همشهری آنلاین: اولین نشست از سلسله نشست‌های کنگره بزرگداشت علامه عسکری با عنوان «علامه عسکری؛ مرزبان حریم تشیع» با حضور محمدعلی آذرشب، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، فردا، دوشنبه، 13 دی‌ماه، برگزار می‌شود.

علامه عسگری

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)، اولین نشست از سلسله نشست‌های کنگره بزرگداشت علامه عسکری با عنوان «علامه عسکری؛ مرزبان حریم تشیع»، با حضور محمدعلی آذرشب، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، برگزار می‌شود.

در این نشست که از ساعت 14 دوشنبه، 13 دی‌ماه، در سالن نشست‌های خبرگزاری ایکنا برگزار می‌شود، موضوعاتی چون تقریب مذاهب و وحدت اسلامی، آشنایی با افکار و آثار علامه عسکری، ابتکارات علمی علامه عسکری، کلام و اعتقادات، علوم قرآن و حدیث و تاریخ اسلام در آثار علامه عسکری بررسی می‌شود.

بنا بر این گزارش، کنگره بزرگداشت علامه عسکری با همکاری نهادهای مختلفی از جمله مؤسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث، بنیاد قرآن، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، بنیاد بعثت، رادیو معارف، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، دانشکده اصول‌الدین، مؤسسه علمی ـ فرهنگی علامه عسکری و خبرگزاری قرآنی ایران در سال 90 برگزار خواهد شد.

یادآور می‌شود، علامه سیدمرتضی عسکری در سال 1293 شمسی در سامراء در خاندان علم و دانش‌پرور عراقی متولد شد. ایشان از ده سالگی به حوزه‌های علوم دینی قدم گذاشت، مقدمات و بخش‌هایی از سطوح را در همان شهر تحصیل کرد و در سال 1310 شمسی در عصر مرجعیت آیت‌الله‌العظمی حائری به حوزه علمیه قم مشرف و ادامه دروس سطوح را در حوزه علمیه قم ادامه داد. از بزرگترین کارهای ایشان تحقیقات نوینی است که شهرت ایشان بیشتر مرهون آن است. این تحقیقات کارهای نو و روش‌های نوینی در تحقیقات اسلامی پدید آورد و در واقع راه نوینی در تبیین اسلام شیعی و دفاع از آن بود.

وی بیش از سی و پنج سال قبل به ایران آمد و از همان ابتدا به ادامه راهی که در عراق آغاز کرده بود، پرداخته، تبلیغ و ترویج و تحقیق و خدمت به محرومان و اقامه جماعت و بعدها تأسیس مراکز علمی همچون دانشکده علوم اسلامی را وجهه همت خویش قرار داد. امروز دانشکده اصول‌الدین که سال‌ها از تأسیس آن می‌گذرد، در شهر های قم، دزفول و تهران در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا کار پرورش محققان را بر عهده گرفته است.

بحث‌‌های علمی و مناظرات ایشان با دانشمندان مذاهب و ادیان گوناگون جهان، بسیار روشنگرانه و منحصر به فرد است و بسیاری از این مباحثات به صورت کتاب انتشار یافته‌اند. علامه عسکری، ریاست دانشکده اصول‌الدین را که خود بنیانگذار آن بوده‌اند، بر عهده داشتند. ایشان همچنین در سومین همایش چهره‌‌های ماندگار در مهرماه سال 82 به عنوان یکی از نخبگان فرهیخته و برجسته علمی ـ فرهنگی معرفی شدند. همچنین بزرگداشت علامه عسکری در سومین اجلاس مجمع جهانی اهل بیت ـ علیهم‌السلام ـ در تابستان سال 1382 در تهران برگزار شد. 

کد خبر 124711
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی