همشهری آنلاین: تای چی یا تای چی چوان نوعی ورزش سبک رزمی کشور چین است. بررسی‌های علمی نشان می‌دهد که این ورزش نه تنها باعث طول عمر، افزایش سلامتی و آرامش روان می‌شود، بلکه در کاهش قند خون و التهاب‌ها نیز مؤِثر است.

دیابت بیماری شایعی در سطح جهان است. در این بیماری میزان قند خون بالاتر از حد طبیعی است. بیماری دیابت دو نوع دارد. در نوع اول، تولید هورمون انسولین از غده‌ پانکراس یا لوزالمعده به طور کامل از بین می‌رود. 

اما در دیابت نوع دوم بدن نمی‌تواند نیاز خود به افزایش ترشح انسولین را تأمین کند. یعنی بین نیاز بدن برای افزایش ترشح انسولین و ترشح این هورمون، هماهنگی لازم وجود ندارد. بدن به انسولین نیاز دارد تا بتواند گلوکز موجود در خون را برای تولید انرژی به مصرف سلول‌ها برساند.

دیابت نوع یک در میان کودکان و نوجوانان شایع است، در حالی که دیابت نوع ۲ که در نزدیک به ۹۰ درصد از مبتلایان به این بیماری دیده می‌شود، بیشتر در بزرگسالان دیده می‌شود.

تای‌چی در خدمت درمان دیابت نوع ۲ 

تای چی یا تای چی چوان (Tai Chi Chuan) نوعی ورزش رزمی چینی است‌ شامل تمرین‌های بدنی نرم و ساده که به طور معمول به هنگام صبح و به صورت گروهی انجام می‌شود. در این ورزش که حرکات در آن بر خلاف ورزش‌های رزمی شدید کند است، عضلات آرام‌آرام تقویت می‌شوند. 

به گزارش دویچه‌وله، به نقل از هفته‌نامه‌‌ آلمانی فوکوس، یک گروه تایوانی از بیمارستان چانگ‌گونگ‌مموریال به تازگی بر روی گروهی از مبتلایان به نوع دوم دیابت تحقیقاتی انجام داده است. 

در این بررسی یک تیم ۳۰ نفره از مبتلایان به دیابت نوع  ۲ به مدت ۱۲ هفته در کلاس‌های تای چی شرکت کرده و تمرین‌های آن را انجام دادند. در کنار گروه بیماران، گروه ۳۰ نفره‌ دیگری قرار داشت که وظیفه‌اش‌ بررسی نتایج تای چی بر روی گروه اول بود. 

نتیجه‌ بررسی این بود که بعد از ۱۲ هفته، هموگلوبین گلیکوزیله‌‌ یا HbAlc بیماران از ۷/۵۹ درصد به ۷/۱۶ درصد کاهش پیدا کرد. اندازه‌‌گیری این هموگلوبین نشان می‌دهد که قند خون بیمار در طول چند روز یا چند هفته‌ گذشته چه میزان بوده است.

به علاوه تای چی سبب شد که روند پنهان ایجاد التهاب در این بیماران از طریق بهبود عملکرد سلول‌های T در سیستم ایمنی تا حدودی مهار شود. به این ترتیب که ماده‌ اینترلویکین ۱۲ که سبب تسریع روند التهاب می‌شود ‌کاهش پیدا کرد و ماده‌ اینترلویکین ۶ که واکنش‌های التهابی را مهار می‌‌کند، افزایش یافت. 

کد خبر 76466

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار کشتی و وزنه‌برداری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز