مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۸۹ - ۱۶:۲۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری (نام‌های پیشین: شورای فرهنگی اجتماعی زنان، مرکز امور مشارکت زنان، مرکز امور زنان و خانواده) یک سازمان دولتی می‌باشد که زیرنظر قوه مجریه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.

معاونت زنان

به گزارش همشهری آنلاین  این مرکز در زمان محمد خاتمی «مرکز امور مشارکت زنان» نام داشت اما به دستور محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور بعدی به «مرکز امور زنان و خانواده» تغییر نام داد و در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۹۲ با ابلاغ حکمی توسط سخنگوی دولت دوازدهم و معاون توسعه مدیریت و سرمایهٔ انسانی رئیس‌جمهور، این مرکز به معاونت امور زنان و خانواده ارتقا یافت و سمت رئیس آن نیز در ۵ مرداد ۱۳۹۲ از مشاور رئیس‌جمهور در امور بانوان، به معاون رئیس‌جمهور در امور بانوان ارتقا یافت.

بودجه

بودجه سالانه این مرکز از موارد مناقشه‌برانگیز موجود بین نهادهای حکومتی ایران می‌باشد.

«مرکز امور مشارکت زنان» در سال ۷۶ ردیف بودجه نداشت و بودجه‌اش وابسته به بودجه نهاد ریاست جمهوری بود. در آغاز دولت محمد خاتمی بودجه اختصاص داده شده به این مرکز ۴۰ میلیون تومان بود و در پایان این دولت ۲۲ میلیارد تومان بودجه داشت.

در آخرین مورد، در یکی از تبصره‌های لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ ارائه شده توسط دولت دهم ایران، پیشنهاد شده‌است ۱ درصد از بودجه وزارتخانه‌های دولت به این مرکز اختصاص داده شود. اما این پیشنهاد با مخالفت نمایندگان کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی روبرو شد و مانع از تصویب آن شده‌اند. موضوعی که با موضع‌گیری اعضای فراکسیون مجلس روبرو شد و آن‌ها اعلام کردند در کنار مسئولان مرکز امورزنان بر آن پافشاری می‌کنند.  پس از ۳ روز، کمیسیون تلفیق موافقت کرد دستگاه‌های اجرایی مجازند تا سقف ۱ درصد از اعتبارات هزینه‌ای خود را در اختیار این مرکز قرار دهند.

پیشینه

این مرکز در دوره دولت اصلاح‌طلبان ایران «مرکز امور مشارکت زنان» نام داشت و تحت مدیریت زهرا شجاعی بود. رئیس مرکز در عالیترین شوراهای برنامه‌ریزی و سیاستگذاری عضو بود، عضو شورای عالی محیط زیست، شورای عالی اشتغال، سلامت، ایرانیان خارج از کشور، جوانان، عضو دو کمیسیون مهم هیئت دولت یعنی فرهنگی و اجتماعی و عضو خود کابینه بود.

پس از روی کار آمدن دولت اصولگرایان ایران به ریاست محمود احمدی‌نژاد، کلمه «خانواده» به آن اضافه شد و کلمه «مشارکت» حذف شد و به «مرکز امور زنان و خانواده» تغییر نام داد.

بر اساس ماده ۲۳۰ قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه، دولت با همکاری سازمان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله مرکز امور زنان و خانواده، با تدوین و تصویب «برنامه جامع توسعه امور زنان و خانواده» مشتمل بر محورهای تحکیم بنیان خانواده، بازنگری قوانین و مقررات مربوطه، پیشگیری از آسیبهای اجتماعی، توسعه و ساماندهی امور اقتصادی - معیشتی با اولویت ساماندهی مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانوار و زنان بدسرپرست، تأمین اجتماعی، اوقات فراغت، پژوهش، گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، ارتقاء سلامت، توسعة توانایی‌های سازمان‌های مردم نهاد، ارتقاء توانمندیهای زنان مدیر و نخبه، توسعه تعاملات بین‌المللی، تعمیق باورهای دینی و اصلاح ساختار اداری تشکیلاتی زنان و خانواده، می‌بایست اقدامات مقتضی را انجام دهد.

شناسنامه 

  • بنیادگذاری: ۳۱ شهریور ۱۳۸۴
  • سازمان پیشین: مرکز امور مشارکت زنان نهاد ریاست‌جمهوری
  • بودجهٔ سالانه: ۴۴۰ میلیارد تومان (سال ۱۳۹۲)[۱]
  • عالی‌ترین مقام سازمان: معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده
  • وبگاه: womengov.ir
کد خبر 105479

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار خانواده

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز