آگاهی از روش‌های نگهداری از وسایل چرم برای حفظ و بالا بردن طول عمر آنها ضروری است. در این مطلب به برخی از این روش‌ها خواهیم پرداخت.

به گزارش همشهری آنلاین، کالاهای چرمی به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد و مهارتی که برای دوختشان صرف می‌شود، نسبت به اجناس دیگر گران‌تر هستند. چرم‌ها طول عمر بالایی دارند اما آگاهی از روش‌های نگهداری از آنها، برای حفظ سرمایه‌ای که خرج باارزش‌ترین کالاهای داخل کمدتان کرده‌اید و بالاتر بردن طول عمر آنها ضروری است. در این مطلب به برخی از این روش‌ها خواهیم پرداخت.

اگر نیاز به تصویری با بزرگنمایی بیشتر هم دارید برای دسترسی به فایل این اینفوگرافیک اینجا را کلیک کنید 
  • گردگیری با اسفنج نرم

دست‌کم ماهی یک‌بار بعد از گردگیری و تمیز کردن سطح چرم با اسفنجی نرم، آن را با واکس مخصوص چرم، چرب کنید. گوشه و کناره‌های محصولات چرمی را که دسترسی سختی دارند با یک گوش پاک‌کن تمیز کنید. یک طرف گوش پاک‌کن را مرطوب کنید و طرف دیگر را خشک بگذارید، با قسمت مرطوب این نواحی را از گرد و غبار و لکه پاک کنید و با طرف دیگر، رطوبت را خشک کنید.

  • استفاده نکردن بعد از واکس زدن

بهتر است محصول چرمی تازه واکس‌خورده یا چرب شده را یک شب تا صبح کنار بگذاریم و بعد استفاده کنیم؛ چون چرم تازه چرب‌شده، گرد و خاک را زودتر به خود جذب می‌کند و کدر می‌شود.

  • دور نگه داشتن از محیط‌های مرطوب

چرم را از محل پررطوبت دور نگه دارید تا کپک نزند. از زدن عطر و اسپری به‌صورت مستقیم روی چرم نیز خودداری کنید چون خوش‌بوکننده‌ها حاوی موادی هستند که باعث آسیب رویه چرم می‌شود.

  • نگهداری در کاور پارچه‌ای

برای محافظت از کالای چرمی به‌جای روکش پلاستیکی از کاور پارچه‌ای و الیاف طبیعی استفاده کنید. برای لباس‌ها یا کیف و کفش چرمی‌تان فضای مناسبی را در نظر بگیرید و آنها را روی رگال بین انبوهی از لباس‌ها یا به صورت تلنبار شده روی کیف و کفش‌های دیگر و تحت فشار قرار ندهید.

  • دور نگه داشتن از تابش مستقیم آفتاب

کیف و کفش چرمی را با کاغذ باطله پر کنید تا منجر به مچاله شدن، ترک‌خوردگی، شکستگی و تغییر شکل محصول نشود. لباس‌ها را هم خوابیده و بدون تاخوردگی داخل کمد و به دور از تابش مستقیم خورشید، گرما و گرد و خاک بگذارید.

  • غوطه‌ور نکردن در آب؛ با دستمال خشک لکه‌گیری کنید

چرم را هرگز در آب غوطه‌ور نکنید. توصیه می‌شود لکه‌گیری چرم با دستمال خشک انجام شود، در غیر این صورت با کف صابون و یک اسفنج، به‌آرامی روی سطح چرم بکشید و لکه را پاک کنید، سپس با دستمال خشک، رطوبتش را بگیرید.

منبع داده‌ها: خراسان
اینفوگرافیک: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.