گروه ورزشی: افشین قطبی در نشست خبری پیش از حضور در تورنمنت قطر با اشاره به اعلام حمایت علی کفاشیان از کادر فنی تیم ملی تاکید کرد که انتظار قهرمانی در تورنمنت قطر را نداشته باشید.

وی اظهار داشت: «در وهله اول از همه مردم برای حمایت‌هایی که از تیم ملی داشتند و به ما انگیزه دادند، تشکر می‌کنم. اما هر وقت اسامی تیم ملی اعلام می‌شود نظرات مختلفی از سوی مربیان، کارشناسان و حتی مردم مطرح می‌شود که کاملا طبیعی است. بنابراین فکر می‌کنم این جزئیات، اختلاف تفکرات مربیان نسبت به یکدیگر است که بنابر علم خود، بازیکنان را به تیم ملی دعوت می‌کنند.»

ملاک دعوت از بازیکنان

قطبی در ادامه در بیان ملاک‌هایش برای دعوت بازیکنان به تیم ملی گفت: «با شخصیت بودن، حرفه‌ای بودن و روحیه پیروزی داشتن از ملاک‌های مهم من برای انتخاب این بازیکنان بود بنابراین فکر می‌کنم مغز و روح فوتبال اهمیت زیادی دارد. بازیکنانی که انتخاب کردیم بعضا دارای تکنیک‌های بین‌المللی هستند و قابلیت ‌بازی با دو پا را دارند. من سعی کردم بازیکنان
چپ پا هم زیاد انتخاب کنم که از فهرست 25 نفره ما 7 بازیکن چپ پا هستند. این نگاه مدرنی بود که در فهرست جدید تیم ملی داشتیم.»

قطبی گفت: «در لیگ برتر 540 بازیکن حضور دارند که 50 بازیکن آن در وضعیت نسبتا خوبی به سر می‌برند بنابراین پیش از هر اردو سعی می‌کنم بهترین‌ها را به این تیم دعوت کنم. میانگین سنی تیم ملی در حدود 25 سال است که این برای آینده فوتبال ایران خوب است. یکی دیگر از هدف‌های ما در انتخاب این فهرست، انتخاب نسل‌های مختلفی از فوتبال ایران بود.» سرمربی تیم ملی درباره تورنمنت قطر نیز گفت: «درباره این تورنمنت بسیار بحث شده است و فکر می‌کنم بازی کردن در قطر در حدود یک سال پیش از جام ملت‌های آسیا برای تیم ایران مفید است.»

درخواست قطبی از باشگاه‌ها

قطبی با درخواست از تیم‌های باشگاهی برای کمک به تیم ملی گفت: «تیم ملی، لیگ برتر و دیگر تیم‌های رده‌های سنی مختلف مثلثی هستند که هر چقدر این مثلث متحدتر و قوی‌تر باشد، فوتبال ایران پیشرفت می‌کند. این مثلث باید سالم باشد و همه در آن به یکدیگر کمک کنند. باید قبول کنیم لیگ برتر ما در سطح متوسطی از آسیا است و لازم است کمک کنیم که تقویت شود، فدراسیون نیز هزینه‌های زیادی کرده تا 8 تیم ملی در رده‌های سنی مختلف بتوانند تجربیات بین‌المللی را در مسابقات خارج از کشور کسب کنند که واقعا جواب داد و می‌بینیم بازیکنانی چون کریم انصاری‌فر و احسان حاج‌صفی ثمره بها دادن به تیم‌های پایه است.

همچنین می‌خواهم تیم‌های لیگ هم به ما کمک کنند تا بازیکنان‌شان دارای تجربیات بین‌المللی بیشتری شوند. قطعا بازی در جایی که یک سال دیگر جام ملت‌ها در آنجا برگزار می‌شود برای تیم ایران مفید است.» قطبی تاکید کرد: «ما نباید در لحظه فکر کنیم. هدف افشین قطبی این است که از این فرصت برای آزمایش بازیکنان مختلف در جهت ساختن
تیم ملی استفاده کند. حال می‌خواهد نتایج مساوی باشد، شکست و یا پیروزی اما باید متوجه باشیم که مهم‌ترین پیروزی ما قهرمانی در جام ملت‌های آسیا است.»

شکست یعنی ویتامین!

قطبی با اشاره به سابقه‌اش در تیم ملی کره‌جنوبی تصریح کرد:‌ «کره‌جنوبی پیش از مسابقات جام جهانی شکست‌های زیادی را برابر تیم‌های مختلف متحمل شد که همگی به مثابه ویتامینی برای ساختن این تیم بود. مردم، کارشناسان و رسانه‌های این کشور اجازه دادند تا هیدینک تیم‌شان را بسازد و همه دیدیم که این تیم به افتخار کره جنوبی و مسابقات جام جهانی 2002 تبدیل شد. آن موقع هم تغییرات زیادی در ترکیب بازیکنان دعوت شده از سوی هیدینک لحاظ می‌شد و با تیمی با میانگین سنی 25 سال کارش را ادامه داد و در نهایت ثمره آن حضور دوباره در جام جهانی بود و اکنون کره یکی از بهترین‌های آسیاست.»

قطبی همچنین درباره دیدار با تیم‌های سنگاپور و تایلند نیز گفت: «در بازی با تیم‌های سنگاپور و تایلند تیم ایران تنها نیازمند 4 امتیاز است تا صدرنشین قاطع جدول باشد و پس از آن بتوانیم با روحیه بیشتری تا جام ملت‌های آسیا تیم را بسازیم. من همیشه به عنوان یک سرباز برای پیروزی و سربلندی ایران می‌جنگم اما می‌خواهم انتظار رسانه‌ها و مردم ایران را هم به واقعیت نزدیک کنم، باید با حوصله و تشویق به جوان‌ها اعتماد کنیم و با تجربیات بیشتر تیمی قدرتمند در آسیا بسازیم. ما سرباز این مردم هستیم و تلاش می‌کنیم خوشحال‌شان کنیم. اما از شما رسانه‌ها که نزدیک‌تر به مردم هستید می‌خواهم کمک کنید و با منطق و اطلاعات درست و کامل خبرها را به مردم بدهید و اجازه دهید این تیم پخته شده و تجربه کسب کند و اگر بازی می‌کند مثل مرد بازی کند. مثل مرد ببازد و مثل مرد هم ببرد.»

قطبی گفت: «دلیل عدم حضور لژیونرهای ما به‌خصوص مسعود شجاعی و جواد نکونام در این تورنمنت تنها اجازه ندادن باشگاه‌هایشان بوده و هیچ مسئله دیگری نداشته است چراکه آنها روی احتمال مصدومیت بازیکنان‌شان حساب کرده و از این کار جلوگیری کرده‌اند. همچنین النصر که بازی‌های مهمی دارد اجازه حضور ایمان مبعلی را نداد. امکان حضور معدنچی هم ضعیف است اما تا آخرین لحظه تلاش می‌کنیم که او با ما باشد. شما هم مطمئن باشید بازیکنان تیم ملی تلاش می‌کنند که بازی‌های قدرتمندی به نمایش بگذارند.»

سخت ترین انتخاب ها

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در ادامه نشست خبری‌اش با خبرنگاران اظهار داشت: «وقتی سرمربی تیم ملی شدم، عده‌ای به من گفتند اگر می‌خواهی صندلی‌ات را حفظ کنی همیشه از بازی با تیم‌های بزرگ فرار کن و بهترین بازیکنان ایرانی را در مقاطع مختلف به تیم ملی دعوت کن اما من چنین نکردم و همیشه سخت‌ترین انتخاب‌ها را داشتم.»

وی افزود: «علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال به من گفت به این مسابقات برو و اگر ببازی هم بدان که تا آخرش هستی. ما داریم تیم جدیدی می‌سازیم که نتیجه گرفتن از آن نیازمند حوصله و زمان است. معتقدم اگر تیم ملی در تورنمنت قطر هم بازنده باشد چیزی از این تیم کم نشده چرا که هدف دیگری برای شرکت در این مسابقات دارد.» قطبی ادامه داد: «رسانه‌های ایرانی انگیزه‌های متفاوتی دارند. گاهی منافع شخصی عده‌ای باعث می‌شود که انگیزه‌های زیادی علیه من داشته باشند. اما می‌دانم وقتی قطبی در رسانه‌ها تخریب می‌شود، مردم هوشیار ایران بیشتر از او حمایت می‌کنند. من پشتیبانی بیش از پیش مردم نسبت به خودم را حس می‌کنم. قطبی جادوگر نیست که با یکی، دو ماه کار کردن بتواند تیمی در حد قهرمانی دنیا بسازد.»

دفاع از فهرست تیم ملی

قطبی همچنین با اشاره به انتخاب بازیکنانی چون سپهر حیدری، محسن خلیلی، فریدون زندی و سوشا مکانی در فهرست جدیدش که انتقادهایی را در پی داشته، گفت: «همیشه وقتی فهرست تیم ملی را اعلام می‌کنم سعی می‌کنم از وجود یک گلر جوان نیز استفاده کرده تا به او فرصت و تجربه بین‌المللی بدهیم. سوشا مکانی یکی از بهترین دروازه‌بان‌های جوان و آینده‌دار ایران است و اشتباه او در یک بازی نمی‌تواند تمام کیفیت‌هایش را زیر سئوال ببرد. همچنین سپهر حیدری را هم به خوبی می‌شناسم، او بازیکنی است که میل به پیشرفت دارد و از ویژگی‌های بارزش بی‌حاشیه بودن اوست. در انتخاب محسن خلیلی هم باید بگویم او مهاجمی است که در لحظات حساس تصمیمات خوبی می‌گیرد و باتجربه است. با دعوت او به تیم ملی فرصت بیشتری به این بازیکن می‌دهیم تا دوباره به روزهای اوجش بازگردد.»

قطبی افزود: «در نبود بازیکنان لژیونر و بازیکنانی چون مبعلی و معدنچی هم باید از نفرات باتجربه استفاده می‌کردیم که بنا به پست‌های مختلف از فریدون زندی به عنوان یک بازیکن باتجربه استفاده می‌کنیم. حمید استیلی سرمربی استیل‌آذین هم از کیفیت خوب او در تیمش خبر داد. در انتخاب آندرانیک تیموریان هم تنها می‌توانم بگویم او هر زمانی به تیم ملی دعوت شده عملکرد قابل قبولی داشته است، ضمن این که او یکی دیگر از نفرات باتجربه ما خواهد بود.»

کد خبر 97966

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فوتبال ايران

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز