همشهری آنلاین: رئیس، هیات رئیسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مقام معظم رهبری دیدار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی امروز در دیدار رئیس، هیأت رئیسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه تحلیل جامعی از شرایط حساس و در حال تغییر بین‌المللی و شرایط داخلی بخصوص انسجام و هوشیاری ملت ایران و دلبستگی کم نظیر مردم به آرمانها و خط امام (ره) از حضور بسیار گسترده و کم سابقه مردم در مراسم سالگرد ارتحال امام (ره) تشکر و تأکید کردند: باید آرمانگرایی در کنار واقع بینی، همکاری صمیمانه دولت، و مجلس و بررسی‌های کارشناسانه و دقیق در کمیسیونها، در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گیرد تا حرکت رو به جلو کشور با شتاب روزافزونی ادامه یابد.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدا با قدردانی از زحمات رئیس و نمایندگان مجلس و نقش آفرینی بسیار خوب مجلس شورای اسلامی در مسائل مهم بین‌المللی و داخلی، شرایط کنونی در عرصه جهانی را بسیار حساس و منحصر بفرد خواندند و افزودند: شرایط کنونی در عرصه بین‌المللی، در سرنوشت نسل‌های آینده و انقلاب و کشور تأثیرگذار است، بنابراین رصد دقیق و شناخت صحیح این شرایط و حضور فعال و هوشیارانه در تحولاتی که در حال وقوع است، می‌تواند زمینه ساز جایگاه مستحکم‌تر، و نزدیک‌تر به اهداف و آرمانها باشد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به تحولات منطقه خاورمیانه بویژه تحولات بی‌سابقه در موضوع فلسطین، خاطرنشان کردند: همه این موارد نشانه یک تحول و جابجایی در منطقه است و در سطح دنیا نیز درخصوص جایگاه امریکا و برخی کشورهای اروپایی و میزان تأثیرگذاری آنها، تغییرات بزرگی در حال وقوع است.

ایشان وجود شرایطی مشابه شرایط کنونی را در سی سال گذشته، نادر دانستند و تأکید کردند: لازمه نقش آفرینی صحیح و تأثیرگذار در این برهه حساس، انسجام و اقتدار لازم در داخل و همکاری نزدیک و تنگاتنگ دستگاههای مختلف است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: اگر با این دید، به مسائل کشور نگریسته شود، شاید بسیاری از مسائل و موضع گیریهایی که اکنون مورد توجه است، کم قدر و کم اهمیت جلوه کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین در تبیین شرایط داخلی، به حضور کم سابقه و کم نظیر مردم در مراسم بیست و یکمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) اشاره کردند و افزودند: خوشبختانه هوشیاری و عملکرد مردم برخلاف انتظار مخالفین و دشمنان نظام اسلامی بوده و مردم حقا و انصافا حالت بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته اند و نشان دادند که عمیقاً به امام و آرمانهای ایشان علاقه‌مند هستند.

ایشان با اشاره به حضور میلیونی و چندین ساعته مردم در مراسم سالگرد ارتحال امام (ره) که در زیر آفتاب و هوای گرم انجام شد، تأکید کردند: من لازم می‌دانم صمیمانه از این همه وفاداری ملت عزیز ایران تشکر و قدردانی کنم.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: امام خمینی (ره) مظهر انقلاب و دین، و آرمانهایی است که مردم را به سوی آنها دعوت و هدایت کرد و منادی توانایی این ملت برای پیمودن مدارج کمال بود، بنابراین چنین حضوری از طرف مردم در مراسم سالگرد ارتحال، آن هم بعد از گذشت 21 سال، به معنای احترام ملت به آرمانهای امام بزرگوار است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای تأکید کردند: ملت ایران، ملتی با نشاط، با ایمان، معتقد به اسلام، خودباور و متوکل بر خداوند متعال است و چنین ملتی هیچگاه در مسیر حرکت به سوی کمال و سعادت متوقف نخواهد شد.

ایشان نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نمایندگان چنین ملتی خواندند و افزودند: نمایش مردم را در عرصه حضور عاطفی، عقلانی و پیوند با امام (ره) همه دیدند و سال گذشته نیز در عرصه انتخابات، همه شاهد حضور 40 میلیونی بودند که همه اینها معنادار است و مسئولیت ما را به عنوان خدمتگزاران مردم، دو چندان می‌کند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: این مسئولیت فقط مختص این دنیا نیست بلکه خداوند متعال نیز از ما درخصوص نحوه عمل به وظایف سؤال خواهد کرد و باید پاسخگوی آن دنیا نیز باشیم.

حضرت آیت الله خامنه‌ای ترکیب مجلس شورای اسلامی را با وجود اختلاف سلایق سیاسی، ترکیبی شاداب، مؤمن، انقلابی، دارای احساس مسئولیت، و آشنا به مسائل دانستند و افزودند: نمایندگان مجلس در وظیفه قانونگذاری خود باید همواره دو ویژگی آرمانگرایی و واقع بینی را مد نظر داشته باشند و راه رسیدن به آرمانها را مطابق با واقعیات ترسیم کنند.

ایشان همکاری صمیمانه دولت و مجلس را یکی از نکات لازم و ضروری برشمردند و تأکید کردند: این همکاری باید تحقق یابد و اینکه هریک از دو طرف بگویند، ما همه کارها و وظایف را انجام داده‌ایم و طرف مقابل باید جلو بیاید، قابل قبول نیست.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: حدود و وظایف مجلس و دولت در قانون مشخص شده است، اگرچه برخی از این حدود هم در قانون مبهم و غیرمشخص است که باید برطرف شوند اما نیاز امروز کشور همکاری دولت و مجلس است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: نباید در دولت هیچگونه انگیزه نافرمانی از مجلس بوجود آید و در مجلس نیز نباید مطلقاً انگیزه معطل کردن دولت وجود داشته باشد.

ایشان افزودند: این سخن که دولت باید به قانون عمل کند، سخن درستی است اما از آن طرف هم قانونگذار باید نقش و شرایط مدیران اجرایی را نیز در نظر بگیرد، زیرا دولت، عنصر وسط میدان است و کار او باید تسهیل شود.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه میان اجرا و طراحی اجرا فاصله زیادی وجود دارد، خاطرنشان کردند: در کنار این موضوع که دولت باید به قانون عمل کند، مجلس هم باید کاری کند که دولت بتواند به قانون عمل کند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در تبیین این موضوع افزودند: به عنوان مثال نمی‌توان تکلیفی را برعهده دولت گذاشت ولی اعتبار لازم آن را تصویب نکرد، این مسئله موجب مشکلات می‌شود، و یا اینکه دولت لایحه‌ای را با توجه به امکانات و مقدورات خود به مجلس ارائه دهد ولی در مجلس تصرفاتی در لایحه ایجاد شود که مصوبه به کلی متفاوت با لایحه دولت شود.

ایشان همکاری صمیمانه دولت و مجلس را وظیفه بسیار مهم و فراتر از جهت‌گیریها و خطوط سیاسی دانستند و خاطرنشان کردند: این موضوع مربوط به مسائل انقلاب و کشور است و همکاری دو طرف باید براساس چنین نگاهی باشد.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به جایگاه و اهمیت کمیسیونها در تصمیم گیریهای مجلس افزودند: حضور منظم و مستمر و بررسی کارشناسانه در کمیسیونها بسیار ضروری است زیرا در چنین صورتی، موافقتها و مخالفتها، همراه با حجت خواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به شأن و اهمیت نظارتی مجلس، لزوم تدوین ساز و کار نظارتی برای مجلس و عملکرد نمایندگان را ضروری دانسته و درخصوص بررسی برنامه پنجم توسعه در مجلس شورای اسلامی نیز، خاطرنشان کردند: برنامه پنجم بسیار مهم است و در بررسی آن باید بگونه ای عمل شود که مصوبه مجلس اصلاح و تکمیل لایحه‌ی دولت باشد نه تبدیل آن به یک چیز دیگر.

ایشان در پایان نمایندگان مجلس را به قدرشناسی فرصت و نعمت بزرگ نمایندگی مردم و خدمتگزاری به آنان توصیه کردند.

در ابتدای این دیدار آقای علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در گزارشی از عملکرد دو ساله مجلس هشتم گفت: در این مدت 421 لایحه و طرح در مجلس بررسی شده که 142 فقره آن به قانون تبدیل شده است.

وی، قانون تجارت، طرح امر به معروف و نهی از منکر و طرح اصلاح الگوی مصرف را از جمله مصوبات و اقدامات مهم مجلس برشمرد و گفت: بررسی برنامه پنجم توسعه از ابتدای این هفته در کمیسیونهای تخصصی آغاز شده و مجلس با رویکرد مدل توسعه اسلامی – ایرانی، این بررسی را انجام می‌دهد.

آقای لاریجانی، بهره‌گیری از دیدگاهها و نظرات کارشناسی نخبگان، اولویت‌بندی موضوعات در کمیسیونها، اجرای صحیح قانون، توجه به موضوعات فرهنگی بویژه در قلمرو مسائل دینی را از جمله نکات مورد اهتمام مجلس هشتم دانست و افزود: مجلس شورای اسلامی در دو سال گذشته، در عرصه مسائل بین‌المللی موضع گیریهای دقیق و بموقعی داشته است و در مسائل داخلی نیز  بخصوص در قضایای پس از انتخابات مواضعی صریح اتخاذ و تأکید کرده است به فتنه‌گران داخلی و خارجی اجازه بازی مزورانه با حقوق ملت را نخواهد داد.

وی همچنین یاد و خاطره دو تن از نمایندگان، مرحوم حجت الاسلام والمسلمین فاکر نماینده مشهد و مرحوم حیاتی نماینده مُهر و لامرد را گرامی داشت.

کد خبر 109240

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز