همشهری آنلاین: ناسا برنامه‌های نهایی خود برای شکار یک سیارک، حرکت‌دادن آن به مدار ماه و اعزام فضانوردان برای بازیابی نمونه‌هایی از این جرم کیهانی را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، آژانس فضایی تمامی برنامه‌های خود را به دو مفهوم شکار سیارک و آوردن آن به مدار ماه و اعزام فضانوردان برای جمع‌آوری نمونه‌ موردی‌هایی از آن محدود کرده است.

گفته می‌شود این ماموریت زمینه‌های لازم برای فرستادن انسان به مریخ را فراهم می‌کند.

تلسکوپ فضایی اسپیتزر اندازه سیارک موسوم به 2011 MD را شش متر تعیین کرده است. این در حالی است که پیش‌تر اندازه‌گیری این جرم کیهانی با مشاهدات نور مرئی و به صورت تقریبی انجام می‌شد اما اسپیتزر از دوربین مادون‌قرمز حساس به حرارت برای شکار سیارک‌ها و ارائه تخمین بهتری از اندازه آنها استفاده می‌کند.

این پروژه تحت "برنامه اعلام هیئت‌مدیره آژانس برای بازجهت‌بخشی سیارک" (BAA) اجرا می‌شود.

فضانوردان بر بورد فضاپیمای اوریون این سیارک را در مدار ماه ملاقات و نمونه‌هایی از آن را جمع‌آوری خواهند کرد.

ناسا پیش‌تر اعلام کرده دو نفر از فضانوردانش به نام‌های استان لاو و استیو بون دوره‌های آموزشی برای قدم‌گذاشتن روی سیارک را به عنوان پیش‌زمینه‌ای برای سفر به مریخ آغاز کرده‌اند. گفته‌ می‌شود آماده‌سازی برای این ماموریت در یک آکواریوم بزرگ آب انجام می‌شود تا حالت بی‌وزنی شبیه‌سازی شود.

این استخر حاوی ماکتی از فضاپیمای اوریون است که فضانوردان را به سیارک مزبور می‌برد. بدل اوریون نیز خود حاوی ماکتی از یک فضاپیمای رباتیک است که برای شکار سیارک و آوردن آن به مدار ثابت نزدیک ماه به کار خواهد رفت.

ناسا به دنبال فرودآوردن فضانوردان روی سیارک 2011 MD در دهه 2020 است.

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha