شورای اطلاع‌رسانی دولت به اظهارات مسعود پزشکیان درباره افزایش نرخ فقر واکنش نشان داد.

پزشکیان

به گزارش همشهری آنلاین،‌ شورای اطلاع‌رسانی دولت با انتشار گزارشی و در واکنش به اظهارات مسعود پزشکیان نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری درباره افزایش نرخ فقر اعلام کرد در دولت سیزدهم نرخ فقر کاهش و ۶.۵ میلیون نفر از فقر نجات یافتند.

در گزارش شورای اطلاع‌رسانی دولت که در واکنش به اظهارات مسعود پزشکیان نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری درباره افزایش نرخ فقر انتشار یافته، آمده است:

- در دولت قبل ۳۰ درصد مردم زیر خط فقر رفتند
- در دولت سیزدهم نرخ فقر کاهش و ۶.۵ میلیون نفر از فقر نجات یافتند

طی قریب به سه سال منتهی به ۲۰۲۳، فقر کاهش یافت؛ در این مدت، نرخ فقر (مبتنی بر خط فقر ۶.۸۵ دلار) با ۷.۴ واحد درصد کاهش، به ۲۱.۹ درصد رسید؛ این بدان معنا است که ۶.۵ میلیون نفر از جمعیت زیرخط فقر کاسته شده است. ( مبتنی بر خط فقر ۳.۶۵ دلار، نرخ فقر با ۲.۲ درصد کاهش به ۳.۸ درصد رسید).

در همین مدت خانوارهای ۴ دهک پایین رشد مصرف بالاتری نسبت به ۶ دهک بالا تجربه کردند که این امر موجب کاهش نابرابری شد به طوری که ضریب جینی از ۳۵.۸ به ۳۴.۸ رسید. ترکیبی از سیاستهای افزایش دستمزد، افزایش درآمدهای ناشی از خوداشتغالی، و افزایش یارانه نقدی به رشد مصرف و کاهش فقر کمک کرده است.

زیرساخت‌ها و اقدامات مهم دولت شهید رئیسی که فقر و نابرابری را کاهش داد و دسترسی به خدمات حمایتی در زمینه رفاه، سلامت و آموزش را گسترش بی‌سابقه داد

- افزایش درآمد مددجویان از ۶۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان
دولت سیزدهم، برای حمایت از ضعیف‌ترین اقشار جامعه که به طور عمده مستمری‌بگیران مددجو بودند و در دهک اول درآمدی قرار می‌گیرند، میزان دریافتی‌هایشان را از ۶۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۶۴۰ هزار تومان در سال‌جاری افزایش داد.

- برای اشتغالزایی آنها نیز سال گذشته ۴۰ همت تخصیص داد و به مددجویان پرداخت کرد که موجب رشد اشتغالزایی آنها شد. داده‌های ارائه شده حکایت از آن دارد که بیش از ۵۰۰ هزار شغل توسط آنها ایجاد شده است.

- ۳۲ میلیون نفر بیمه پایه رایگان شدند

سال گذشته، دولت سیزدهم ۳۲ میلیون نفر را که در مناطق روستایی، عشایری و شهرهای زیر بیست هزار نفر، مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی و خانوارهایی که فاقد بیمه پایه درمان بودند به‌صورت رایگان بیمه کرد. تقریباً ۵ دهک اول درآمدی توانستند تحت پوشش بیمه پایه درمان رایگان قرار بگیرند. در این سال، هزینه درمان سه دهک اول درآمدی و مددجویان تحت پوشش در مراکز درمانی دولتی رایگان شد.

- در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به میزان ۱۰۰ درصد اعتبارات یارانه نگهداری و توانبخشی معلولان افزایش یافت.

- در سال ۱۴۰۱، ۳۵۰۰ میلیارد تومان و در سال ۱۴۰۲ ۶۹۰۰ میلیارد تومان به این موضوع اختصاص پیدا کرد.

- افزایش ۵۰ درصدی سرانه بیمه تکمیلی درمان ایثارگران در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱

- ایجاد صندوق بیماری‌های خاص و صعب العلاج با اختصاص ۱۲ همت اعتبار در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، از دیگر اقدامات دولت بوده است.

- تأمین امنیت پایدار غذایی
در سال گذشته، در راستای تأمین امنیت پایدار غذایی، طرح کالابرگ الکترونیک در سه برش مختلف اجرایی شد.

- طرح‌های یسنا که برای مادران شیرده بود و سه دهک اول درآمدی را شامل خواهند شد،

- طرح کالابرگ الکترونیک برای هفت دهک اول درآمدی

- در راستای کاهش سوءتغذیه کودکان زیر ۵ سال ماهانه یک میلیون تومان برای هر کودک در خانوارهای ۷ دهک اول درآمدی به تعداد ۱۳۰ هزار نفر واریز شد و این طرح در سال‌جاری نیز ادامه دارد.

- افزایش بیش از ۱۰ برابری یارانه حمایتی از معیشت مردم

یارانه از ۴۵ هزار تومان برای هر نفر در سال ۱۴۰۰ به ۴۰۰ هزار تومان در سه دهک اول و ۳۰۰ هزارتومان در ۴دهک بعدی از دیگر اقدامات دولت سیزدهم بود که پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اجرایی شد.

- مقابله با تبعیض و برقراری عدالت
برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در همه شهرهای زیر بیست هزار نفر و مناطق روستایی و ۲۷ میلیون نفر از ساکنان شهرهای بالای بیست هزار نفر با هدف دسترسی عادلانه به خدمات بهداشتی و درمانی اجرا شد.

- افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی برای رفع نیاز مناطق محروم

-رایگان کردن تحصیل دانش‌آموزان تیزهوش در دهک‌های ۱ تا ۴ در مدارس سمپاد سراسر کشور

- افزایش حق اولاد و عائله‌مندی کارکنان دولت مطابق با قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

- اختصاص ۱۰۰ همت تسهیلات قرض‌الحسنه نظام بانکی برای اشتغال خرد و مشاغل خانگی با اولویت مناطق محروم

- سه برابر شدن سود سهام عدالت و پرداخت سود پیش از پایان سال

- اجرای هزاران پروژه‌های زیربنایی و عمرانی در شهرهای مختلف کشوردر بخش راه‌های روستایی و جاده‌ها
از مهم‌ترین فعالیت‌های حمایتی دولت در راستای استقرار عدالت اجتماعی و رفع تبعیض بود.

- محرومیت‌زدایی از روستاها

- در سال گذشته برای ۵ هزار روستا عملیات آب‌رسانی در راستای تأمین آب شرب گوارا انجام گرفت و امسال نیز ۵ هزار روستای دیگر تا آخر سال به آب شرب سالم دسترسی پیدا خواهند کرد.

- دسترسی ۸ هزار روستا به اینترنت

- ساخت یا تکمیل نزدیک به ۸ هزار مدرسه از ابتدای دولت (۳۱ هزار کلاس درس) که ۶۰ درصد آنها در مناطق کم‌برخوردار بوده است از دیگر فعالیت‌های دولت برای محرومیت‌زدایی در مناطق روستایی و کم‌برخوردار بوده است.

- اختصاص ۲۱ همت برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی و برقراری نظام حمایتی از زنان سرپرست خانوار و سایر آسیب دیدگان در سال ۱۴۰۲، از دیگر اقدامات دولت سیزدهم بوده است.

کد خبر 861362

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 32
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
  42 84
  جناب آقای پزشکیان کاندیدای دوقطبی سازی مردم و مناقشه است. جناحی که ایشان دنباله رو آنان است 8 سال کشور را در اختیار داشتند و تا مرز براندازی آنرا بردند و شهید جمهور 3 سال تمام دنبال رفع و رجوع خرابی های دولت ورشکسته روحانی بود. حالا همه لیبرال های مامور واگذاری کشور به استکبار غربی شروع به عربده کشی کرده اند. وزیر راه دولت روحانی آمده کشور را پس بگیرد. معاون رییس جمهور روحانی دستور ایست و توقف می دهد. خجالت چیز خوبی است
  • احمد IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
   42 8
   اگر وزیر ارتباطات که هیچ چیزی رو به گردن نمیگیره حتی سرعت کند اینترنت را و بگویند اطلاعات پژشکیان درست نیست من یکی قبول میکنم
  • IR ۱۷:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
   14 2
   شرم کن از این حرفایی ک زدی.
  • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
   1 4
   پزشکیان و ظریف از دولت روحانی دفاع میکنن😴 با آمار جهانی شروع میکنم تا نگن دروغ میگم🙋‍♂️ بانک جهانی با اشاره به رشد سالانه منفی ۰.۶ درصدی تولید ناخالص داخلی سرانه ایران طی ۸ ساله دولت روحانی و دو سال قبل از آن ، از این سال‌ها با عنوان دهه سوخته اقتصاد ایران یاد کرد . 💔🤦‍♂️کرمون کردین اینقدر جهانی شدن رو به سرمون زدین حالا بانک جهانی از ۸ سال دولت روحانی و ۲ سال قبل از آن به عنوان دهه سوخته یاد می‌کند💔در زمان دولت روحانی میدیدم مردم در رو صف های مرغ گوشت برنج شکر روغن و... 💔 در دولت های روحانی قیمت خودرو ۷ برابر شد .! در دولت روحانی مردم حتی قطعی برق به دلیل کمبود برق رو هم تجربه کردن💔🤦‍♂️...رکورد کمترین مسکن ساخته شده رو شکست وبرای همین قیمت مسکن ۸ برابر شد !!! حدود ۵۰٪ مردم رهن و اجاره نشین هستن...حدود ۵۰٪ هزینه خانواده ها اجاره و رهن....شما دیگه فکر کنین روحانی با مردم چه کرد...در زمان دولت روحانی ۵۴۰۰ واحد صنعتی تعطیل شدند ! روحانی قیمت دلار و ارز رو ۱۰ برابر کرد😐 برای مشاهده اسناد و آمار میتونین...تو گوگل سرچ کنین....افزایش قیمت مسکن ،خودرو و... در دولت روحانی
 • ایرانی IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
  22 93
  پزشکیان جز دروغ وسیاهنمایی کار دیگری بلد نیست .بی برنامه وغربگداو خودتحقیر برای آب خوردن از امر یکا و اسراییل نفله اجازه می گیره.
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
  25 79
  خدا را شکر که دولت ها ۴ ساله هستند خدا را شکر که شهید رئیسی اومد اگر دولت روحانی ادامه داشت که الان هر ۸۰ میلیون نفر زیر خط فقر بودیم فراموش نمی‌کنیم وقتی روحانی دولت را تحویل داد کارشناسان اقتصادیش جلسه گرفتند و گفتند دلار سه رقمی می شود ولی با درایت رئیسی و تیم اقتصادیش این اتفاق نیفتاد تشکیل دولت سوم روحانی یعنی گسترش خط فقر یعنی دلار سه رقمی یعنی بنزین ۲۰ تومنی نه به پزشکیان نه به اصلاح طلبان
  • علی IR ۰۰:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
   47 1
   ... سه سال پیش ... قیمت هر کیلو گوشت 130 هزار تومان بود و الان عرض سه سال به 750 هزار تومان رسیده . سایر اقلام ارزاق عمومی هم به همان نسبت گرانتر شده
  • بهروز IR ۰۷:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
   4 0
   با سلام در مورد حرفی که یک انسان می گوید باید منصفانه باشه
  • IR ۰۷:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
   1 4
   یه زحمت بکش درآمدت هم نگاه کن نمیگم خیلی بالا رفته ، اما مطمئن هستم بالاتر رفته
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
   3 0
   ۰۷:۵۷حقوق ۲۰درصدبالارفته باسه قبل ترازبالارفتن حقوق هاپیش قدم اوافزایش چندین درصدی همیشگی افزایش بها خدمات ،کالاها،تعرفه ها،مواداولیه،و...است که ماننداین است که کاری انجام نشده بلکه تورم،افزایش هزینه کردهابیشترریشه دارمی شودومقاوم ترهم می شوند
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
  84 17
  دولت جاری چه دست آوردی داشته که هی بوقو کرنا می کنید مملکت رو قفل کرده مردم با پوست جانشان این فلاکت را حس می کنند.
 • رضا IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
  18 85
  فقط و فقط جلیلی برای موفقیت جلیلی یه صلوات جلیل بفرست
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
  73 12
  وای بر دروغگویان، چقدر جیب مردم پر پوله، چند صد درصد افزایش قیمت کالا و افزایش اندک حقوق یارانه
  • فقیر IR ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
   11 0
   شاید بعصیها وضعشون خوبه
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
  15 0
  خب مردم می فهمند که چقدر فقیر شده اند دولت با چه ملاک و معیاری همچین حرفی می زند ، خط کشی یا چیز دیگه ای داره
 • علی IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
  15 1
  فقر ریشه دوانده و عمیق شده و فقط حدود 2 میلیون نفر در ایران فقیر نیستند.
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
  16 1
  نرخ فقر بصورت تصاعد هندسی در حال افزایش است ما به اظهارات آقای پزشکیان کاری نداریم اما خیلی ساده است مگر تورم چند سال است بالای 40 در صد نیست البته از این هم بیشتر است اما افزایش حقوق طی سه سال 10. و 15 و 20 درصد بوده این یعنی من حقوق بگیر و امثال بنده زیر خط فقر زندگی می کنیم حقوق ماهی 14 تومن سر هفته اول تمومه
 • مصدق کرد IR ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
  16 1
  خط فقر دولت محترم،چقدر تعیین شده؟؟ بیشتر مردم،کارمندان،زیر خط فقر قرار دارند، آمارها بهتون اشتباه میدن،برید وسط مردم تا متوجه قضایا بشوید
 • علی IR ۱۶:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
  19 1
  سفره ما حداقل نصف شد.
 • فرزانه IR ۱۷:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
  20 1
  چیزی که در سطح جامعه معلومه افزایش فقر و کاهش قدرت خرید مردمه این دیگه برای مردم قابل درکه ...
 • علی IR ۱۸:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
  40 2
  سلام .نمی دانم این چجور تعبیر و گزارشی است که می دهند .بابا دلار در عرض سه سال از ۲۵۰۰۰ به بالای ۶۰۰۰۰ هزار رسید برنج از ۲۵۰۰۰ تومان به بالای ۲۰۰۰۰۰ تومان رسید گوشت از ۷۰۰۰۰ هزارتومان به بالای ۸۰۰۰۰۰ تومان رسبد و خرید خانه محال شده است و پراید از ۴۰ میلیون تومان به بالای ۴۰۰ میلیون رسیده و این مردم همه این موارد را با گوشت و استخوان خودشان حس می کنند و شما آنوقت اینگونه قلم فرسایی می کنید؟
 • IR ۱۹:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
  8 0
  دوگروه حق بگین
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  4 0
  مردم باچشم خودشان دارند خط فقر را می بینند ، شما دیگر بس کنید ، بازنشسته ها دیگر توان خریدن ایزی لایف هم ندارند ، بی دلیل از دولت ۱۳ دفاع نکنید . پزشکیان هم سنگ خووش را به سینه می زند
 • محمد IR ۰۹:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  4 1
  نمودارش که درسته چون به تصویر که نگاه کنید تا سال 1401 و ابتدای دولت شهید رئیسی است ولی توی صحبت هاش جوری القا میکنه که این نمودار تا امروز و سه سال بعد از دولت شهید رئیسی رو نشون میده