهری آنلاین: رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد با بیان اینکه درصورت رخ دادن زلزله‌ای با قدرت 8.9 در تهران،‌ پایتخت ایران به طور کامل نابود می‌شود گفت: وضعیت زمین شناختی ایران نشان می‌دهد که گسلهای کشور توانمندی ایجاد زلزله‌ای تا 8 ریشتر را دارند و خطر وقوع سونامی نیز احساس می‌شود.

بهرام عکاشه

دکتر بهرام عکاشه در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه وضعیت زلزله‌خیزی ژاپن با ایران متفاوت است افزود: زلزله‌خیزی ژاپن از نوع میان صفحه‌ای است ولی لرزه‌خیزی ایران از نوع درون صفحه‌ای است که این امر سبب شده است که هر دو کشور دارای رفتارهای متفاوت در برابر زلزله باشند.

 وی توضیح داد: وضعیت میان صفحه‌ای کشور ژاپن باعث شده که این کشور توانمندی ایجاد زلزله‌هایی با 9.5 ریشتر را داشته باشد ولی وضعیت درون صفحه‌ای ایران موجب شده است که بیشترین زلزله‌ای که در ایران رخ دهد 8 ریشتر باشد.[شدیدترین زلزله تاریخ ژاپن؛ 8.9 ریشتر]

 رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد با تاکید بر اینکه رخ دادن زمین لرزه‌ای با قدرت 8.9 ریشتر در ایران بعید است خاطرنشان کرد: ژاپن پیشرفته‌ترین کشور در زمینه رفتار لرزه‌ای و تحقیقات در زمینه زلزله است ولی با این حال با ایجاد سونامی، راکتورهای موجود در این کشور بحران ساز شده است.

 وی با اشاره به وضعیت این کشور پس از سونامی اضافه کرد: شهر "سندای" ژاپن کاملا تخریب و به توکیو که 200 کیلومتر با کانون زلزله فاصله داشته است آسیبهای جدی وارد شده است.

 عکاشه در ادامه به وضعیت ایران و به ویژه تهران اشاره کرد و گفت: در تهران به دلیل زمین شناختی و وضعیت ساختمانها و ترافیک آن و آمادگی‌هایی که برای زلزله ندارد چنانچه زلزله ای با بزرگای 7 یا 7.5 ریشتر رخ دهد به طور یقین اعلام می‌کنم که تا 10 سال تهران تعطیل خواهد ماند.

 این محقق زمین شناس با تاکید بر اینکه عمر تهران 215 تا 220 سال است خاطرنشان کرد: گسل البرز استعداد ایجاد زمین لرزه‌هایی با قدرت 8 ریشتر را دارد از این رو مسئولان کشور باید در این زمینه تمهیداتی را بیاندیشند چرا که ساختمانهای تهران قدرت پایداری در برابر زلزله 5 ریشتری را ندارند.

 عکاشه همچنین با اشاره به گزارش تحقیقات ژاپنی‌ها (جایکا) از وضعت ایران اضافه کرد: در این گزارش اعلام شده است که در صورت رخ دادن زمین لرزه‌ای با بزرگای 7 ریشتر در تهران شدت تخریب و کشتار 8 تا 9 درجه مرکالی است. 

 رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد مرکالی را درجه تخریب زمین لرزه و ریشتر را مقیاس انرژی آزاد شده از زمین دانست و ادامه داد: در این صورت ما تا ابد شهری به نام تهران نخواهیم داشت.

 سونامی در دریای عمان و خزر

 عکاشه همچنین به وضعیت سونامی ایران اشاره کرد و یادآور شد: احتمال رخ دادن سونامی در دریای عمان همواره وجود دارد و چنانچه زلزله‌ای در اقیانوس هند اتفاق بیفتد به سواحل جنوبی ایران از بندرعباس تا چابهار آسیب های جدی وارد می‌شود ولی در خلیج فارس به نظر می رسد که احتمال وقوع سونامی بعید است.

 وی همچنین به لرزه خیز بودن دریای خزر اشاره کرد و افزود: عمق سواحل در جنوب خزر هزار متر و در شمال 10 متر است و اگر چنین سونامی در دریای خزر رخ دهد به دلیل کم عمق بودن سواحل در ایران خساراتی به مراتب بیش از سونامی در دریای عمان رخ خواهد داد.

کد خبر 130278
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز