همشهری آنلاین: دانشمندان آمریکایی در زیر بخ‌های اروپا، یکی از قمرهای مشتری، دریاچه‌ای بزرگ از آب را یافتند که می‌تواند محلی مناسب برای کشف اشکالی از حیات باشد

 

دانشمندان دانشگاه تکزاس و ناسا با مطالعه بر روی اروپا که یکی از قمرهای مشتری است در زیر یک سطح وسیع یخی دریاچه‌ای را کشف کردند که حجم آب آن برابر با "دریاچه‌های بزرگ" آمریکای شمالی است.

به گفته این دانشمندان، ماموریت‌های روباتیک آینده می‌توانند با انجام تحقیقات پیشرفته‌تر درباره این دریاچه عظیم حضور اشکالی از حیات بر روی این قمر را مورد ارزیابی قرار دهند.

این دانشمندان در این خصوص توضیح دادند: "این شرایط، بهترین احتمال را برای یافتن حیات بر روی اروپا نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، درصورتی که این قمر، مسکونی باشد ما نیاز داریم ماده‌ای را که از سطح به طرف عمق قمر و زیر این دریاچه می‌رود را در اختیار داشته باشم. این دریاچه می‌تواند محیطی ایده‌آل برای تولد حیات و یا ایجاد کانال‌هایی برای تشکیل ترکیبات آلی سطحی باشد. این کشف بسیار مهمی است اما برای بررسی به اطلاعات بیشتری نیاز دارد."

این دانشمندان برای کسب این نتایج از تصاویری که کاوشگر "گالیله" تهیه کرده است استفاده کردند و برپایه فرایندهای مشابهی که برای کشف اسرار پنهان در زیر یخ‌های زمین به کار می‌روند، توانستند قطر یخ را تخمین بزنند. برپایه این اطلاعات، قطر لایه یخی که سطح اروپا را پوشانده است برابر با 10 کیلومتر است.

سال گذشته نیز دانشمندان دانشگاه آریزونا در بررسی‌های خود نشان دادند که یخ موجود بر روی سطح اروپا مانند آب از هیدروژن و اکسیژن شکل گرفته است و جریان مداوم تشعشعاتی که از مشتری به این قمر وارد می‌آید با این یخ‌ها واکنش نشان داده و اکسیژن آزاد و دیگر اکسیدان‌ها از قبیل پروکسید هیدروژن به وجود می‌آورد.

همچنین لایه‌های غنی از اکسیژن این یخ سطحی بسیار ضخیم بوده و به احتمال زیاد این لایه کل پوسته قمر را در بر گرفته است.

برچسب‌ها

۲۸ آبان ۱۳۹۰ - ۰۸:۱۶