همشهری آنلاین: یک مار کوچک که در جزایر کارائیب زندگی می‌کند عنوان کمیاب‌ترین مار جهان را به خود اختصاص داد و براساس اظهارات محققان در فهرست گونه‌های در معرض خطر قرار گرفته است

این گونه از مارها در سنت لوسیا زندگی می‌کنند، کشور جزیره‌ای کوچک در دریای کارائیب و در آستانه اقیانوس اطلس، جنوب جزیره مارتینیک و شمال جزیره سنت وینسنت و گرنادین که موجب شده به مارهای سنت لوسیا معروف شود.

کمیاب‌ترین مار جهان با لکه‌های قهوه‌ای، زمانی در سنت لوسیا به وفور یافت می‌شد، اما اواخر قرن نوزدهم همزمان با ورود میمون‌های پوزه‌دار به این منطقه این گونه تلفات بسیاری داد.

این گونه از میمون‌ها از هندوستان وارد این جزیره شدند تا این مارهای زهرآلود کنترل شود، اما میمون‌های پوزه‌دار به عنوان شکارچیانی بی پروا میان این مارها تبعیضی قائل نشدند و بسیاری از آنها را نابود کردند.

تا سال 1936، این مار اهل سنت لوسیا که از نظر طول به کمتر از یک متر می‌رسد به عنوان یک گونه منقرض شده اعلام شد.

اما در سال 1973، یک مار از همین گونه در جزایر ماریا (جزیره کوچکی در ساحل جنوبی سنت لوسیا) در یک منطقه حافظت شده طبیعی که فارغ از هرگونه میمون پوزه داری بود، به دام افتاد.

در اواخر سال 2011 ، محققان با دقت فراوان 11 مار سنت لوسیا را زیر نظر گرفتند و آنها را به دستگاه‌های بسیار کوچک ضبط اطلاعات مجهز کردند.

نتایج این تحقیقات نشان داد که حدود 18 گونه از این مار هنوز در سنت لوسیا زندگی می‌کنند. اگر بخواهیم این تعداد را دست بالا حساب کنیم می‌توانیم بگوییم که در این جزیره نزدیک به صد مار از این گونه زندگی می‌کنند.

مقامات سنت لوسیا با ابراز مسرت از این خبر که هنوز این گونه منقرض نشده است اظهار داشتند که این جزیره با همکاری سازمان‌های حفاظت تلاش می‌کند که شانس بقای این گونه را بهبود بخشد.

در سال 1995، تنها 50 مار آنتیگوان در سراسر کره زمین باقی مانده بود اما در نتیجه اقدامات محافظتی جمعیت این مار به 900 رسید.

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

برچسب‌ها

۲۱ تیر ۱۳۹۱ - ۰۷:۲۰