همشهری آنلاین: انجمن سینمای جوانان ایران در سال 1353 تاسیس شد و از سال 1354، شروع به عضوگیری و تشکیل کلاسهای آموزشی کرد

انجمن سینمای جوانان ایران

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال 1364، این انجمن با حمایت معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت مجدد خود را از سر گرفت و با هدف تشویق نوجوانان و جوانان ایرانی به هنر عکاسی و فیلمسازی و با گشایش تدریجی بیش از 50 نمایندگی و دفتر در سراسر کشور، اقدام به جذب علاقه مندان به فراگیری رشته های کارگردانی، فیلمنامه نویسی، عکاسی، تصویربرداری، تدوین و برگزاری آزمون سراسری و دوره های یکساله فیلمسازی کرد.

انجمن تا سال 1384 حدود 90 هزار نفر فارغ التحصیل داشته که این عده ضمن آموزش، به تولید فیلم‌های کوتاه در قطع های آموزشی 8 م .م ، VHS و S.VHS پرداخته و برخی از آنها به تدریج به تولید حرفه‌ای روی آورده اند. انجمن سینمای جوانان ایران در فاصله سالهای 76-1368 همه ساله 4 جشنواره منطقه‌ای در نقاط مختلف کشور برگزار کرده است.

برپایی 21 دوره جشنواره ملی و 9 دوره جشنواره بین المللی فیلم کوتاه، 3 دوره جشنواره فیلم های مستند میراث فرهنگی یادگار، 2 دوره جشنواره مفاهیم قرآن در فرهنگ ایران (تا پایان سال 1383)، یک دوره جشنواره فرهنگ ایران زمین و جشنواره فرهنگ و صنعت (تا پایان سال 1383) نیز از دیگر دستاوردهای انجمن در این زمینه بوده است.

در عرصه بین‌المللی نیز آثار تولیدی انجمن در جشنواره‌های معتبری نظیر کلرمون فران، کن، مارسی، سینما دو رئل، اکس - آن - پرووانس (فرانسه)، تامپره (فنلاند)، ایدفا (هلند)، اوبرهازن ، دویسبورگ ، هامبورگ، اشتوتگارت (آلمان)، ونیز، مونته کاتینی، تورین، میلان ، آرچی پلاگو (ایتالیا)، سن پترزبورگ (روسیه) بارسلونا، بیل بائو، والنسیا (اسپانیا)، ابنزه (اتریش)، مدیاویو (مجارستان)، کارلو ویواری (جمهوری چک)، بلگراد (صربستان و مونته نگرو)، آدنزه (دانمارک)، کراکو (لهستان)، بوسان (کره جنوبی)، یاماگاتا (ژاپن)، دراما (یونان) و... به نمایش درآمده و جوایز بسیاری هم نصیب فیلمسازان جوان انجمن شده است.

انجمن سینمای جوانان ایران از سال 1369 بعنوان نماینده ایران، به عضویت اتحادیه بین‌المللی سینمای غیرحرفه‌ای یونیکا درآمده و تاکنون، حضور فعالی در جشنواره های آن داشته است.

همچنین انجمن بعنوان نماینده ایران ، عضو فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی فیاپ می‌باشد و با گشایش آژانس عکس ایران، گامی در راه عرضه آثار عکاسی هنرمندان ایرانی برداشته است.

در زمینه تولید نیز تا سال 1376 فیلم‌های انجمن محدود به ارائه آثار هنرجویان در قطع‌های (8 م .م - VHS و SVHS) بود، اما از این سال به بعد و به منظور مشارکت فراگیر فیلمسازان شاخص و باتجربه انجمن در خلق آثار بدیع ، بخش تولید حرفه ای فیلم های کوتاه در قطع های بتاکم ، 16 م .م ، 35 م .م و دی وی کم ، راه اندازی شد و تا سال 1384 بیش از 920 عنوان فیلم کوتاه حرفه ای نیز تولید گردیده که 80 جایزه بین المللی نیز برای انجمن به ارمغان آورده است.

انعقاد قرارداد تولید مشارکتی با سازمانها، نهادها و موسسات داخلی و خارجی ، برگزاری مستمر هفته های فیلم و عکس در دفاتر انجمن در سراسر کشور، چشم انداز سینمای مستند کشورهای فرانسه، هلند، لبنان و فلسطین ، برپایی نمایشگاههای عکس انفرادی و گروهی عکاسان جوان در شهرهای مختلف، برگزاری برنامه سینمای آینده از سال 1377 تا 1379 در سینما فلسطین و سپیده به صورت یک نمایش در هفته که به تدریج به 18 شهرستان نیز تعمیم داده شد، تاکید بر ضرورت بحث نمایش فیلم های کوتاه در سینماها، عرضه تولیدات برتر انجمن در شبکه ویدئویی کشور، تلویزیون ایران و شبکه های مختلف بین المللی، برگزاری نمایشگاه سالانه عکس های مطبوعاتی جهان World Press Photo در تهران و همینطور طراحی و راه اندازی 4 پایگاه اطلاع رسانی (Website) اختصاصی انجمن، از دیگر فعالیت های انجمن سینمای جوانان ایران تا سال 1384 می‌باشد.

منبع مورد استفاده برای این مدخل

کد خبر 114598

برچسب‌ها