مجموع نظرات: ۰
پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۲:۲۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از آمادگی طرف روسی برای تحویل چند قلاده ببر خبر داد و گفت: با توجه به مهیا بودن محل نگه داری آنها در میانکاله فکر می‌کنم تا پایان سال این اتفاق بیفتد.

tiger

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، آقای محمد جواد محمدی زاده تصریح کرد: مذاکرات با طرف روسی در خصوص تحویل چند قلاده ببر صورت گرفته است اما آنچه اهمیت داشت این بود که محل نگه داری آنها در میانکاله از استانداردهای لازم برخوردار باشد که در بازدیدی که چند روز پیش از آنجا داشتم این امکان فراهم شده بود.

وی در ادامه در خصوص شایعات صدور مجوز شکار هوبره خاطر نشان کرد: مجوز شکار نه برای شیوخ عرب و نه برای غیر شیوخ صادر نشده است و هرگونه ادعایی را تکذیب می‌کنم.

محمدی زاده افزود: در خصوص هوبره تنها مجوز پرورش آن به یک شرکت ایرانی داده شد تا بخشی از آن را پرورش دهد و در محیط آزاد کند و بخش دیگر را برای مسابقات پرندگان استفاده کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: تاکنون مسابقات پرندگان در ایران برگزار نشده است و این مسابقات مانند مسابقات اسبدوانی و دیگر مسابقات می‌تواند انجام شود و ما هم مجوز لازم را صادر می‌کنیم.

گفتنی است هوبره یکی از پرندگان نادر و ارزشمند حیات وحش کشور است که به عنوان گونه‌ای حمایت شده مورد حفاظت قرار می گیرد و در مقیاس جهانی به عنوان گونه‌ای آسیب‌پذیر در فهرست قرمز IUCN به ثبت رسیده است.

متاسفانه علاقه به شکار هوبره سبب شده است هر ساله در فصل پاییز و همچنین فصل بهار که فصل تخمگذاری و جوجه‌آوری هوبره است افرادی اقدام به زنده گیری و صید این پرندگان کنند.

شکار هوبره با استفاده از تله مخصوص انجام میگیرد که این روش مستلزم قطع بیشمار بوته‌ها و درختچه های مناطق خشک بیابانی است درحالی که درختچه های تاغ که تنها پوشش غالب این مناطق است فواید بیشماری هم برای محیط زیست و هم برای مردم دارد که با این اقدام از بین می رود.

کد خبر 160652

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار