پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۵:۲۳

همشهری آنلاین: آرژانتین 4 بر یک کره جنوبی را شکست داد تا نخستین تیم صعودکننده به دور دوم این بازی‌ها باشد

تیم ملی فوتبال آرژانتین در هفتمین رور جام جهانی2010 با پیروزی پرگل برابر کره جنوبی به صدر جدول رده بندی گروه دوم رقابتهای جام جهانی صعود کرد.

درنیمه نخست این دیدار که دومین بازی دو تیم حاضر در گروه دوم جام نوزدهم بود و در ورزشگاه ساکر سیتی شهر ژوهانسبورگ انجام شد، آلبی سلسته با گلزنی پارک چو یونگ (17، گل به خودی) و گونسالو هیگوآین (33) دو بر یک به پیروزی رسید. تک گل کره جنوبی در تنها دقیقه وقت تلف شده اعلام شده از سوی داور بازی برای نیمه نخست و روی اشتباه مرگبار مارتین دمیکلیس در قلب خط دفاع آرژانتین به ثمر رسید.

لی چونگ یونگ با ربودن توپ مدافع بایرن مونیخ دروازه آرژانتین را باز کرد تا آسیایی ها امیدوارانه به رختکن بروند.

قاضی میدان در 45 دقیقه نخست 18 بار به نشانه خطای بازیکنان در سوت خود دمید و 2 بار هم از کارت زرد خود استفاده کرد که هر دو بار مخاطب او بازیکنان تیم ملی فوتبال کره جنوبی بودند.

حادثه مهم این نیمه آسیب دیدگی و تعویض اجباری والتر ساموئل، مدافع میانی آرژانتین بود که به ناچار جای خود را نیکولا بوردیسو داد. بوردیسو در حالی در قلب دفاع جانشین مدافع اینتر شد که پست مورد علاقه او نیست. دیگو مارادونا در فهرست بازیکنان اصلی خود پیش از شروع مسابقه نیز مجبور به تغییر و جا به جایی بازیکنانش بود. خوان سباستین ورون، بازیکن خط میانی قهرمان جام های جهانی 1978 و 1986 که در بازی نخست آرژانتین برابر نیجریه به میدان رفته بود، به ناچار جای خود را در ترکیب اولیه به ماکسی رودریگس از لیورپول داده بود.

نیمه دوم با یک تعویض برای آسیایی ها آغاز شد. کیم نام در این نیمه جایگزین کی سونگ یوئنگ شد. گوتیرس و ماسکرانو در فاصله ای کمتر از 2 دقیقه در شروع نیمه دوم از داور اخطار گرفتند. گوتیرس با این کارت زرد دو اخطاره شد و بازی سوم آرژانتین برابر یونان را از دست داد. گابریل هاینسه، زننده تک گل سه امتیازی بازی نخست آرژانتینی ها نیز از جمله بازیکنان اخطاری بازی در نیمه دوم بود. دی بلیکر در نیمه دوم به بازیکنان کره جنوبی کارت زرد خود را نشان نداد. او روی هم 29 بار خطای بازیکنان دو تیم را اعلام کرد.

کره جنوبی نیمه دوم را بهتر آغاز کرد ولی در نهایت نتوانست از از این برتری به گل تساوی برسد. در مقابل این آرژانتین بود که برتری اش را دو برابر کرد. گونسالو هیگوآین، مهاجم رئال مادرید با گل های دقایق 76 و 81 نخستین هت تریک جام نوزدهم را به نام خود رقم زد و در صدر جدول برترین گلزنان جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی ایستاد.

تلاش کارلوس توس، مهاجم منچستر سیتی در ترکیب آرژانتینی ها بسیار ملموس بود. او تلاش زیادی داشت تا از زیر سایه نام لیونل مسی بیرون بیاید و در 76 دقیقه ای که در میدان بود، پر تلاش و فعال تر از مسی به نظر می رسید. کک آرژانتینی با وجود ناکامی در گلزنی در گل های به ثمر رسیده تیمش در برابر کره جنوبی نقشی اساسی داشت.

مارادونا در این بازی سرخیو آگرو را را نیز به میدان فرستاد تا دامادش هم در این برد پر گل نقش آفرین و نه نیمکت نشین باشد. او در دقیقه 82 جای هیگوآین را گرفت.

آلبی سلسته در حالی با هت تریک گونسالو هیگوآین و گل به خودی پارک چو یونگ حریف آسیایی اش را از پیش رو برداشت که هنوز نام لیونل مسی در فهرست گلزنان جام جهانی 2010 به ثبت نرسیده است.

از نکات قابل توجه این بازی هیاهوی هواداران تیم ملی فوتبال آرژانتین بود که در بخش هایی از زمان مسابقه بلند تر از صدای گوشخراش ووووزلا به گوش می رسید. در یکی از صحنه های جالب توجه بازی دیگو آرماندو مارادونا سرمربی تیم ملی آرژانتین پس از به ثمر رسیدن گل نخست بازی کسی را در نیمکت آرژانتین برای تقسیم شادی پیدا نکرد. اصرار او برای آن که با دیگر اعضای کادر مربیان به جشن و شادی بپردازد، بسیار جالب بود.

به این ترتیب آرژانتین با 6 امتیاز از 2 بازی پیش از مسابقه چهارم این گروه میان یونان و نیجریه به تنهایی در صدر جدول این گروه ایستاد.

کد خبر 109888