سه‌شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۲۰:۲۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: مردانی که می‌خواهند باروری خود را کنترل کنند، در حال حاضر با گزینه‌های معدودی روبه‌رو هستند:

وازکتومی که باعث ناباروری کامل می‌شود و کاندوم. [می‌خواهید وازکتومی کنید]

برای سال‌ها کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که داروی ضدبارداری مردان به زودی تولید خواهد شد و گزینه‌های بیشتری در دسترس مردان قرار خواهد گرفت.

 اما کی؟ کارشناسان موافق‌هستند که تا آن زمان راه درازی باقی است، اما آنها به این هدف نزدیکتر شده‌اند.

دکتر رونالد سوردلوف، متخصص غدد داخلی و استاد پزشکی در مرکز پزشکی هاربور- یوسی‌ال‌ای در لوس آنجلس که به دنبال روش‌های ضدباورری عملی برای مردان است در این باره می‌گوید پیشرفت در این زمینه آهسته بوده است. اما این پیشرفت کند دلایل مشخصی داشته است."

شرکت‌های داروسازی علاقه‌ای به تولید سریع یک فرآورده جدید ندارند، زیرا ممکن عوارض آزمایش‌نشده‌ای بروز کند. به گفته دکتر سوردولف یکی از مهمترین دلایل سخت  بودن تولید داروها در زمینه ناباروری، این است که شمار زیادی از افراد سالم قرار است از این داروها استفاده کنند.

به عبارت دیگر آستانه ایمنی برای این داروها بالاست. اما در هر حال پیشرفت‌هایی در این زمینه رخ داده است.

روش‌های مختلفی  برای ضدباروری مردان در دست تحقیق است:

تزریق تستوسترون:  کارآزمایی‌های بالینی از دهه 1990 نشان دارد که تزریقات هفتگی تستوسترون شمار اسپرم‌ها را در مدران تا 98 درصد کاهش می‌دهد و با قطع کردن داروها تولید اسپرم به حالت عادی بازمی‌گردد. اما تزریق هفتگی تستوسترون ممکن است باعث زحمت شود.

 از آن هنگام به بعد پژوهشگران بر روی فراورده‌های تستوسترون در پایه روغنی کار کردند. آنها تسستوسترون را با روغن بذر چای ترکیب کردند و فراورده‌ای را ساختند که هنگامی تزریق می‌شود،‌ به تدریج بوسیله بدن جذب می‌شود. در نتیجه اثر یک تزریق واحد می‌تواند مدت درازی به طول بینجامد. این شیوه در کارآزمایی‌های اخیر نتایح موفقیت‌آمیزی را در تزریق‌های ماهانه نشان داده است.

ژل‌های ترانس‌درمال: در یک بررسی دیگر ژل‌های ترانس‌درمال یا پوستی - در یک بررسی دیگر بوسیله گروه سوردلوف، 140 مرد ژل پروژستین به نام نسترون و ژل تستوسترون یا هر دوی آنها را به کار بردند. این پژوهشگران دوزهای مختلف را مورد آزمایش قرار دادند و بعد نمونه‌های خون برای اندازه‌گیری میزان هورمون‌ها را مورد بررسی قرار دادند.
آنها گزارش کردند در مورد 119 مردی  که این بررسی شرکت کرده بودند، این ترکیب برای مهارکردن اسپرم بهتر عمل کرده بودند.

 هورمون‌درمانی و گرم‌کردن بیضه: سوردلوف و همکارانش دریافته‌اند که دادن تستوسترون و هورمونی دیگر به مردان به همراه گرم کردن بیضه‌ها تولید اسپرم را مهار می‌کند.

سوردلوف می‌گوید: "گرم کردن گذرای بیضه (مانند نشستن در وان آب داغ) باعث می‌شود که مهارکردن اسپرم زودتر از تجویز هورمون به تنهایی رخ دهد."

 "وسیله درون واز" یا IVD: یک شیوه جایگزین برای وازکتومی، شامل قرار دادن درپوش‌های سیلیکونی درون  واز دفران، لوله‌ انتقال‌دهنده اسپرم، است که در جریان وازکتومی بریده می‌شود.

 به گفته جو هوفمیستر، رئیس شرکت پزشکی شپرد، در شهر سنت پل در مینه‌سوتای آمریکا با قراردادن این درپوش‌ها اسپرم نمی‌تواند از این مسیر عبور کند.  به گفته او داده‌های ابتدایی شش‌ماهه نشان می‌دهد که 90 درصد از 60 مردی که مورد پیگیری قرار گرفته‌اند، بدون اسپرم متحرک بوده‌اند." به گفته دانشمندان بررسی بیشتری لازم است تا برگشت‌پذیری ناباروری IVD ثابت شود.

 مسدودکننده‌های ویتامین A: پژوهشگران دانشگاه  کلمبیا دارویی را آزمایش کرده‌اند  با مهارکردن گیرنده‌های ویتامین A در بیضه‌ها، باروری را کاهش می‌دهد. این دارو در بررسی بر روی حیوانات به خوبی عمل کرده است؛ اینکه این دارو در بررسی‌های انسانی تاثیر مشابهی دارد یا نه بعدا معلوم می‌شود.  [انتخاب شیوه ضدبارداری]

HealthDay News

کد خبر 81768

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز