همشهری آنلاین: کارایی بالای یک خودرو لزوما به این معنی نیست که سازنده آن باید شرکتی سرشناس یا بزرگ باشد، درست مانند محصول جدید شرکتی به نام دیترویت الکتریک که ادعا می‌کند سریع‌ترین خودروی برقی جهان را تولید کرده‌است.

 

 

بر اساس گزارش پاپ‌ساینس، خودروی SP.01 نه‌تنها اولین خودروی کاملا برقی ورزشی است، بلکه اولین خودرویی است که کاملا با اسمارت‌فون‌ها ترکیب شده و تطبیق یافته‌است.

قرار است تنها 999 دستگاه از این خودرو که به گفته شرکت دیتنرویت الکتریک سریع‌ترین خودروی کاملا برقی جهان است،‌ساخته شود. این خودروی دو سرنشینه از باطری کم وزن برخوردار بوده و بدنه‌ای آلومینیومی دارد،‌درحالی که بخش‌هایی از این خودرو را ترکیبات کربنی تشکیل داده‌اند. وزن SP.01 درحدود هزار و 90 کیلوگرم است.

در کنسول میانی این خودرو اسمارت‌فونی تعبیه شده‌است که از آن برای کنترل اپلیکیشن‌های متعددی از قبیل کنترل پخش موسیقی، سیستم ماهواره‌ای، سیستم ترمز،‌نور داخلی خودرو و کنترل وضعیت کلی خودرو استفاده خواهد شد. همچنین این گوشی می‌تواند به عنوان کنترل از راه دوری موقعیت خودرو را مشخص کند، سیستم کنترل آب‌و‌هوا را فعال کرده و میزان شارژ باطری را بسنجد.

وزن موتور SP.01 درحدود 50 کیلوگرم است که با کمک این موتور،‌ خودرو می‌تواند در عرض 3.7 ثانیه به شتاب 100 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کرده و به حداکثر سرعت 249 کیلومتر بر ساعت برسد. منبع انرژی این خودرو دو سری باطری لیتیومی است که یکی در پشت جعبه دنده و دیگری بر روی موتور قرار گرفته و ا وزن کلی آنها 300 کیلوگرم است. میزان انرژی تولید شده توسط این باطری‌ها 37 کیلووات است و می‌تواند برق خودرو را تا مسافت 288 کیلومتری تامین کند. متناسب با ولتاژ منبع شارژ،‌باطری‌ها طی 4.3 ساعت تا هشت ساعت شارژ می‌شوند.

تولید محدود این خودرو از ماه آگوست آغاز خواهد شد و قیمت آن از پایه 135‌هزار دلار خواهد بود.

۱۷ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۷:۴۸