سه‌شنبه ۴ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۷:۴۰
۰ نفر

همشهری ‌آنلاین: با حضور خانواده زنده‌یاد علی‌‌نقی وزیری و حسینعلی ملاح برخی از آثار و اشیاء‌ به جا مانده از این دو تن به همراه ساز اهدایی استاد احمد ابراهیمی به موزه موسیقی اهداء شد.

داود گنجه‌ای نوازنده کمانچه و ردیف‌دان و عضو هیئت مدیره خانه موسیقی که از جمله حاضران در این مراسم بود، ضمن اعلام این خبر به همشهری‌آنلاین گفت:در این مراسم علاوه بر خانواده مرحوم ملاح و همسر ایشان(دختر مرحوم وزیری) استاد احمد ابراهیمی هم حضور داشتند که ساز خود با عنوان عندلیب را به موزه موسیقی اهداء کردند.

گنجه‌ای با اشاره به سخنان استاد ابراهیمی و خاطراتش از برخی از هنرمندان از جمله مرحوم  علینقی وزیری و مرحوم ملاح گفت: باید این خاطرات در جایی ثبت و ضبط شود و به گمان من بهترین مکان برای این کار موزه موسیقی است که بتواند تاریخ شفاهی موسیقی ایران را با مددگیری از برخی از چهره‌های پی‌گیر این کار به انجام برساند،چرا که هنرمندان بزرگ موسیقی که در قید حیاتند، می‌توانند نکاتی را از زبان خود درباره تاریخ موسیقی ایران بیان کنند که بعدها دستمایه نویسندگان برای تحلیل دقیق تاریخ موسیقی خواهد شد.

به گزارش همشهری‌آنلاین دراین مراسم  که صبح روز سه‌شنبه  برگزار شد

محمد سریر مدیر عامل خانه موسیقی ،کیوان ساکت ، علی مرادخانی مدیر موزه موسیقی و جمعی از علاقمندان به هنر موسیقی در محل موزه موسیقی برگزار شد وسایل شخصی و آثار اهدا شده علی نقی خان وزیری موسیقیدان ایرانی به موزه موسیقی نیز رونمایی شد.

 خبرگزاری مهر هم درگزارشی از این مراسم آورد ،«پس از پایان پرده برداری غرفه آثار اهدایی علی نقی خان وزیری ، مدیر موزه موسیقی ضمن خوش آمد گویی به حاضرین در نشست به سازهای اهدایی و امانی هنرمندان به موره موسیقی اشاره کرد و گفت : اهدای ساز به موزه به طور امانی و اهدایی جریان تازه و خودجوشی است که بین هنرمندان موسیقی ایجاد شده است و این حرکت کمک بزرگی است برای رشد فرهنگ و هنر موسیقی ایران . خوشبختانه امروز شاهد هستیم که با حضور بازماندگان خاندان علی نقی خان وزیری (مهرانگیز،مه لقا و گلی ملاح) غرفه این موسیقیدان بزرگ پرده برداری شد و همچنین استاد احمد ابراهیمی "عندلیب" خود را که دارای 6 سیم است به موزه اهدا کردند.

علی مرادخانی در ادامه افزود : باید شرایطی ایجاد شود که سازهایی که به طور امانی و یا اهدایی به موزه سپرده می شود در گوشه ای خاک نخورد و پس از مدتی این مکان به گورستان سازها تبدیل نشود و هر چند وقت یکبار سازها از قفسه های خود بیرون آیند و توسط هنرمندان نواخته شود.[افتتاح موزه موسیقی با حضور بزرگان]

پس از پایان صحبت های مدیر موزه موسیقی استاداحمد ابراهیمی با ذکر خاطره ای از استاد علی نقی خان وزیری گفت : سال 1324 قرار بود کنسرتی با صدای غلامحسین بنان برگزار شود ولی بنان به علت بیماری نتوانست در کنسرت حاضر شود و مرحوم خالقی به من گفت که به جای بنان بخوانم ،وقتی وزیری آمد سراغ بنان را گرفت و گفتند که نمی تواند حاضر شود بعد وزیری رو به من کرد و گفت :  ابتدا درآمد سه گاه و چهارمضراب می زنم تو هم بغزلی از حافظ را بخوان و بعد تاکید کرد که آبروی مرا نبری! من آن شب اجرا کردم و از آن زمان به بعد بیشترشناخته شدم ؛ اما متاسفانه استاد در سال 1358 از دنیا رفت.

به دنبال سخنان استاد ابراهیمی ، کیوان ساکت نوازنده تار و سرپرست ارکستر وزیری گفت : خوشحالم که استادی مثل احمد ابراهیمی در بین ما هست و تاریخ شفاهی دوران وزیری و بنان را تعریف می کند. استاد وزیری زمانی فوت کرد که همزمان شد با تنش های اجتماعی سال 57 و فرصت قدردانی درشان ایشان پیش نیامد و پس از این هنرمند عده ای که شایستگی هنر را نداشتند به روی کار آمدند و با تاثیر بدی که بر جوانان گذاشتند باعث شد که نگاه به وزیری تغییر کند ؛ ولی از این پس امیدوارم تلاش شود که زحمات این مرد بزرگ در تاریخ ثبت شود.

این نوازنده تار در ادامه افزود : وزیری اولین کسی بود که موسیقی ایرانی را آنالیز کرد و در این راستا شاگردانی چون ابوالحسن خان صبا، استاد بنان، حشمت سنجری و... تربیت کرد که هریک از آنها به تنهایی ستون و پایه های موسیقی ایرانی پس از او را تشکیل دادند؛ و در نهایت خوشحالم که نام وزیری بعد از سی سال از زمان فوت ایشان بار دیگر طنین انداز شده است.

محمد سریر مدیرعامل خانه موسیقی در ادامه این نشست ضمن تایید اندیشه های علی نقی خان وزیری گفت : مکتب مطرح شده توسط استاد وزیری قابل ستایش و تقدیر است اما باید اجازه و فرصت دهیم که نظرات و جریان های دیگر هم ابراز وجود کنند چراکه این جریان ها است که برای آینده موسیقی ایران تعیین کنند است من معتقدم که علاوه بر حفظ پایه های هنر موسیقی نگاهی دیگر به حرف های تازه داشته باشیم ؛ باید به جوان ها یاد بدهیم که با تکیه به پایه های هنر موسیقی حرف های تازه خود را بیان کنند چراکه حرف های تازه و جریان های موسیقایی تولید فرهنگ می کند .

مهرانگیز ملاح خواهرزاده علی نقی خان وزیری در تایید صحبت های مدیرعامل خانه موسیقی گفت : ابتکار و نوآوری از مهمترین راهکارهای دست یابی به هنر ارزشمند است و استاد وزیری به مقوله نو آوری در این عرصه بسیار توجه داشت به همین دلیل مسئله در اساسنامه بنیاد وزیری ذکر شده است و اصولا این بنیاد بر این پایه طرح ریزی شده است .

داود گنجه‌ای عضو شورای عالی خانه در ادامه به نقش مدیر فرهنگی در سازندگی هنر و هنرمند اشاره کرد و گفت : تاریخ فرهنگ و هنر این مملکت نشان داده که هرگاه یک مدیر فرهنگی به روی کار آمده با عشق و علاقه کار خود را انجام داده و باعث پیشرفت هنر شده است و خوشبختانه آقای مرادخانی از آن دست از هنرمندان هستند .

پس از پایان صحبت های گنجه ای مراسم تقدیر از هنرمندانی که ساز و یا  اشیاء مرتبط با موسیقی را  به موزه اهدا و یا امانت داده اند برگزار شد و با ذکر نام ازافرادی که در محل موزه حضورنداشتند نیز تقدیر به عمل آمد.

پایان بخش این مراسم اجرای موسیقی با آواز استاد ابراهمیمی با ساز اهدایی ایشان"عندلیب" بود.

کد خبر 108248

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز