گروه علمی فرهنگی: کشف نقص‌های جدی در ویندوز ویستا توسط محققان و هکرها، مایکروسافت را با بحران رو به رو کرده است.

مایکروسافت با آشکار شدن نقص‌های جدی در سیستم عامل ویستا با بحران بی‌اعتمادی نسبت به کیفیت سیستم عامل جدید خود رو به رو می‌شود.

بر اساس این گزارش یک برنامه‌نویس روسی در تاریخ در 15 دسامبر، نقص‌هایی را که ممکن بود نفوذ یک کاربر در تمامی ‌سیستم عامل‌های اخیر مایکروسافت از جمله ویستا را افزایش دهند، منتشر کرد.

یک شرکت امنیت رایانه نیز به مایکروسافت اعلام کرد که نقص جدیدی را به همراه پنج آسیب‌پذیری دیگر که به مرورگر اینترنتی جدید نسخه‌ 7 مایکروسافت مربوط می‌شود، کشف کرده است؛

نقص این مرورگر بسیار جدی است زیرا به احتمال زیاد رایانه‌ی کاربران را به هنگام بازدید از وب به ویروس آلوده می‌کند و به هکرها امکان می‌دهد نرم‌افزارهای مخرب را برروی رایانه‌های دارای سیستم عامل ویستا نصب کنند.

اما مایکروسافت با کشف نقص‌های ویستا، با همکاری سازندگان نرم‌افزار، پنج وصله برای ویستا عرضه کرد و تکنولوژی را در داخل سیستم عامل جدید خود قرار داد که به شرکت‌ها امکان می‌داد به طور خودکار، نرم‌افزار مایکروسافت را از اینترنت نصب کنند.

با وجود تاکید مایکروسافت به بهبود قابلیت‌های ویستا، هنوز تردیدهایی نسبت به آن وجود دارد؛ ویندوز اکس‌پی که سیستم عامل قبلی مایکروسافت بود و دو سرویس پک را شامل می‌شد، برای بهبود کیفیت امنیتی خود چند سال وقت صرف کرد و هنوز نقص‌های جدید آن به وسیله‌  محققان در خارج از مایکروسافت کشف می‌شوند.

هفته گذشته یکی از مدیران اجرایی مایکروسافت اعلام کرد که این شرکت به طور دقیق در حال کنترل آسیب‌پذیری‌های توصیف شده توسط سایت روسی است و اخیرا هیچ گزارشی از سوء استفاده یا حمله با استفاده از نقص‌های یاد شده دریافت نکرده است.

سخنگوی مایکروسافت نیز اعلام کرد که در حال تحقیق بر روی گزارش‌های دریافتی در مورد نقص‌های مرورگر جدید هستند اما هیچ اطلاعی از حملات احتمالی صورت گرفته با استفاده از این نقص ندارد.

کد خبر 11895

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز