جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۷:۴۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: بسیاری از استفاده‌کنند‌گان از تلفن هوشمند شرکت اپل، آیفون، مدت‌ها بود که از اعتیادآور بودن آن سخن می‌گفتند.

 اکنون یک بررسی در دانشگاه استانفورد این نظر را ثابت کرده است.

به گزارش تک‌‌نیوز دیلی این نظرخواهی بر روی 200 دانشجو انجام شد که از آیفون شرکت اپل استفاده می‌کردند و 70 درصد این دانشجویان آیفون‌های‌شان را کمتر از یک سال پیش خریده بودند.

جالب‌ترین گرایشی که در میان این دانشجویان دیده شد این بود که آیفون به چه سرعتی به بخش جدایی‌ناپذیر سبک زندگی آنها بدل شده بود، و اینکه چه تعداد زیادی از آنها صریحا پذیرفته بودند که بدون آن دچار مشکل می‌شوند.

85 درصد این افراد از آیفون به عنوان ساعت، و 89 درصد آنها از آن برای بیدار شدن از خواب  در ساعت معین استفاده می‌کردند. 75 درصد این دانشجویان با آیفون‌شان به خواب می‌رفتند و 69 درصد آنها گفتند صبح‌ها هنگام خروج از خانه با احتمال بیشتری ممکن است کیف پول‌‌شان را جا بگذارند، تا آیفون‌شان را.

در این نظرخواهی از دانشجویان خواسته شد در یک مقیاس پنج‌درجه‌ای میزان وابستگی خود به تلفن همراه بیان کنند: از نمره یک به معنای عدم اعتیاد به تلفن تا نمره پنج به معنای اعتیاد کامل. نتایج نشان داد که 10 درصد  دانشجویان پذیرفته‌اند که وابستگی‌شان در رده پنج یعنی اعتیاد کامل قرار دارد، و 34 درصد دیگر هم این وابستگی را به میزان زیاد یعنی در حد نمره 4 بیان کرده‌اند.

پروفسور تانیا لوتمن استاد انسان‌شناسی دانشگاه استانفورد که بر این تحقیق نظارت داشت، در این باره گفت:"یکی از جالب‌توجه‌ترین چیزهایی که ما در این مصاحبه‌ها دیدیم این بود که افراد چقدر با تلفن‌های همراه‌شان همذات‌پنداری می‌کردند. مسئله فقط خود شیء نبود، اما مسئله به اطلاعات شخصی فراوانی بود که بر روی آن قرار داشت، و آن را به نوعی دنباله ذهن این افراد و وسیله‌ای برای زندگی اجتماعی بدل کرده بود. تلفن به بخشی از هویت آنها را تسخیر کرده بود."

حدود یک چهارم افرادی که در این بررسی مورد سوال قرار گرفته بودند، نیز گفته بودند که آیفون‌شان بخشی از مغز یا بدن‌شان است.

این نظرخواهی نشان داد که این تلفن همراه بر روابط کاربران با دیگران هم اثر می‌گذارد. بسیاری از استفاده‌کنندگان از آیفون شکایت‌هایی از دوستان یا افراد خانواده‌شان را در مورد صرف وقت زیاد با این وسیله را گزارش کردند.

البته این پژوهشگران می‌گویند این وابستگی ممکن است لزوما ناسالم نباشد و به علاقه زیاد این کاربران به آیفون‌شان مربوط باشد.

 این بررسی همچنین نشان داد که داشتن آیفون ممکن است مزیت‌هایی هم داشته باشد.

 بیش از 70 درصد افرادی که در این نظرخواهی شرکت کرده بودند‌، گفتند که آیفون آنها را منظم‌تر کرده و 54 درصد نیز گفتند که آیفون باعث خلاقیت بیشتر آنها شده است.

کد خبر 103744

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز