گروه شهری: نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر گسترش حمل‌ونقل عمومی کلانشهرها و حل معضل ترافیک و آلودگی هوا در شهرهای بزرگ کشور تاکید کردند.

امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی طرحی مورد بررسی قرار می‌گیرد که درصورت تصویب، دولت موظف می‌شود تا پایان برنامه چهارم توسعه، مبلغ 2میلیارد دلار  برای تجهیز متروی شهرهای بزرگ کشور از حساب ذخیره ارزی برداشت کند.

مخبر کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر گسترش حمل‌ونقل عمومی در شهرهای کشور گفت: در شهرهای بزرگ کشور ترافیک و آلودگی هوا باعث ایجاد بحران‌های زیادی می‌شود و گسترش مترو تنها راه برای حل این معضل در شهرهای کشور است.

ابوالقاسم رحمانی، با اشاره به برنامه توسعه چهارم کشور افزود: براساس مفاد برنامه، قرار بود 50 درصد از هزینه برای احداث مترو را شهرداری‌ها پرداخت کنند و 50 درصد نیز به‌عهده دولت بود. اما تاکنون این برنامه محقق نشده و توسعه مترو در شهرهای کشور با مشکل جدی همراه بوده است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه امسال آخرین سال برنامه چهارم توسعه است، ضروری است تا اقدامی اساسی برای حل مشکل متروی شهرهای بزرگ کشور انجام شود.

به گفته رحمانی، باید برنامه‌ای مدون برای حل معضل نقدینگی برای گسترش حمل‌ونقل عمومی در شهرهای کشور داشته باشیم که خوشبختانه ستاد مدیریت حمل‌ونقل و مصرف سوخت در این عرصه فعال است. وی در پایان از دولت خواست تا برای حل مشکل توسعه حمل‌ونقل عمومی شهرهای کشور بیشتر تلاش کند.

توسعه مترو سرمایه‌گذاری است نه هزینه

توسعه مترو و هزینه برای گسترش حمل‌ونقل عمومی در شهرهای کشور یک سرمایه‌گذاری است که در دراز مدت قابل بازگشت خواهد بود.نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اعلام این مطلب گفت: نتایج و دستاوردهای مترو ثابت شده است و باید هرچه سریع‌تر خطوط مترو در تهران و سایر کلانشهرها توسعه یابد تا تردد‌ها روان و ترافیک شهرها تسهیل شود.

سیدرضا اکرمی افزود: دیگر بیش از این نمی‌توان ناراحتی‌های روحی روانی، افزایش مصرف سوخت و اتلاف وقت شهروندان ناشی از ترافیک سنگین کلانشهرها را تاب آورد.

وی چاره کار را در انتقال سفرها از سطح خیابان‌ها به زیر زمین دانست و در مورد بررسی طرح یک فوریتی برداشت از حساب ذخیره ارزی برای متروی تهران و 7 کلانشهر دیگر در صحن علنی مجلس گفت: مجلس تمام همکاری و تلاش خود را برای توسعه مترو به کار خواهدگرفت.

دولت به وظایفش عمل کند

برداشت از حساب ذخیره ارزی برای توسعه حمل‌ونقل عمومی در شهرهای بزرگ از تکالیف برنامه چهارم توسعه است که مجلس با اجرای آن، راه را برای حل معضل توسعه حمل‌ونقل عمومی در شهرهای کشور هموار خواهد کرد.

نماینده مردم ایلام و شیروان با اعلام این خبر گفت: براساس گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس، توسعه مترو در شهرهای کشور ضرورتی انکارناپذیر است و برداشت از حساب ذخیره ارزی می‌تواند در درازمدت مقرون‌به‌صرفه باشد.

شاپور پولادی  با اعلام این مطلب اظهار داشت: اگر بخواهیم به اهداف ذکر شده در برنامه چهارم توسعه کشور برسیم و مشکلاتی نظیر ترافیک و آلودگی هوا را دیگر در شهرها نداشته باشیم، چاره‌ای نخواهیم داشت مگر آنکه حمل‌ونقل عمومی را گسترش دهیم.

وی با اعلام اینکه این ارقام که از سوی دولت در اختیار شهرداری‌های کشور برای توسعه حمل‌ونقل عمومی قرار می‌گیرد بسیار اندک است، گفت: امیدواریم دولت بیش از پیش به وظایفش عمل کند و در زمان بندی مشخص اعتبارات لازم را در اختیار شهرداری‌ها قرار دهد.

کد خبر 91920

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار