همشهری آنلاین: کاوشگر مسنجر ناسا تصاویر جدیدی از سطح عطارد را به زمین ارسال کرده است که دوباره این فکر را در ذهن دانشمندان ایجاد کرده است که نزدیک‌ترین سیاره به خورشید چگونه در 4 میلیارد سال قبل شکل گرفت

به گزارش خبرگزاری مهر، کاوشگر مسنجر ناسا در تازه‌ترین تصاویری که به زمین ارسال کرده است نشان داده است که برخلاف سایر سیارات منظومه خورشیدی حفره‌های سطح سیاره عطارد غنی از رسوبات گوگرد است.

 

این اطلاعات جدید دوباره این فکر را در ذهن دانشمندان ایجاد کرده است که آتشفشان‌ها نقش مهمی در تشکیل این سیاره ایفا می‌کنند که وجود این سطح بالای گوگرد می‌تواند در خصوص تایید این نظریه توضیح دهد. این نظریه همچنین اظهار می‌دارد که آجرهای سازنده عطارد با منشا تشکیل زهره، زمین و مریخ متفاوت است.

مسنجر از زمان آغاز ماموریت خود تاکنون بیش از 20 هزار تصویر را از سطح عطارد تهیه کرده است.

مسنجر (پیام رسان) مخفف عبارت "سطح، فضا، محیط، ژئوشیمی و مسافت یابی عطارد" است. این کاوشگر که هزار و 93 کیلوگرم وزن دارد 3 آگوست 2004 پرتاب شد و 17 مارس 2011 به مدار عطارد رسید.

این تصاویر، دشت وسیعی از جریان مواد مذاب قدیمی را در فضایی به وسعت 4 میلیون کیلومتر مربع (در حدود نصف اندازه آمریکا) نشان می‌دهد.

کاوشگر مسنجر همچنین یک میدان مغناطیسی نامتعادل را در سراسر سیاره عطارد کشف کرد. شدت این میدان مغناطیسی در شمال قوی‌تر از جنوب است.

دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند برای این بی تقارنی میدان مغناطیسی توضیحی ارائه کنند.

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

برچسب‌ها

۲ تیر ۱۳۹۰ - ۱۶:۴۳