همشهری آنلاین: پرنده فیلی ماداگاسکار که یکی از بزرگترین پرنده‌هایی است بر روی زمین زندگی می‌کرده و به واسطه مستعمره نشینان فرانسوی در حدود 300 سال پیش منقرض شده است اکنون شانس کوچکی برای بازگشت به زندگی یافته است

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان پس از یافتن راهی برای استخراج دی ان ای از پوسته تخم پرنده فیلی اعلام کردند احتمال احیای این جاندار منقرض شده وجود خواهد داشت.

عناصر ژنتیکی پرندگان منقرض شده دیگری نیز به واسطه این تکنیک جدید جمع آوری شده است و در یکی از این نمونه‌ها دی ان ای به دست آمده قدمتی برابر 19 هزار سال دارد.

به گفته دانشمندان موفقیت در بازیافت دی ان ای قدیمی از پوسته تخم پرندگان تاثیر بسزایی در شیوه‌های رایج مطالعات باستان شناسی و دیرینه شناسی خواهد داشت.

شیوه نقشه برداری از دی ان ای جانداران طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و دانشمندان تا کنون موفق به رمزگشایی آرایش ژنتیکی جاندارانی مانند ماموت‌ها و نیندرتال‌ها شده‌اند.

مشکلی که دانشمندان در استفاده از این شیوه با آن مواجهند یافتن نمونه‌های دی ان ای است که در موقعیتی مناسب حفظ شده باشد تا پس از دست یافتن به آن امکان اسکن و نقشه برداری از آن وجود داشته باشد زیرا معمولا بقایای به دست آمده از جانداران قدیمی از مقادیر محدودی نمونه قابل مطالعه برخوردارند.

اکنون دانشمندان دریافته اند پوسته تخم پرندگان یکی از بهترین منابع برای یافتن چنین نمونه‌های ژنتیکی هستند و بر همین اساس و با استفاده از رنگدانه های فلورسنت سبز رنگ توانستند دی ان ای موجود در پوسته تخم ها را ردیابی و از آن تصویربرداری کنند.

بر اساس گزارش تلگراف، پرنده های فیلی از خانواده شترمرغ‌ها بوده و از دسته پرنده هایی بوده‌اند که توانایی پرواز نداشته‌اند. این جانداران در واقع بزرگترین پرندگانی بوده اند که زمانی بر روی زمین زندگی می کرده‌اند. تخم این پرنده 160 برابر تخم مرغ بوده و از پوسته‌ای مقاوم در برابر آب و هوا برخوردار است و همین ویژگی‌ها دی ان ای نهفته در آنها را در وضعیت مناسبی نگه داشته است.

کد خبر 103271

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فرهنگ عمومی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز