همشهری آنلاین - فرانک عطیف: فرودگاه دومودِدوف بزرگ‌ترین فرودگاه مسکو کشور روسیه است و در 22 کیلومتری جنوب‌شرقی مسکو قرار دارد

13 نوامبر (22 آبان) 1954 شورای وزیران اتحاد جماهیر شوروی(یو اس اس ار) سابق پیشنهاد مسئولان ناوگان هوایی مسافری(ایچ ای سی ای اف) را برای اغاز ساخت دومین فرودگاه مسافری و غیرنظامی مسکو را تصویب کرد.

در سال  1958 شورای وزیران ِ یو اس اس آر  دستور داد ساخت اولین ساختمان تا 1962 تمام شود.

حمل و نقل مسافر در این فرودگاه از سال 1964 اغاز شد.ترمینال فرودگاه دومودِدوف سال 1965 باز شد.

پرواز منظم هواپیمای مسافربری  به براتسک در سال 1966 شروع شد و در سال 1992 به فرودگاه بین‌المللی تغییر وضعیت داد.در سال 1999 برنامه توسعه فرودگاه برای اجرا تا سال 2003 با تصویب دولت منطقه مسکو و هیات مدیره خدمات هوایی فدرالِ روسیه آغاز شد.

در حال حاضر 77 خط هوایی (36 آژانس خارجی ، 29 خط هوایی روسی و 12 آژانس هوایی از کشورهای مشترک‌المنافع ) در فرودگاه دومودِدوف به و از 241 مقصد داخلی و بین‌المللی پرواز دارند.از این تعداد، فقط 92 تا در داخل منطقه مسکو و صرفا از طریق این فرودگاه انجام می‌شود.

این فرودگاه پایگاه اصلی دو خط بزرگ هوایی استار الاینس و وان ورلد در روسیه است.برای اولین بار در تاریخ روسیه ایرباس ای 380 در اکتبر(مهر) سال 2009 در این فرودگاه پرواز انجام داد.دومودِدوف تنها فرودگاه روسیه است که اجازه پذیرش و انجام پرواز با این نوع هواپیما را دارد.

فرودگاه با ترن‌های سریع‌السیر به استگاه راه‌آهن پاولتسکی و مترو در مرکز و جنوب شهر مسکو متصل است.

در ترمینال مسافربری فرودگاه در کنار فروشگاه ها، سرویس‌دهی مختلف از جمله اینترنت و ...، محل نگهداری و انبار لباس زمستانی برای مسافرانی که به کشورهایی با آب و هوای معتدل پرواز می‌کنند؛ وجود دارد.

بزرگ‌ترین ترمینال بار در روسیه که در این فرودگاه قرار دارد مجهز است به انواع تجهیزات مورد نیاز برای انواع کالا و بار.

فرودگاه دومودِدوف تنها فرودگاه روسیه است که به دو باند موازی با فاصله‌ای که انجام فرود و صعود همزمان را امکان‌پذیر می‌کند؛ مجهز است.

در حال حاضر تا 70 فرود و صعود و در ساعت‌های اوج پرواز تا 90 مورد در ساعت در این فرودگاه انجام می‌شود.به خاطر برخورداری از امکانات پیشرفته مانند روشنایی و چراغ‌های مدرن، تجهیزات هواشناسی و رادیویی در شرایط بد آب و هوایی هم پروازها به خوبی و با ایمنی با حدااقل تاخیر اجرا می‌شود.از سال 2002 تا 2010 محوطه  مخصوص هواپیماها ، باندها و فرودگاه بازسازی و مدرن شد.

طبق اطلاعات ارائه شده در سایت فرودگاه امنیت دومودِدوف بالاست و مدام بدون اطلاعات قبلی توسط شرکت‌های داخلی و خارجی ویژه این کار بازرسی و چک می‌‌شود.

 مجتمع سوخت فرودگاه از انواع تجهیزات و سیستم‌های مدرن سوخت‌رسانی برخوردار است.در این مجتمع سوخت‌گیری ، انبار ، آماده‌سازی ، کنترل کیفیت سوخت و روغن و سوخت‌گیری انواع وسیله نقلیه هوایی برطبق استانداردهای بین‌امللی انجام می‌شود.

برای اولین بار در روسیه در این فرودگاه سرویس و خدمات پرنده‌شناسی به کار گرفته شد. مسئولان فرودگاه با استفاده از پرنده‌ةای شکاری امنیت فرودگاه درخصوص پرواز پرنده‌ها در بخش‌های پروازی هواپیماها را تامین کردند بدون این‌که از وسیله‌ها و مواد شیمیایی استفاده کنند.

برای روز‌آمد کردن و پیشرفته تر کردن فرودگاه برنامه‌های توسعه دیگری در دست تهیه و اجراست تا مثلا برنامه‌های زمان‌بندی تعمیر هواپیماها در پاییز و زمستان به‌خوبی و با سرعت انجام شود یا مثلا تجهیز منطقه پرواز و پارک هواپیماها به سیستم پخش اتوماتیک اطلاعات عملیاتی پرواز با استفاده از سیستم‌های نرم‌‌افزاری و سخت‌افزاری مدرن.

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ثبت نام و قیمت خودرو

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز