سه‌شنبه ۱۶ آذر ۱۳۸۹ - ۰۹:۵۷
۰ نفر

گروه سلامت: داشتن دندان‌مصنوعی خوب، کمک می‌کند که فرد خوب غذا بخورد، خوب حرف بزند و ظاهر خوبی داشته باشد.

دندان مصنوعی

 از مزایای دندان مصنوعی این است که این دندان‌ها تفاوتی با دندان‌های طبیعی خود شخص نخواهند داشت لذا رعایت بهداشت دندان‌های مصنوعی مانند دیگر اجزای بدن باید مورد توجه و آموزش سالمندان کشورمان قرار گیرد، زیرا همانطور که دندان‌های طبیعی نیاز به نظافت دارند، دندان‌های مصنوعی نیز باید تمیز و پاکیزه شوند. مناسب نبودن دندان مصنوعی، آسیب‌دیدگی لثه (ساییدگی لثه) جلو آمدن فک پایین و پوسیدگی دندان‌های دیگر را نیز باعث می شود لذا ضروری است که به‌طور مرتب توسط متخصص معاینه و اصلاح شوند . دکترمحمد میری ، متخصص دندانپزشکی در این خصوص توضیحاتی را ارائه می دهد .
دندان های مصنوعی هر چند وقت یک‌بار باید توسط دندانپزشک چک شوند؟

به‌طور میانگین هر 3 سال دندان‌های سالمندان باید توسط متخصص دندانپزشک معاینه شده و درصورت نیاز و تشخیص دندانساز، دندان‌ها تعویض یا اصلاح شود زیرا ممکن است روکش‌های فلزی نشست کند و در نتیجه سیم آن شل شده و دندان در دهان سالمند لق شود. دندان‌های مصنوعی مدل‌های بسیاری دارند، گذاشتن دندان مصنوعی به‌عنوان تک دندان یا تعداد به وسیله رشته سیمی در دهان ثابت یا متحرک صورت می‌پذیرد و در برخی مواقع نیز تمام دندان‌ها که به آن یک دست دندان می‌گویند، جایگزین تمام دندان‌های طبیعی می‌شود. قرار گرفتن مناسب و محکم دندان‌های مصنوعی روی فک، عدم تغییر شکل در ماهیچه‌های صورت و نبود مشکل در جویدن غذ ا نشان دهنده ساخت خوب دندان مصنوعی است. هر زمانی که دندان‌های مصنوعی سالمندان شکسته شود یا تعداد دیگری از دندان‌هایشان را از دست بدهند، دندان‌های آنان باید جایگزین و عوض شود.
جنس دندان های مصنوعی در رعایت بهداشت آنها نقشی دارد؟

دندان مصنوعی که جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌شود، معمولاً از آکریل یا ترکیبی از آکریل و فلز است. دندان مصنوعی پارسیل جایگزین تعدادی از دندان‌های از دست رفته (تا زمانی که تمام دندان‌ها از دست بروند و دندان مصنوعی کامل جایگزین شود) می‌شود. مانند دندان‌های طبیعی، دندان مصنوعی نیز می‌تواند محل تجمع پلاکت‌ها و ذرات غذایی باشد. خصوصاً
زیر دندان مصنوعی محل بسیار مناسبی برای رشد میکروب‌هاست. به همین دلیل رعایت بهداشت روزانه دهان کاملاً لازم به‌نظر می‌رسد. بهداشت نامناسب دندان مصنوعی می‌تواند منجر به تشکیل جرم و بوی بد دهان شود. درصورت امکان، بهتر است پس از هربار صرف غذا، دندان مصنوعی را درآورید و آن را بشویید.

چه مواقعی باید دندان مصنوعی را در بیاوریم؟

باید به خاطر داشته باشید که حتماً پیش از خواب، دندان مصنوعی‌تان را درآورید. این امر به لثه‌ها اجازه استراحت می‌دهد. همچنین با قرار دادن دندان مصنوعی در محلولی متشکل از آب و قرص جوشان تمیز‌کننده دندان مصنوعی، به بهداشت دهانتان
کمک شایانی خواهید کرد. صبح روز بعد، پیش از گذاشتن دندان مصنوعی در دهان، حتماً آن را با آب ولرم بشویید. استخوان فک و لثه‌ها به صورت طبیعی به مرور تغییر شکل می‌دهند و این مسئله ممکن است روی وضعیت قرارگیری دندان مصنوعی‌تان تأثیر بگذارد. هر گونه تغییر می‌تواند باعث ناراحتی شما در هنگام صرف غذا و آزردگی بافت لثه شود، عفونت‌های دهانی را به وجود آورد و نهایتاً فیزیک مناسب صورت شما را به هم بزند. اما اگر مشکل شما پیشرفته باشد، حتماً باید با دندانپزشک خود جهت تعویض دندان مصنوعی‌تان مشورت کنید.

مریم غفاری

کد خبر 122524

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز