چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۸۸ - ۱۱:۱۵
۰ نفر

گروه ورزشی - کریم اعظمی: ساعت 11 شب آخرین دوشنبه تابستان، عادل فردوسی‌پور در استودیویی تازه، بزرگ و سفیدرنگ بر صفحه تلویزیون ظاهر شد و دور جدید برنامه 90 را کلید زد

برنامه‌ای که غیبتش برای همه اهالی فوتبال غیرقابل تحمل است و در نهایت مثل همیشه برای تاباندن نور به تاریکی‌های فوتبال ایران آغاز به کار می‌کند. 90 جدید با پخش خلاصه‌ای از اتفاقات این ماه شروع شد و با سئوالی درباره شرایط پرسپولیس مسابقه پیام کوتاه را نیز کلید زد، مسابقه‌ای که ظرف 45 دقیقه به حد نصاب 600 هزار رسید.

عادل که در دور جدید برنامه بالاخره تصمیم به استفاده از آیتم‌های گزارشی گرفته است، در حاشیه مصاحبه‌اش با کریم باقری از جای خود بلند شد و با خنده، آچاری را که بچه‌های فنی در آخرین لحظات در صحنه جا گذاشته بودند، از پشت سر کریم برداشت، آن را به همه نشان داد و سرجای خود نشست. فردوسی‌پور با این شیوه یک کاستی و یک نقطه ضعف را تبدیل به جذابیتی کرد که همیشه در یاد بینندگان خواهد ماند.

دومین شیرین‌کاری او زمانی بود که عباس انصاری‌فرد با عصبانیت از سئوال پیام کوتاه برنامه درباره مقصران پرسپولیس، نفس نفس‌زنان و با لحنی تند به مجری و تهیه‌کننده 90 گفت :«من از آمدن در این برنامه اصلا خوشحال نیستم، چون سئوال شما بسیار بی‌ربط است» که عادل در جواب با لحنی بانمک عصبانیت او را کاهش داد و سپس دوباره در مصاحبه‌ای چالشی انصاری‌فرد را مثل سال گذشته که مصطفوی را در برنامه90 ناک اوت کرد، گرفتار کرد و بارها با سئوالات غافلگیرکننده از ضعف‌های مدیریتی انصاری‌فرد رونمایی کرد.

چالش عادل و انصاری‌فرد

عباس انصاری‌فرد مدیرعامل پرسپولیس در همان ابتدای حضورش در استودیوی این برنامه به یک‌باره غافلگیر شد و به دلیل نظرسنجی برنامه 90 تا پایان حرف‌هایش چهره‌ای عصبانی و در هم ریخته داشت.

مدیرعامل پرسپولیس که به شدت عصبانی بود، انتظار نداشت به خاطر نظرسنجی در شروع برنامه و با نشستن روی صندلی این چنین غافلگیر شود. البته فردوسی‌پور جواب نسبتا قانع‌کننده‌ای برای انصاری‌فرد داشت و خطاب به او گفت: «شعار تماشاگران نشان می‌داد که انتظار آنها از پرسپولیس بالاست و به هرحال کسب 5 تساوی و 2 برد راضی‌کننده نیست و ما باید از کدام عملکرد مثبت شما حرف بزنیم.» فردوسی‌پور حتی عملکرد انصاری‌فرد را در از دست دادن ستاره‌ها به باد انتقاد گرفت و مدیرعامل پرسپولیس هم به دنبال توجیه بود.

فردوسی‌پور در قسمت جالبی از حرف‌هایش خطاب به انصاری‌فرد گفت: «این همه برای شما حاشیه درست شده و این در حالی‌است که برنامه ما 4 ماه تعطیل بود. به نظر می‌رسد که در این مدت که ما نبودیم راحت بودید و خیلی به شما خوش گذشت.»

مدیرعامل پرسپولیس در قسمتی از حرف‌هایش اعلام کرد که یکی از اهداف این تیم بالا بردن تعداد ملی‌پوشان پرسپولیس است و سعی کرد با عقب‌گرد به چند سال پیش این جمله را به زبان بیاورد: «پرسپولیس تا چند سال پیش 12 بازیکن ملی‌پوش در تیم ملی داشت.» فردوسی‌پور هم بلافاصله در جواب انصاری‌فرد و با جمله‌ای تکان‌دهنده گفت: «پرسپولیس آن زمان که 12 بازیکن ملی‌پوش داشت با 10 امتیاز اختلاف در صدر جدول بود.»مجری برنامه 90 در چند قسمت از حرف‌هایش سعی داشت در مورد رابطه انصاری‌فرد با سعیدلو، رئیس جدید سازمان تربیت‌بدنی، از مدیرعامل باشگاه پرسپولیس سئوال کند که انصاری‌فرد هم فقط این جملات تکراری را بر زبان می‌آورد: «هیچ مشکلی وجود ندارد و سازمان رابطه خوبی با ما دارد.»

فردوسی‌پور در سئوالات خود تاکید کرد که اگر سازمان با شما رابطه خوبی دارد پس چرا پول ندارید تا طلب بازیکنان را بدهید و چرا سازمان مشکلات مالی شما را برطرف نمی‌کند که انصاری‌فرد باز هم در جملاتی تکراری گفت: «رئیس سازمان تازه کارش را شروع کرده و یک روز است که به سر کار می‌آید!» فردوسی‌پور هم در مورد رابطه انصاری‌فرد و سعیدلو از مدیرعامل پرسپولیس سئوال جالبی پرسید که باز هم باعث عصبانیت انصاری‌فرد شد.

عادل گفت: «اینکه می‌گویید رابطه شما با سعیدلو خوب است مثل همان رابطه و صمیمیتی‌‌ است که با افشین پیروانی و حسین هدایتی داشتید؟» انصاری‌فرد هم در پاسخ گفت: «اولا که من هیچ وقت از لفظ صمیمیت استفاده نکردم و گفتم که رابطه ما مثبت است. شما بهتر است که مطالعه کنید چون این دو کلمه با هم فرق دارند.» طبیعی بود که عادل کم نیاورد و بلافاصله در پاسخ به حرف‌های انصاری‌فرد گفت: «از تذکر شما ممنونم.»

فردوسی‌پور در یکی از جالب‌ترین قسمت‌های حرف‌هایش با انصاری‌فرد سعی داشت در مورد چگونگی جذب بازیکنان با مدیرعامل پرسپولیس چالش کند و حتی از او بارها سئوال کرد که آیا بازیکنان جدید پرسپولیس با نظر اعضای کمیته فنی به این تیم آمده‌اند که انصاری‌فرد به سئوال عادل با تاکید ویژه‌ای پاسخ مثبت داد.

البته فردوسی‌پور به خوبی به یاد داشت که حمید جاسمیان یکی از اعضای کمیته فنی پرسپولیس مدتی پیش در مصاحبه‌ای گفته بود که هیچ یک از بازیکنان جدید با نظر کمیته فنی جذب نشده‌اند و به همین دلیل قصد داشت با او ارتباط تلفنی برقرار کند. پس از برقراری ارتباط تلفنی با جاسمیان به یک‌باره صدای او قطع شد و تلاش مسئولان برنامه برای برقراری ارتباط دیگر نتیجه نداد و عادل فردوسی‌پور گفت: «فکر می‌کنم اتفاقات عجیبی افتاد و به یک‌باره موبایل آقای جاسمیان خاموش شد.»

خاموش شدن موبایل جاسمیان یک اتفاق ویژه و مبهم برای فردوسی‌پور بود و لحن صحبت‌های او نشان می‌داد که اعتقاد داشت موبایل عضو کمیته فنی پرسپولیس به صورت تصادفی خاموش نشده و تماس‌هایی با او گرفته شد تا از صحبت کردن منصرف شود. در ضمن تماس با همایون بهزادی دیگر عضو کمیته فنی هم هیچ نتیجه‌ای در پی نداشت.البته انصاری‌فرد پس از این اتفاق به فردوسی‌پور گفت: «من که اینجا نشسته‌ام و هیچ تماسی با بیرون نگرفته‌ام.»

البته انصاری‌فرد در یک برنامه زنده نمی‌توانست تلفن همراهش را از جیب کتش خارج کند ولی طبیعی است که یک نفر دیگر در تماس با جاسمیان او را از انجام مصاحبه تلفنی منع کرد.فردوسی‌پور در مورد جدایی علی کریمی هم از انصاری‌فرد سئوال کرد که این پاسخ را شنید: «ما دوست داشتیم آقای کریمی بماند و حتی در مورد مبلغ قرارداد با او به توافق رسیدیم ولی ما دو نفر از بعضی افراد دیگر رکب خوردیم و در نهایت او جدا شد.» عادل فردوسی‌پور هم که قصد داشت در مورد از دست دادن ستاره‌ای مثل علی کریمی از انصاری‌فرد انتقاد کند در جمله‌ای آتشین خطاب به انصاری‌فرد گفت: «شما همه تلاش‌تان را کردید تا کریمی نماند.»

انصاری‌فرد در پایان حرف‌هایش در حالی که به شدت عصبانی بود خطاب به عادل فردوسی‌پور گفت: «شما فقط دوست دارید به مسائل منفی نگاه کنید و من وقتی از تشکیل آکادمی باشگاه حرف زدم حواس‌تان به صحبت‌های من نبود و داشتید اطراف خود را نگاه می‌کردید. شما باعث به وجود آمدن جریان منفی در فوتبال ایران هستید.» انصاری‌فرد حتی شعارهای تماشاگران در ورزشگاه آزادی را مربوط به شیطنت‌های برنامه 90 دانست و این درحالی بود که این برنامه مدت‌ها تعطیل بود. فردوسی‌پور هم در جواب انصاری‌فرد گفت: «وقتی 70 هزار نفر شعار می‌دادند ما نبودیم، وقتی 12 هزار نفر در بازی فوتسال ایران و برزیل شعار می‌دادند ما نبودیم و یک میلیون SMS هم که به برنامه ارسال شد ما نیستیم!»
اولین برنامه از دور جدید 90 اما ایرادهایی هم داشت.

حرف و حدیث‌ها و اما و اگرهایی که در ماه‌های اخیر در توضیح دلایل غیبت این برنامه مطرح بود، باعث شد دوشنبه‌شب حتی اندک مخالفان 90 هم حداقل برای لحظاتی به جمع بینندگان شبکه 3 بپیوندند. البته 90 جدید با توجه به تعطیلی 4 ماهه‌اش، کمبودها و ناهماهنگی‌های فنی زیادی داشت. کاراکترهای متفاوت انصاری‌فرد و فردوسی‌پور بی‌اختیار بیننده تلویزیونی را به پیروزی مجری بر میهمان علاقه‌مند می‌کرد و همین تمایل شخصی باعث شد حتی قبل از پایان برنامه، عده‌ای فردوسی‌پور را پیروز مطلق این مجادله لقب بدهند. مجادله نازلی که در بسیاری از دقایق هدف و مسیر آن مشخص نبود و طرفین تنها سعی می‌کردند با کلام طعنه‌آمیز خود رقیب را از میدان به در کنند.

چند اشتباه پی در پی مجری برنامه در ارائه اطلاعات به بینندگان اما در پس خنده‌های طولانی او و تغییر سریع مسیر بحث گم ‌شد. هرچند که مدیرعامل پرسپولیس چندبار مچ فردوسی‌پور را گرفت تا جایگاه عادل در بعضی لحظات شباهت چندانی با جایگاه یک منتقد مقتدر نداشته باشد.مجری 90 زیر و بم‌های ژورنالیستی و گرفتار کردن رقیب در گوشه رینگ در پس اولین اشتباه را خوب می‌شناسد اما دوشنبه‌شب این انصاری‌فرد بود که در چند مورد بر او چیره شد. فردوسی‌پور مدعی شد وقتی پرسپولیس تمرینات بدنسازی را شروع کرده تیمی مثل سپاهان اردوی آماده‌سازی خود در ترکیه را به پایان رسانده و به ایران بازگشته بود اما انصاری‌فرد به او ثابت کرد پرسپولیس و سپاهان در یک مقطع زمانی در ترکیه حضور داشته‌اند.

ماجرای آغاز دیرهنگام تمرینات پرسپولیس سوژه بکری بود که قاعدتا باید مدیرعامل را محکوم می‌کرد اما اشتباه فردوسی‌پور باعث شد مسیر بحث عوض شود. عادل در ماجرای جدایی کریمی از پرسپولیس هم از حسین هدایتی به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره این باشگاه نام برد که انصاری‌فرد بلافاصله روی این اشتباه او انگشت گذاشت و گفت: «ایشان در آن زمان پرسپولیس را ترک کرده بود.»

انتظار این بود که انصاری‌فرد حداقل در مورد جذب لشگری از بازیکنان جدید در غیاب سرمربی، بازی را ببازد اما اینجا هم عادل دقیقا به سود او کار کرد. مجری گفت قرارداد بازیکنان جدید در دفتر یک تولیدی پوشاک امضا شده اما باز هم دلایل انصاری‌فرد در تکذیب این اتفاق منطقی‌تر به نظر می‌رسید و فردوسی‌پور که مشخص بود اطلاعات دقیقی از ماجرا ندارد خیلی زود پا پس کشید. موقعیت عباس انصاری‌فرد شبیه تیم فوتبالی بود که دروازه‌اش به دنبال هر حمله از عمق به راحتی باز می‌شد اما تیم مقابل – عادل فردوسی‌پور- اصرار به سانتر از جناحین داشت و پاس‌های ساده در عمق را کاملا فراموش کرده بود. در این دقایق متهم دست بسته در جایگاه اتهام نشسته بود و از اینکه دادستان این‌چنین ناآگاه به جنگ او آمده ذوق زده به نظر می‌رسید.

شاید اولویت اول فردوسی‌پور این بود که به مدیران سابق سازمان ثابت کند برخلاف تلاش‌های آشکار و نهان آنها، 90 همچنان جنجالی‌تر از قبل به حیاتش ادامه می‌دهد و بی‌جهت نبود که در ابتدای برنامه و با پخش خلاصه‌ای از اتفاقات چند ماه اخیر، در مورد کنار گذاشته شدن محمد علی‌آبادی از ریاست سازمان ورزش گفت: «علی‌آبادی رفت تا سایه‌اش از سر فوتبال برود. البته سایه او به وزارت نیرو هم نرسید.»

کد خبر 91037

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فوتبال ايران

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها