همشهری آنلاین: یک منجم آماتور با انجام سفری به طول 60 هزار مایل در مدت یکسال توانست تصویری پانورامیک از کهکشان راه شیری تهیه کند

 

به گزارش خبرگزاری مهر، "نیک رایزینگر" یک منجم آماتور است که در سیاتل آمریکا مدیر بازاریابی است. این علاقه‌مند نجوم با 6 دوربین همگام و طی 60 هزار مایل (96 هزار و 561 کیلومتر) در مدت یکسال توانست یک تصویر پانورامیک را از کهکشان راه شیری در پهنه آسمان شب تهیه کند.

 

این عکاس 28 ساله آمریکایی با استفاده از دوربین‌هایی با زاویه دید بالا از آسمان شب بین غرب آمریکا و جنوب آفریقا هزاران عکس را از ستارگان تهیه کرد و از ترکیب 37 هزار و 440 عکس به این تصویر پانورامیک تماشایی رسید.

این عکس یک نمای 360 درجه از کهکشان راه شیری، سیارات و ستارگان درون آن را در رنگ‌های کاملا طبیعی نشان می‌دهد.

بازدیدکنندگان سایت این عکاس با کلیک بر روی این عکس 5 هزار مگاپیکسلی می‌توانند بر روی هر نقطه‌ای از کهکشان که می‌خواهند از سحابی جبار تا ابر بزرگ ماژلان زوم کنند.

رایزینگر در این خصوص اظهار داشت: "من می‌خواهم چیزهایی را که نمی‌توانیم در شرایط طبیعی ببینیم با دیگران به اشتراک بگذارم. در یک شب پر ستاره صاف در سیاتل شما می‌توانید حدود 20 تا 30 ستاره را ببینید. اما در این عکس شما می‌توانید 20 تا 30 میلیون ستاره را تماشا کنید."

"اندرو فراکنوی"، مربی ارشد انجمن نجوم اقیانوسیه در تشریح این تصاویر اظهار داشت: "منجمان حرفه‌ای کارهایی از این دست را با نقشه برداری‌های بسیار عمیق از مناطق کوچک آسمان و با استفاده از تلسکوپ‌های بزرگ انجام می‌دهند. اما این تصویر یک رکورد عکاسی زیبا را نشان می‌دهد. این عکس از نظر عملی چندان مفید نیست اما برای ارتقای هنری و آموزشی بسیار با ارزش است.

این عکاس برای تهیه این تصاویر به آسمان هر دو نیمکره شمالی و جنوبی نیاز داشت. به همین منظور آسمان را به 624 بخش تک شکل تقسیم و سپس تمام آنها را در رایانه به یک عکس واحد تبدیل کرد.

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

برچسب‌ها

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۰۹:۲۲