سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۳۸۹ - ۲۰:۳۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: معاون شرکت فناوری اطلاعات از آغاز بکار سامانه مدیریت آدرس‌های اینترنتی کشور و اجرای طرح شناسنامه‌دار شدن بیش از 3 میلیون IP آدرس در کشور خبر داد و گفت:

internet

 با راه‌اندازی این سامانه تمامی توزیع کنندگان IP ملزم خواهند بود بانک اطلاعاتی IP آدرس‌ها را به روز رسانی و کامل کنند

علی اصغر انصاری با تاکید بر اینکه تمامی IP آدرس‌های اینترنتی در کشور شناسنامه دار خواهند شد گفت: پیش از راه اندازی این سامانه، مشخصات IP آدرس‌هایی که از موسسه رایپ - ثبت کنندگان منطقه‌ای آدرس‌های عددی اینترنتی - دریافت می‌شد و نیز IP آدرس‌های خصوصی که در داخل کشور مورد استفاده قرار می‌گرفت بطور کامل قابل شناسایی نبود اما با آغاز فعالیت سامانه آدرس‌های عددی اینترنتی نابسامانی‌های موجود در بحث مدیریت این بخش ساماندهی می‌شود.
وی با بیان اینکه برخی از جرائم اینترنتی در فضای سایبر به واسطه این نابسامانی‌ها صورت می‌گیرد ادامه داد: با راه اندازی این سامانه، شرکت‌هایی که از ثبت کنندگان منطقه‌ای (RIPE)، آدرس عددی اینترنتی دریافت می‌کنند باید طبق فرم تعریف شده، اطلاعات مورد نیاز تمام IP ها را ارسال کنند.

انصاری با تاکید بر اینکه در فضای اینترنت، IP آدرس به منزله مشخصه هویتی است و باید مالک آن برای مباحث حقوقی، تجاری و مالی مشخص باشد اضافه کرد: الزامات قانونی و اجرایی لازم درباره اجرای سامانه مدیریت آدرس‌های اینترنتی کشور تعریف شده و هماهنگیهای مورد نیاز با سازمان‌های ذیربط نیز در حال انجام است.

اجرای طرح شناسنامه دار شدن بیش از 3 میلیون IP آدرس در کشور

وی افزود: با اجرا و پیاده سازی این سامانه از این پس IP آدرس‌ها شناسنامه دار می‌شوند. به این معنی که مالک هر IP آدرس یا بلوک آدرس و حتی استفاده کننده نهایی آن هم مشخص می‌شود.

این مقام مسئول افزود: از آنجایی که در فضای سایبر بحث تراکنش‌های مالی و بحث‌های احراز هویت وجود دارد بهتر است که IP آدرس‌ها به نام فردی که از آن استفاده می‌کند باشد.

معاون شرکت فناوری اطلاعات با بیان اینکه این سامانه تمامی توزیع کنندگان، گیرندگان و مصرف کنندگان IP آدرس‌ها را ملزم می‌کند که این آدرس‌ها را در سامانه متمایز به ثبت رسانده و مشخصات آن را کامل کنند خاطرنشان کرد: هم اکنون بیش از 3 میلیون IP آدرس در کشور وجود دارد که شمار آن به کلی با تعداد کاربران اینترنت متفاوت است چرا که در ایران از IP آدرس‌های خصوصی هم استفاده می‌شود که این امر در دنیا متداول نیست.

وی با تاکید بر اینکه IP آدرس یک هویت و موجودیت در اینترنت است و برای معرفی شرکت‌های بزرگ و متوسط توزیع کننده IP آدرس در کشور با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مکاتبه صورت گرفته است گفت: قرار است اطلاعات این شرکت‌ها به طوری در این سامانه به ثبت برسد و بعد از رفع مشکلات احتمالی تا سه ماه آینده، اجرای آن الزامی شود.

انصاری در مورد آیین نامه اجرای طرح شناسنامه دار شدن IP آدرس‌های اینترنتی نیز گفت: جزئیات این آیین نامه برای تصویب به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ارسال شده است و چندی پیش نیز کلیات آن به تصویب این کمیسیون رسیده بود.

IP آدرس یا شماره شناسایی هر کامپیوتر متصل به اینترنت

به گزارش خبرگزاری مهر، آدرس IP شماره شناسایی هر کامپیوتر متصل به شبکه اینترنت است که شماره شناسایی هر کاربر اینترنتی نیز خواهد بود. به بیان ساده‌تر هر دستگاهی که در اینترنت وجود دارد یا به آن متصل است یک شماره شناسایی منحصر به فرد دارد که به آن آدرس IP یا شماره IP گفته می‌شود.

آدرس آی پی را می‌توان با شماره تلفن‌های افراد در شبکه تلفن مقایسه کرد. البته تفاوت‌های زیادی بین آدرس آی پی و شماره تلفن‌ها وجود دارد. ولی همانند آن پیش شماره دارد و وقتی کامپیوتری متصل به شبکه اینترنت است، این آدرس انحصاری بوده و فقط در اختیار آن کامپیوتر قرار دارد.

تفاوت مهم آی پی آدرس با شماره تلفن‌ها در این است که چنانکه به هر دلیلی کامپیوتری که این شماره (IP) به آن تخصیص داده شده از شبکه اینترنت جدا شود (ارتباطش قطع شود) اینIP آزاد شده و ممکن است به کامپیوتر دیگری تخصیص داده شود.

البته شماره IP برای کامپیوترهای سرور شبکه (کامپیوترهایی که به شبکه سرویس می‌دهند و شبکه را تحت نظارت مستمر خود دارند) و نیز کامپیوترهایی که به روشی غیر از روش شماره گیری تلفنی - دایل آپ- به اینترنت وصل هستند معمولا عددی ثابت بوده و تغییر نمی‌کند اما برای دیگر کامپیوترها، عددی متغیر است و در هر بار اتصال به اینترنت ممکن است این شماره عوض شود. یعنی هر بار که کاربر با شرکت ISP خود تماس می‌گیرد و از طریق آن به شبکه اینترنت وصل می‌شود، عددی جدید (از مجموعه شماره‌های IP آزاد در آن موقع) به کامپیوتر وی تخصیص داده می‌شود.

کد خبر 118733
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار