همشهری آنلاین: کپسول فضایی سایوز حامل سه فضانورد روس و آمریکایی امروز سه‌شنبه، از پایگاه فضایی بایکنور قزاقستان راهی فضا شد

به گزارش ایسنا، کپسول فضایی سایوز TMA-06M‌ روز سه شنبه 23 اکتبر (دوم آبان) ساعت 10:51 به وقت گرینویچ (14:21 به وقت تهران) از پایگاه فضایی بایکنور قزاقستان به فضا پرتاب شد.

اولگ نوویتسکی و اوگنی تارلکین، کیهان نوردان روس که نخستین سفر به ایستگاه فضایی را تجربه می‌کنند، در این مأموریت پنج ماهه با کوین فورد، فضانورد ناسا و فرمانده بعدی ایستگاه فضایی همراه هستند.

این فضانوردان در قالب سی و سومین مأموریت اکتشافی فضایی به فضانوردان مستقر در ISS‌ شامل سونیتا ویلیامز، یوری مالنچنکو و آکیهیکو هوشیده ملحق می‌شوند و همزمان با بازگشت این سه فضانورد در اواسط ماه آینده میلادی، مأموریت سی و چهارم آغاز می‌شود.

سفر فضانوردان دو روز به طول می‌انجامد و خدمه جدید روز پنج شنبه 25 اکتبر (چهارم آبان) به فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)‌ ملحق می‌شوند.

ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)‌ با هزینه‌ای بالغ بر 100 میلیارد دلار با مشارکت آژانس‌های فضایی آمریکا، روسیه، اروپا، کانادا و ژاپن ساخته و فعالیت خود را از سال 1998 رسما آغاز کرد و از سال 2000 میلادی به طور مستمر برای اقامت فضانوردان مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب‌ها

۲ آبان ۱۳۹۱ - ۱۴:۳۰