دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۸۸ - ۰۶:۱۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک متخصص مغز و اعصاب سه راه را برای فهمیدن علت تاری چشم و راهکار پیش روی بیماران برشمرد.

دکتر سید عبدالرضا طبسی اظهار داشت: برخی مواقع به علت اختلال در هماهنگی دو چشم، فرد دو بینی دارد اما فکر می کند که تار می‌بیند.

در این حالت، بیمار با بستن یک چشم و دیدن با چشم دیگر می‌تواند متوجه این مشکل بشود. اگر با دو چشم تار می‌بیند و با یک چشم درست می‌بیند مشخص می‌شود که دو چشم وی هماهنگی دید ندارد و باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند.

وی افزود: مورد دوم مربوط به عیوب انکساری چشم است. وقتی بیمار چشمش تار می‌بیند اگر چشمانش را تنگ کرد و نقطه‌ای که تار می دید شفاف شد او مشکل عیوب انکساری دارد و با تجویز عینک یا اعمال جراحی مشکل او حل می شود که صد البته تشخیص قطعی با چشم‌پزشک است.

  عضو هیئت علمی نوزدهمین کنگره چشم‌پزشکی گفت: دسته سوم کسانی هستند که در عصب بینایی‌شان مشکل دارند. این مشکل ممکن است ناشی از ضربه، التهاب، مسائل تغذیه‌ای و یا فشار باشد. مهم‌ترین نکته این است که این افراد بدانند به صورت ناگهان دچار مشکل تاری چشم شده‌اند یا به‌تدریج؟

وی اظهار داشت:  در این مواقع فرد بیمار باید به متخصص نوروافتالمولوژیست یا متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند تا مشکلش بررسی و حل شود.

او گفت: بر اساس تحقیقی که به مدت 15 سال روی بیمارانی که التهاب عصب بینایی داشته‌اند، انجام گردیده، مشخص شده در 75 درصد موارد، این افراد به بیماریMS  دچار شده‌اند که درمان خاص خود را دارد. اما در 25 درصد موارد هم، طول درمان فرد کوتاه است. اما نکته مهم آن‌که باید بدانیم که هر التهاب عصب بینایی نشانه ام اس نیست.

وی همچنین گفت: آمار دقیقی در ایران وجود ندارد که چند درصد از افرادی که تاری چشم دارند با عینک مشکل‌شان حل می‌شود و چه تعدادی مشکل التهاب بینایی دارند.

کد خبر 95295

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز