مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۸:۲۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: خط تولیدی را تصور کنید که در آن چاپگرهای پلاستیکی جایگزین بازوهای روباتیک شده‌اند و به‌جای سرهم‌بندی قطعات،‌خودروها در فرایندی بسیار ارزان و کارامد چاپ می‌شوند.

خودرو چاپی

بر اساس گزارش NBC، طراحی به نام جیم کور ایده ای برای نسل جدید خطوط تولید خودرو دارد که درصورتی که به واقعیت تبدیل شود،‌ چاپگرها به مهره‌های اصلی کارخانه‌ها تبدیل خواهند شد. طرح وی Urbee 2 نام دارد و می‌تواند بخش هایی از تولید خودرو را متحول سازد.

خودروهای Urbee که با رویکرد کم‌مصرف بودن طراحی شده‌اند، از وزن کمی برخوردار خواهند بود، ویژگی که چاپگرهای سه‌بعدی به راحتی توانایی ایجاد آن را دارند. از این رو تمرکز بیشتر در طراحی این خودرو بر روی ظاهر خودرو بوده تا موتور آن.

خودرو چاپی

کور و تیم همکارش تاکنون با استفاده از چاپگر سه‌بعدی موفق به ساخت خودرویی سه‌چرخه با ظرفیت دو سرنشین شده‌اند. چاپگرهای مورد استفاده وی از طریق تکنیک مدل‌سازی FDM یا مدل‌سازی ذوب رسوبی پلاستیک های ABS تولید می‌کنند. این چاپگرها پلیمر ذوب شده را اسپری می‌کند تا مدل نهایی لایه به لایه ساخته شود. دستگاه‌ها کاملا خودکار هستند و فرایند تولید این نوع از خودروها نیازمند نظارت نیست،‌تنها طرح بر روی دستگاه ریخته شده و پس از چند صد ساعت، ماشین چاپ شده آماده است.

ساخت بدنه خودرو به این شیوه علاوه بر تسهیل بازتولید، به دقت آن نیز خواهد افزود و می‌توان متناسب با میزان آسیب‌پذیری بخش‌های مختلف بدنه خودرو،‌به میزان ضخامت یا استحکام آن افزود و در عین حال سبکی آن نیز حفظ خواهد شد؛ به این شکل میزان مصرف خودرو نیز کاهش خواهد یافت. همچنین یکپارچه بودن بدنه خودرو عاملی برای کاهش مقاومت آن دربرابر کشش هوا و افزایش خاصیت آیرودینامیکی خودرو خواهد شد.

خودرو چاپی

تمامی بخشهای این خودرو پلاستیکی نیست و موتور و شاسی‌های آن فلزی خواهد بود. شتاب صفر تا 40 مایل بر ساعتی این خودروها توسط موتور الکتریکی 36 ولتی ایجاد خواهد شد و البته درهنگام افزایش سرعت، خودرو از موتور دیزلی‌اش استفاده خواهد کرد.

استحکام بدنه این خودرو با استحکام ورقه‌های فلزی که هم‌اکنون از آنها در ساخت خودرو استفاده می‌شود،‌برابری می‌کند. قیمت Urbee درحال حاضر 50 هزار دلار تخمین زده‌ شده است.

کد خبر 203945
منبع: همشهری آنلاین

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی