همشهری آنلاین: یک جلد کلام‌الله مجید، چاپ جمهوری اسلامی ایران، توسط الکساندر کالری، فرمانده ناو سایوز تی.ام.آ-01 ام به ایستگاه فضایی بین‌المللی منتقل شد.

قرآن

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، سیروس برزو، تحلیلگر فضایی و روزنامه‌نگار ایرانی مقیم روسیه که چند سال پیش با انتقال مجموعه‌ای از کارت پستال‌های منقش به مینیاتورهای استاد فرشچیان توسط یک فضانورد روسیه، مبتکر برپایی نخستین نمایشگاه هنری در ایستگاه فضایی بین‌المللی بود، این بار موفق به ارسال یک جلد کلام‌الله مجید، چاپ جمهوری اسلامی ایران به ایستگاه فضایی بین‌المللی شد.

وی درباره چگونگی ارسال قرآن مجید به ایستگاه فضایی بین‌المللی به خبرنگار فناوری ایسنا گفت: چند سال پیش نخستین محموله ایرانی را که شامل کارت پستال هایی از کارهای استاد فرشچیان و کتاب تالیفی‌ام بود، از طریق پاول وینوگرادوف، کیهان‌نورد سایوزتی.ام.آ-8 ، به فضا فرستادم.

برزو افزود: با توجه به نگاه الکساندر کالری، کیهان‌نورد نامدار روسیه به ایران و مردم ما و همچنین احترامی که وی به عقاید دینی‌مان دارد، پس از آن که مشخص شد، وی فرماندهی ناو کیهانی سایوز تی.ام.آ-01 ام را بر عهده گرفته است، تصمیم گرفتم بار دیگر محموله‌ای ایرانی را توسط او راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی کنم.

وی گفت: در پاسخ به اهانت اخیری که در آمریکا به قرآن مجید صورت گرفت، به این نتیجه رسیدم که فرستادن قرآن مجید، می‌تواند عکس‌العمل مناسب و پاسخ شایسته‌ای به این حرکت زشت باشد. به همین دلیل پیشنهاد خود را با الکساندر کالری مطرح کردم. وی نیز که بارها با ارسال نامه‌های تبریک به مناسبت موفقیت‌های علمی ایران، احترام خود را به ایران و ایرانیان نشان داده، با کمال میل پذیرفت و قرار بر این شد که قرآن مجید را به ایستگاه فضایی بین‌المللی برده و در پایان ماموریت، به زمین بازگرداند. وی گفت: البته همان گونه که مطلعید، حمل هرگونه محموله‌ای به فضا مستلزم طی کردن مراحلی خاصی است. به همین دلیل، لازم بود تا انجام کامل مراحل، صبر کنیم. خوشبختانه این مراحل با موفقیت انجام شد و اینک قرآن مجید، چاپ جمهوری اسلامی ایران، در ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، الکساندر کالری تا اواخر اسفند ماه سال جاری در ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد بود. این فضانورد که طی چهار سفر قبلی خود به مجتمع مداری میر و ایستگاه فضایی بین‌المللی، جمعا 610 شبانه‌روز در فضا به سربرده، قرار است این بار حدود شش ماه در مدار زمین فعالیت کند.

الکساندر کالری در سال 1956 در یورملا ( از شهر های جمهوری لاتویا در شوروی سابق) به دنیا آمد.پس از به پایان رساندن انستیتوی فیزیک و فناوری مسکو در مؤسسه تولیدات فضایی موسوم به« انرگیا » به عنوان مهندس طراح و سازنده سامانه های فضایی مشغول به کار شد. از سال 1984 به جرگه فضانوردان پیوست و تاکنون سه بار در مجتمع مداری میر و یک بار در ایستگاه فضایی بین‌المللی فعالیت داشته است.

آخرین سفر او در سال 2004 بود و پس از آن وی حاضر نشد پرواز دیگری به فضا داشته باشد؛ زیرا معتقد بود دادن صندلی سایوز به کیهان نوردان آمریکایی و یا فروش محل به ثروتمندان کیهانگرد در جایی که تعداد زیادی از کیهان نوردان تازه کار روس در صف پرواز به فضا هستند، کار درستی نیست و پرواز خود را منوط به حضور یک کیهان نورد تازه کار کرد تا بتواند در جریان سفر تجربیات خود را به وی منتقل کند.

وی هفته گذشته توانست با مهارت تحسین برانگیزی یک ناو بدون سرنشین پروگرس را که سامانه الحاقش از کار افتاده بود، به ایستگاه فضایی بین‌المللی پیوند دهد.

کد خبر 120207

دیدگاه خوانندگان