همشهری آنلاین: "کانزی" که در یک مرکز تحقیقاتی در یک محیط طبیعی زندگی می‌کند نه تنها می‌تواند در حدود 500 واژه را با صفحه کلید بگوید بلکه قادر است آتش روشن کرده و آشپزی کند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، "کانزی" نام شامپانزه‌ای است که به همراه 8 شامپانزه گونه "بونوبو" (شامپانزه‌های کوتاه قد) در یک مرکز تحقیقاتی با دکتر "سو ساویگ- رامباو" زندگی می‌کند.

این محقق در محیط طبیعی بر روی رفتار و زبان میمون‌ها تحقیق می‌کند. وی معتقد است که علاقه بالای کانزی 31 ساله به آتش یک هوش عمیق را در این شامپانزه نشان می‌دهد.

درحقیقت "کانزی" قادر است با وسواس خاصی هیزم جمع کند، آتش روشن کند، باربکیو بیاورد، غذا درست کند و به ویژه مراقب باشد که در حین کار خود را نسوزاند.

این محقق در طول مطالعات خود نشان داده است که شامپانزه‌ها توانایی استفاده از شاخه و برگ را به عنوان ابزار دارند و حتی می‌توانند آشپزی کنند.

دکتر "سو ساویگ- رامباو" در این خصوص توضیح می دهد که "کانزی آتش روشن می‌کند چون دوست دارد این کار را انجام دهد. او عادت دارد فیلم جستجو برای آتش را تماشا کند. این شامپانزه از زمانی که بسیار جوان بود علاقه خود را به کنترل کردن آتش نشان داد. کانزی این فیلم را بیش از صدها بار دیده است."

وی افزود: "آتش یکی از مهم‌ترین فاکتورها در تکامل ما به شمار می‌رود. زمانی که انسان‌ها یاد گرفتند آتش را کنترل و سگ‌ها را رام کنند، توانستند به سطح جدیدی از امنیت برسند که منجر به خلاقیت و ایجاد فرهنگ‌های پیچیده شد."

این محقق ادامه داد: "آتش به ما اجازه می‌دهد که غذا بپزیم. گیاهانی که ما روی آتش می‌پزیم قابل هضم‌تر می‌شوند. به طور خلاصه، آشپزی به ما کمک کرد که بهتر غذا بخوریم و مغزهای تواتمندتری را توسعه دهیم."

براساس گزارش دیلی‌میل، کانزی که در زبان سواحی به معنی "جواهر" است می‌تواند بر روی آتش همبرگر درست کند. وقتی کارش با آتش تمام شد، یک بطری آب روی آتش بریزد.

کانزی آشپری را یاد گرفته است و آن را دوست دارد و امروز می‌تواند مهارت‌های خود را به سایر میمون‌ها نیز بیاموزد. به طوری‌که پسرش، "تکو" که در این مرکز تحقیقاتی زندگی می‌کند به کانزی نگاه می‌کند و از آن می‌آموزد که چگونه می‌توان مشکلات را حل کرد. محققان معتقدند که "تکو" نیز به زودی کار با آتش را یاد خواهد گرفت.

کانزی علاوه بر کار با آتش و آشپزی تا کنون موفق شده است گفتن حدود 500 واژه را از طریق صفحه کلید یاد بگیرد و 3 هزار واژه گفته شده را درک کند.

لازم به ذکر است شامپانزه‌های "بونوبو" یکی از گونه‌های در معرض خطر انقراض هستند.

برچسب‌ها

۱۵ دی ۱۳۹۰ - ۱۶:۵۰