همشهری آنلاین: رئیس قوه قضائیه گفت: دستگاه قضایی مصمم به برخورد با مفاسد اقتصادی است.

 به گزارش واحد مرکزی خبر، آیت اله لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی یکی از مهم ترین مصادیق مبارزه با مفاسد اقتصادی را معوقه‌های بانکی دانست و گفت: متاسفانه بسیاری از بانک‌های دولتی وام‌های کلان به اشخاص مختلف داده‌اند و بعضا در جامعه اینگونه احساس می‌شود که اراده و تصمیمی برای پیگیری معوقه‌های وام‌های کلان وجود ندارد، در حالیکه این بانک‌ها با سرمایه و پول مردم اداره می‌شود و بی انصافی است که عده‌ای به راحتی وام‌های کلان بگیرند و مسئولان بانک‌ها نیز پیگیر دریافت معوقه‌های آنان نباشند.

آیت الله لاریجانی تاکید کرد: دادستانی کل کشور باید در این زمینه وارد عمل شود و اگر این مسئله نیاز به قانون جدید و اصلاح قوانین دارد، بایدراهکارهای عملی آن جست و جو شود.

آیت الله صادق آملی لاریجانی با تاکید بر این که دستگاه قضایی باید در تحقق عدالت پیشرو باشد و با اشاره به ابعاد مختلف فرمان رهبری در این خصوص در سال 1380 جدی گرفتن بیش از پیش مبارزه با مفاسد اقتصادی و افزایش خروجی دستگاه قضایی در این زمینه را یکی از جلوه های تحقق عدالت برشمرد و افزود: دستگاه قضایی مکلف است برای اجرای عدالت کمر همت ببندد و بدون ملاحظه هیچ کسی، حتی نسبت به خودش در اجرای عدالت و مبارزه با فساد مصمم و قاطع عمل کند.

وی تاکید کرد: همه باید این مسئله را قبول کنیم که هیچ کسی به خاطر انتساب خاص، نمی تواند مدعی وجود حریم و در نتیجه معاف از بررسی و تحقق عدالت باشد و دستگاه قضایی موظف است تمام موارد و پرونده هایی را که تاکنون به هر دلیل راکد مانده است، پیگیری کند و نتیجه آن را به اطلاع عموم مردم برساند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به دیدار نمایندگان مجلس خبرگان با مقام معظم رهبری و تاکید بر توجه به سخنان مقام معظم رهبری گفت: همان گونه که مقام معظم رهبری تاکید فرمودند در فضای جامعه باید به دنبال تحکیم و تثبیت اخلاق باشیم و جامعه را از فضای تهمت و بدگمانی دور کنیم.

آیت الله لاریجانی تصریح کرد: در رسیدگی به تخلفات و اغتشاشات پس از انتخابات باید به دقت آیین دادرسی رعایت شود و یکی از نکات مهم در این زمینه این است که اقرار شخص نسبت به شخص دیگر دارای حجیت شرعی و قانونی نیست.

رئیس قوه قضائیه بر ضرورت توجه به تهاجم فرهنگی غرب تاکید کرد و افزود: همان گونه که مقام معظم رهبری بارها تاکید فرمودند، جنگ غرب علیه اسلام، جنگ عقیدتی است که با استفاده از ابزار و فن آوری های موجود به صورت وسیع علیه اسلام به راه افتاده است و وظیفه خواص و علماست که در این خصوص وارد عمل شوند.

آیت الله لاریجانی تقویت و افزایش توجه به علوم انسانی از منظر اسلام را ضروری خواند و گفت: بسیاری از پیش فرض های علوم انسانی غرب با مبانی و پیش فرض های اسلام متفاوت است و باید خواص ما به این نکته توجه کنند که توجه به این مقوله گام موثری برای مبارزه با تهاجم فرهنگی غرب است.

در ادامه جلسه ماده واحده قانون اصلاح ماده 18 اصلاحی قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب مصوب 1385 مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

کد خبر 91326

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز