مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۸۸ - ۱۸:۱۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک دانشمند ابزاری ساخته که قادر است امواج رادیویی را با سرعتی بیش از سرعت نور حرکت دهد

پیش از این اینشتین پیش‌بینی کرده بود که ذرات و اطلاعات نمی‌توانند بیش از سرعت نور حرکت کنند، اما آنچه اخیرا رخ داده است بسیار شگفت‌انگیز است. شتاب‌دهنده‌های(سنکروترون) قطبی‌کننده، امواج را با یک چرخش سریع در میدان مغناطیسی ترکیب می‌کنند و نتیجه آن می‌تواند توجیه کند که چرا تپ‌اخترها چنین سیگنال‌های قدرتمندی را گسیل می‌کنند.

سنکروترون‌های قطبی‌کننده، امواج رادیویی را به شدت تحریک می‌کنند، به طوری که سرانجام آنها با سرعتی بیشتر از نور حرکت می‌کنند. این می‌تواند آنچه که در تپ‌اخترها رخ می‌دهد را توجیه کند.

به گزارش آسمان پارس، تپ اخترها ستارگانی نوترونی هستند که بسیار سریع می‌چرخند و امواج رادیویی را به صورت پالس منتشر می‌کنند. اما آنچه ما نمی‌دانیم این است که چرا این پالس‌ها به شدت درخشان هستند و یا چرا چنین مسافت‌های طولانی را طی می‌کنند. هم اکنون برخی از محققین گفته‌اند که می‌توانند با تنظیمات دقیق در ابزاری که ساخته‌اند امواج را با سرعتی بیش از سرعت نور حرکت دهند.

اما استفاده‌هایی که از این فرآیند می‌توان کرد، تولید نسل جدیدی از تلفن‌های سلولی(همراه) است که با ماهواره‌ها به طور مستقیم ارتباط برقرار می‌کنند. این تلفن‌ها خدمات مطمئن‌تری را ارائه خواهند کرد و راه را برای دخالت هکرها دشوار می‌نمایند. این امواج رادیویی همچنین تحولی عظیم در صنعت رایانه ایجاد خواهند کرد و داده‌ها با سرعت بسیار بالایی جابجا خواهند شد.

در زمینه سلامت نیز این امواج رادیویی موثرند. برای مثال هنگامی که یک بیمار دارو مصرف می‌کند، امواج رادیویی، آنها را برای مثال در ناحیه‌ای که تومور واقع است فعال می‌کنند.

کد خبر 84796

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی