دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۸:۱۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: کنگره جهانی موبایل از 15 فوریه با حضور مهم‌ترین شرکت‌های حاضر در بازار فناوری‌ها، تجهیزات و دستگاه‌های موبایل در بارسلونای اسپانیا آغاز به کار کرد

به گزارش خبرگزاری مهر، در این کنگره تلفن‌های همراه، چالش میان مایکروسافت، نوکیا، اپل، Research In Motion و سامسونگ برای سلطه در دنیای تلفن‌های همراه به جنگی مهم برای سیستم عامل‌های موبایل تبدیل شده است.

مایک لازاریدیس رئیس Research In Motion شرکت سازنده رایانه‌ها- تلفن‌های همراه بلک بری در این خصوص اظهار داشت: صنعت تلفن‌های همراه بر پایه نوعی تغییر قرار گرفته است که می تواند به طور ریشه‌ای مفهوم تلفن‌های همراه را دگرگون کند.

در دوره جدید کنگره جهانی موبایل، موج جدیدی از سیستم عامل‌های ویژه تلفن‌های همراه هوشمند جریان یافته است که مبارزه میان آنها بی‌شک با برد یکی و وارد آمدن آسیب‌های جدی به سایرن همراه به پایان خواهد رسید.

این جنگ به دست ویندوز موبایل 7  محصول جدید مایکروسافت آغاز می شود و با گذر از سیمبیان 3 و نوکیا به آندروئید 2.1 گوگل و بادا محصول سامسونگ می رسد.

این مبارزه در حقیقت بیشتر به معنی یک جنگ تجاری بزرگ میان اکوسیستم‌ها است تا دستگاههای موبایل. این اکوسیستم‌ها شامل برنامه های جانبی و نرم افزارها، ورود به وب، سرگرمی و بازی و به طور خلاصه شبیه به آن چیزی است که چند سال قبل در عرصه رایانه ها و میان سیستم عاملهای ویندوز، مک و لینوکس اتفاق افتاد.

در واقع در آینده ای نزدیک، تلفن‌های همراه هوشمند و نه رایانه‌ها به مهمترین پنجره کاربران به روی دنیای دیجیتال و رایج‌ترین وسیله برای دیدن سرویس‌ها و محتویات اینترنت تبدیل خواهند شد.

به اعتقاد گارتنر، موسسه تحقیقاتی که از سال‌ها قبل با دقت رویدادهای دنیای تلفن‌های همراه را دنبال می‌کند در سال 2010 حدود یک میلیارد و 300 میلیون تلفن همراه به فروش می‌رسد که این میزان 100 میلیون دستگاه بیشتر از سال گذشته است.

باوجود این تقریبا 14 درصد از این تعداد تلفن همراه فروخته شده در دنیا سهم تلفن‌های همراه هوشمند خواهد بود. بنابراین جنگ سیستم عامل‌های موبایل جنگی برای گسترش قلمرو در آینده است.

رئیس Research In Motion توضیح داد: شرکت‌هایی هستند که بر روی برنامه های جانبی کلیدی و یک سیستم عامل سازگار با چالش‌های فردا سرمایه گذاری نکرده و تنها به ساخت تلفنهای همراه اکتفا می‌کنند و به این ترتیب باید به آندروئید و یا ویندوز موبایل اعتماد کنند و دست خود را در دستان گوگل و مایکروسافت بگذارند.

در این میان به نظر می آید سامسونگ قصد دارد به فراتر از این محدودیت گام بردارد به طوری که در نخستین روز کنگره جهانی موبایل اولین تلفن همراه هوشمند خود را با سیستم عامل جدید محصول خود معرفی خواهد کرد. این سیستم عامل که بادا (در زبان کره‌ای به معنی اقیانوس) نام دارد تاکیدی بر سخنان رئیس Research In Motion است.

این اقدام سامسونگ در واقع واکنش به آن چیزی است که شرکتهای اپل، نوکیا، گوگل و Research In Motion از مدت‌ها قبل خود را درگیر آن کرده‌اند.

محصول جدید سامسونگ که در واقع رقیبی جدید برای آی- فن اپل است یک تلفن همراه هوشمند با صفحه نمایشگر OLED (دیود ارگانیکی ساطع کننده نور) کاملا لمسی است.

سیستم بادا که بر روی این تلفن همراه که Wave نام دارد نصب شده است ابزاری مناسب برای بارگذاری بازی‌ها، نقشه ها و کتاب‌های الکترونیک بوده و بنابراین سیستم عاملی است که توجه خود را بر روی سرگرمی معطوف کرده است. 

کد خبر 101623

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها