دوشنبه ۷ دی ۱۳۸۸ - ۰۹:۰۲
۰ نفر

ترجمه - سپیده حسینعلی عراقی: پیری اغلب همراه با انزوا و تحلیل قوای جسمانی است و می‌تواند با درد و اندوه سپری شود. با این‌حال، می‌توان به‌گونه‌ای دیگر پیر شد.

 اما پیری همراه با خوشحالی، کسب کردنی است! توصیه‌های روان درمانگر، ماری‌هنزل، کلیدهای خوب پیرشدن را در اختیارمان قرار می‌دهد.

تنها از طریق تغذیه خوب، زندگی متوازن، ورزش و خوب‌خوابیدن نمی‌توان به خوبی پیر شد. ماری هنزل، نویسنده کتاب «گرمای قلب مانع افت جسمانی می‌شود؛ دوران پیری بدون پیرشدن» پیشنهاد می‌دهد راه‌های جدیدی را کشف کنید؛«پیرشدن می‌تواند فرصتی برای
 در پیش گرفتن راهی جدید باشد؛ مسیری که به درون و به قلب راه دارد زیرا اگر حقیقتا چیزی در درونمان باشد که پیر نشود، همانا توانایی ما در دوست داشتن و خواستن است.»

سالمندان در آرزوی تجربه خوشایند

چرا پیر شدن آن‌قدر دشوار است؟ جوانی همچنان نوعی ظلم و ستم را اعمال می‌کند، چرا که عملکرد و ظاهر در آن حکمفرمایی می‌کند. از این‌رو، الزاما قدم گذاشتن به دوره پیری می‌تواند دشوار و یا حتی دردناک باشد و این همان چیزی است که موجب نگرانی می‌شود.

در واقع، در سمینارهایی که هنزل نزد افرادی که در آستانه سالخوردگی قرار دارند یعنی سنین 50 تا 60 سالگی برگزار می‌کند، پرسش مشخصی وجود دارد:«برای آنکه تجربه خوشایندی از پیری داشته باشیم، چگونه به این دوران نزدیک شویم؟».هر فردی دوست دارد که دوران پیری خود را با شادی، رضایت از زندگی و خوشحالی سپری کند.

مهار کردن تنهایی

اولین مرحله این دوران، مرحله بازنشستگی است که با یک آزادی ناگهانی که گاه کنترل آن مشکل است همراه است؛ خصوصا آنکه بعضی از افراد مجبور هستند این دوران را در تنهایی سر کنند.

همکاران ما در محیط کاری حتی اگر افراد کاملی نبودند، ما را در محیطی قرار می‌دادند که مشغول باشیم و کاری انجام دهیم. ترک کردن این محیط می‌تواند با احساس دردناک طرد شدن همراه باشد، در حالی‌که به گفته هنزل«ما برای برقراری ارتباط با یکدیگر به‌وجود آمده‌ایم». برای مهارکردن احساس انزوا و تنهایی ابتدا باید با خودتان خوب باشید. کشف زندگی جدید درونی کلیدی برای دوری از محبوس شدن است.

ابتدا برای چیزهایی که برایتان لذت بخش است اهمیت بیشتری قائل شوید، مثل گوش‌دادن به موسیقی و یا خواندن کتاب‌های نویسنده مورد علاقه‌تان‌. مسیرهای جدیدی را کشف کنید، از آنها بهره ببرید، کنجکاو باشید و لذت ببرید.

پیر شدن با تغییرات فیزیکی همراه است حتی اگر به کمک تکنیک‌های جدید ضد‌پیری، این تغییرات کاهش یابند و یا دیرتر از راه برسند، اجتناب‌ناپذیر هستند. جذابیت شما دیگر به‌دلیل نرمی پوست بدنتان و یا زور بازوانتان نیست بلکه بیشتر به قابلیت شما در علاقه‌مندی به دیگران، به دنیا و به بشاش بودن بر می‌گردد. هنزل به شما اطمینان می‌دهد که «چروکیده شدن شتری است که در خانه همه می‌نشیند».

حفظ کردن جوانی قلب

هنزل یادآور می‌شود که «در هر سنی می‌توان دوست داشت و عشق را دریافت کرد. دوست داشتن، قابلیتی است که با افزایش سن کاهش نمی‌یابد». سالمندانی که افرادی با ملاحظه، آماده خدمت و خیرخواه مانده‌اند، به این موضوع پی برده‌اند. مطمئنا این موضوع در مورد افرادی که قبل از سالخوردگی این فضایل را در خود پرورش نداده‌اند صدق نمی‌کند.

پاک کردن گذشته

به گفته روان درمانگر، «کینه‌ها، پشیمانی، افسوس و احساس گناه همانند باری روی دوش‌هایتان سنگینی می‌کنند». فکرش را بکنید، کشمکش‌های مداوم خانوادگی می‌تواند همانند سمی واقعی عمل کند. بر خلاف آن، برقراری روابط خوب با خانواده و دوستان این امکان را فراهم می‌سازد تا این دوران را با سبکبالی بیشتری سپری کنید. در این میان همچنین باید شکست‌ها و خطاهایتان را ببخشید و چیزی را که قادر به تغییر آن نیستید  بپذیرید.

بنابراین اگر هنوز می‌پرسید که آیا پیری ارزش زندگی کردن را دارد، جواب مثبت است، با این‌حال به شرطی که لحظات زندگی را بارور کنید‌. بنابراین حتی اگر آینده مبهم و نامشخص باشد، با شور و هیجان‌، خواستن و سرزندگی می‌توانید خواهان زندگی کردن بمانید. پیری می‌تواند یک آغاز باشد، نه یک پایان.

Doctissimo.fr

کد خبر 98186

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار مهارت‌های زندگی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز