جمعه ۲۴ مهر ۱۳۸۸ - ۱۱:۳۲
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: نماز جمعه 24 مهر در تهران به امامت آیت‌الله احمد جنتی در محل دانشگاه تهران برگزار شد

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از مهر آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه اجلاس ژنو برای جمهوری اسلامی ایران مایه فتح، عزت و اقتدار بود، گفت: اینها باورشان آمد که بالاخره قیم مآبانه نباید با جمهوری اسلامی ایران برخورد کنند و باید به حرفش گوش دهند.

آیت الله جنتی افزود: در آن بسته ای که جمهوری اسلامی ایران فرستاده بود مسائل بین المللی مطرح بود نه مسائل هسته‌ای. به گونه ای که حقوق ملتها باید رعایت شود و با تبعیض ها و ترورها برخورد شود و اجمالا عدالت باید در دنیا برقرار شود.

دبیر شورای نگهبان سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست هیئت ایرانی در مذاکرات ژنو را از سرمایه های کشور خواند و گفت: جلیلی به ما آبرو داد و به آنها گفت من برای مذاکره بر سر مسائل هسته ای به اینجا نیامده ام بلکه برای مذاکره پیرامون موارد مطرح شده در بسته آمده‌ام و اگر حرفی در این خصوص دارید بزنید چون ما از مسئله هسته‌ای گذشته‌ایم.

وی با اشاره به گفتگوی نماینده ایالات متحده با دبیر شورای عالی امنیت ملی در حاشیه اجلاس ژنو  گفت: معاون وزیر خارجه آمریکا به سعید جلیلی گفت که راجع به حقوق انسانها هم در ایران مسائلی است که جلیلی در پاسخ به وی گفت بله ما هم شنیده ایم که اوباما گفته که ما شکنجه را متوقف کردیم که بعد از آن نماینده آمریکا هم سرش را به زیر انداخت.

خطیب جمعه این هفته تهران که در دانشگاه تهران سخن می‌گفت، ادامه داد : مسئله مذاکره با آمریکا نبوده که عده ای آن را مطرح می کنند و می گویند باب مذاکرات باز شده و وضعیت عوض شده است، همه بدانند موضع جمهوری اسلامی ایران در مقابل آمریکا و عدم مذاکره با آن، آن طور که امام فرموده و سیاست مقام معظم رهبری نیز هست، این سیاست تغییر ناپذیر است.

آیت الله جنتی در ادامه سخنانش با اشاره به طرح هدفمند کردن یارانه ها عنوان کرد: طرح هدفمند کردن یارانه ها کار بسیار بزرگی است که سالها قبل باید می شد ، اما همیشه حرفی زده می شد و به آن عمل نمی شد. اما این دفعه دولت و مجلس شجاعانه به میدان آمدند و این کار بسیار بزرگ را که باعث تحول اساسی است را انجام دادند.

وی با اشاره به اینکه باید جلوی هدر رفت مواد انرژی زا طبق الگوی مصرف گرفته شود، گفت:  اگر جلوی ریخت و پاش های مواد انرژی زا در کشور گرفته نشود چند سال دیگر منابع انرژی ما تمام خواهد شد و ناچار از تکدی گری می شویم.

دبیر شورای نگهبان با تاکید بر اینکه نباید در مسیر وابستگی بودجه به نفت باشیم ، گفت: درآمدهای نفتی نباید صرف بودجه دولت شود بلکه باید صرف سازندگی و توسعه کشور شود.

جنتی در عین حال تصریح کرد: البته باید برای هدفمند کردن یارانه ها کاری کنند که به جامعه شوک وارد نشود به گونه ای که افکار عمومی، نخبگان و مردم همه توجیه شوند و آشنا شوند که چه خدمت بزرگی می کنند، مجلس دقت کند.

وی افزود: باید بر کار نظارت شود. وقتی این طرح  مصوبه اش تمام شد و از تصمیم مجلس هم گذشت باید نظارت بر اجرای کار باشد نه اینکه در نظارت متوقف شویم ، اهمیت کار باید به درستی درک شود.

خطیب جمعه این هفته تهران در بخش دیگری از سخنانش با تشکر از مردم چالوس که عشق خود را به مقام عظمای ولایت نشان دادند گفت: این مردم در هوای بارانی با شور و شعف به فرمایشات مقام معظم رهبری گوش دادند که رهبری هم فرمودند بصیرت قطب نمای ما است و اگر آن را گم کنیم مسیر را گم می کنیم .

وی ادامه داد: می بینیم که در محاصره دشمن هستیم. مردم ما باید با بصیرت وارد کار شوند این مسئله مهمی است. صدا و سیما هم باید روی آن کار کند.

جنتی در ادامه سخنانش اوضاع کنونی را پیچیده دانست و تصریح کرد: اوضاع پیچیده امروز چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت و راحت از وضعیتی که در آن گرفتار هستیم عبور کرد .

وی با اشاره به روز 13 آبان عنوان کرد: روز13 آبان روز مبارزه با استکبار جهانی است که باید گرامی داشته شود و همه در آن شرکت کنند. البته عده ای که مهره دست دیگران هستند نقشه هایی مثل روز قدس برای آن دارند که خنثی می شود. این عده حتما برای آن بی نقشه نیستند ولی باید بدانند که نقشه شان نقش بر آب می شود.

دبیر شورای نگهبان افزود: مسئله خیلی مهم است بیش از آنکه دستگاه قضایی و امنیتی با آن برخورد می کند. از یک مرکز ناشناخته و از مدتها قبل این مسائل هدایت می شود و برای آینده هم برنامه ریزی می کنند.  این مهره هایی که روی صحنه می بینید همه اسباب بازی آنها هستند چه خودشان بفهمند و چه نفهمند ، چه افراد چه جریانات سیاسی و چه هر کس دیگری .

جنتی با هشدار بر اینکه اگر دستگاه قضایی و امنیتی سست با این مسائل برخورد کنند به امت، ملت، اسلام، شهدا  و انقلاب خیانت کرده است گفت: این فتنه گران باید به هوش آیند توبه کنند و رویه خود را اصلاح کنند تا رافت اسلامی شامل حال آنها شود.

وی با اشاره به سه اصل عدالت، بازدارندگی و رافت اسلامی ، گفت: اصل عدالت باید اول اجرا شود، بی عدالتی و ظلم و تعدی نباشد بعد مسئله بازدارندگی است. نمی توان با کسانی که بدترین دشمنی ها را به کار بردند و مایه ناراحتی علاقه مندان به جمهوری اسلامی ایران در دنیا شدند ، با رافت اسلامی برخورد کرد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با توصیه ای به رئیس قوه قضائیه گفت: به آیت الله لاریجانی که برای اجرای عدالت کمر بسته اند می گوییم که یکی از موارد اجرای عدالت اینجاست،  مسئله این نیست که کسی 10 تا یا 11 هزار نفر را کشته است بلکه مسئله مسئله براندازی نظام است، یعنی 30 سال جهاد، شهادت، رزمندگی، محرومیت کشیدن و زجر کشیدن را پایمال کنیم یعنی اسلام به دوران گذشته طاغوت برگردد، مسئله ریشه دار است باید برخورد با ریشه ها صورت گیرد. دستگاههای فرهنگی باید روشنگری کنند تا همه بفهمند مسئله جنگ قدرت نیست.

جنتی با بیان اینکه این انتخابات با تمام انتخابات گذشته فرق داشت گفت: اکنون عده ای می خواهند نظام را براندازی کنند و عده دیگر هم نمی گذارند. عده ای برای خدا دل می سوزانند و عده ای برای منافع خود کار می کنند، مسئله این است .

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر که اقتدار جمهوری اسلامی ایران در ابعاد مختلف در حال رشد روزافزون است گفت: چشم امید همه مردم انقلابی، مسلمان و آزادیخواه دنیا به این مملکت دوخته شده است.آنها ناراحت بودند تا وقتی که رهبری در روز قدس آن خطبه را خواندند آرامش برقرار شد و آنها فهمیدند که این نیست که نظام متزلزل شده و ریشه ها سست شده است.

دبیر شورای نگهبان افزود: آرام آرام باید برخورد شود و آرامش باید حفظ شود مردم هم کار خود را بکنند در ضمن مقابله با اغتشاشات و اغتشاشگران هم انجام شود که آرامش بیشتر شود.

جنتی بار دیگر گفت : عده ای می خواهد در روز 13 آبان ماهیت آمریکایی و اسرائیلی خود را همانطور که در روز قدس نشان دادند دوباره نشان دهند اما این مژده را به شما می دهم که انقلاب ما در اعماق جان مردم ریشه دارد مسئله دینی و عقیده ای است ، مسئله مانند همه دنیا سیاسی نیست که بتوانند آن را از مردم جدا کنند.

وی با تاکید بر اینکه هر اقدامی که برخلاف مسیر مردم و ولایت باشد محکوم به شکست خواهد بود گفت: خط امام، ولایت و انقلاب زنده است، ما هم باید به وظیفه خود عمل کنیم.

خطیب جمعه این هفته تهران همچنین در خطبه اول نماز جمعه به کارهای اثرگذار امام صادق (ع) در تاسیس مکتب شیعه اشاره   و خاطر نشان کرد: هر چه امروز از فقه اسلامی داریم به برکت شاگردان حضرت امام صادق (ع) است که در همه جا منتشر شده اند و فقه جعفری را تبلیغ کرده اند و همه به آنها محتاج بودند ولی آنها به هیچ کس محتاج نبودند.

جنتی افزود: آنها در شرایطی این کار را کردند که حکومت وقت همه هم و غم خود را گذاشته بود تا نسل علی (ع) را نابود کند و حکومتی از نسل ایشان به وجود نیاید.

وی با بیان اینکه حضرت امام صادق (ع) مشکلات جدی با فرق و مذاهب مختلف و حتی شیعیان خود در آن زمان داشتند، گفت: مشکلات ایشان با شیعیان بود که رازدار و سر نگه دار نبودند و مطالبی که می شنیدند طبقه بندی شده بود و نباید نقل می کردند که این کار را نمی کردند که حتی در روایاتی حضرت فرموده بودند که من به خود اجازه می دهم در مواردی آنها را لعن کنم. همین اصحاب را . ببینید مسئله امنیتی چقدر مهم است یعنی در این وضعیت بهانه به دست دشمن ندهید حتی در حدیث دیگری ایشان گفته اند که آن کسی که سر ما را فاش می کند مثل این است که با شمشیر به جنگ ما آمده است.

کد خبر 92862

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز