سخنگوی شهرداری تهران گفت: تقاطع غیرهمسطح شهید آوینی همزمان با سی و پنجمین پویش امید و افتخار افتتاح می‌شود.

تقاطع غیرهمسطح

به گزارش همشهری آنلاین، عبدالمطهر محمدخانی با اشاره به بهره‌برداری از پل دوربرگردان بزرگراه شهید آوینی و مسیرهای دسترسی تقاطع بزرگراه‌های امام علی (ع) و بزرگراه شهید نجفی رستگار در سی و پنجمین پویش امید و افتخار، گفت: این پروژه‌ها -شنبه ششم اسفندماه- با حضور شهردار تهران به بهره‌برداری خواهد رسید.

سخنگوی شهرداری تهران با تأکید بر اینکه با آغاز دوره ششم مدیریت شهری پایتخت و تلاش برای تکمیل گردش‌های ترافیکی تقاطعات موجود، تقاطع بزرگراه شهید نجفی رستگار با بزرگراه امام علی (ع) نیز در مسیر اجرای تمهیدات در حوزه عمرانی قرار گرفت، توضیح داد: تکمیل کندروهای این بزرگراه در بخش‌های فاقد معارض و احداث مسیرهای دسترسی مورد نیز از خردادماه سال جاری در دستور کار قرار گرفت.

او افزود: تکمیل مسیرهای تقاطع بزرگراه‌های امام علی (ع) و شهید نجفی رستگار، ضمن اتصال طولانی‌ترین بزرگراه شمالی- جنوبی شهر تهران به محور کمربندی شرقی- غربی پایتخت (بزرگراه آزادگان)، نقش مؤثری در هدایت و توزیع متناسب بار ترافیکی خواهد داشت.

کاهش ۱۷ کیلومتری طول سفرهای شهری

محمدخانی با اعلام اینکه بر اساس بررسی‌های فنی صورت گرفته، این گشایش ترافیکی کاهش ۱۷ کیلومتری طول سفرهای درون شهری را در پی دارد، گفت: بخش‌های مختلف این پروژه شامل مسیر کندروی شمالی بزرگراه شهید نجفی رستگار با عرض ۱۰ متر و طول ۲۰۰ متر، رمپ راستگرد شمال به غرب با عرض ۶ متر و طول ۳۳۰ متر، لوپ شرق به جنوب تقاطع با عرض ۹ متر و طول ۳۲۰ متر و روسازی مسیر کندروی شمالی بزرگراه شهید نجفی رستگار به طول هزار متر است.

او با اشاره به جزئیات پل دوربرگردان شرق به شرق بزرگراه شهید آوینی نیز گفت: بزرگراه شهید آوینی به دلیل دسترسی به بزرگراه امام علی (ع) و شمال تهران از یک سو و مجاورت با حرم حضرت عبدالعظیم (ع) و ترافیک عبوری خیابان سلمان فارسی از سوی دیگر، همواره با تقاضای ترافیکی قابل توجهی مواجه بوده و این در حالی‌ست که عملکرد نه چندان مناسب دوربرگردان‌های همسطح به ویژه در محدوده تقاطع خیابان سلمان فارسی زمینه ساز تداخل جریان‌های عبوری و وقوع تصادفات خطرناک می شد.

سخنگوی شهرداری تهران تأکید کرد: با درخواست شهرداری منطقه ۲۰ احداث پل دوربرگردان شرق به شرق بزرگراه شهید آوینی از اواخر سال گذشته وارد مرحله اجرایی شد تا ضمن افزایش ضریب ایمنی تردد، بخشی از گردش‌های اضافی شهروندان در طول مسیر بزرگراه شهید آوینی کاهش یابد.

او با بیان اینکه بهره برداری از پل دوربرگردان شرق به شرق، بیش از هر چیز مشکلات ناشی از دوربرگردان‌های همسطح بزرگراه شهید آوینی که به صورت نقاط حادثه ساز ترافیکی عمل می‌کرد را برطرف می‌کند، افزود: این پل ضمن ارتقاء ایمنی تردد، کمک بسزایی به روان سازی جریان ترافیک در این معبر بزرگراهی خواهد کرد.

جزییات دوربرگردان بزرگراه شهید آوینی

محمدخانی اعلام کرد: بر اساس بررسی‌های فنی انجام شده، زیر بار رفتن دوربرگردان شرق به شرق بزرگراه شهید آوینی، کاهش ۵.۲ کیلومتری طول سفرهای درون شهری و به دنبال آن کاهش مصرف سوخت و کاهش انتشار آلاینده ها را در پی خواهد داشت.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران با بیان اینکه این پل با عرشه فلزی به طول ۴۵۰ متر و عرض متوسط هشت متر با چهار دهانه و ۶ ستون برای دو خط عبوری ساخته شده است، گفت: در پل شهید آوینی، دیوارهای حائل ۴۷۰ متر مربعی به کار گرفته شده و همچنین اصلاح هندسی مسیر نیز انجام شده است.

او با اشاره به پنج هزار و ۵۵۱ متر مکعب بتن ریزی در این پروژه، تصریح کرد: ۶ هزار و ۹۹۴ متر مربع قالب بندی، ۱۱۲ تن آرماتوربندی، هفت هزار و ۶۶۵ متر مکعب پی کنی و خاکبرداری، ۳۳۰ تن سازه فلزی سنگین، ۸۳ تن کیج گذاری، سه هزار و ۵۰۰ متر جدولکاری و چهار هزار و ۵۵۰ متر مکعب روسازی با قلوه بتن در این طرح اجرا شده است.

محمدخانی به اهم معارضین ملکی و تأسیساتی رفع شده برای اجرای این پروژه اشاره کرد و افزود: زمین‌های کشاورزی در بخش شمالی به مساحت هزار و ۵۳۰ متر مربع، زمین‌های کشاورزی بخش جنوبی به مساحت هزار و ۴۸۹ متر مربع، دریچه بازدید در بخش شمالی و جنوبی و چراغ‌های راهنمایی و رانندگی و تیرهای برق در بخش شمالی و جنوبی رفع معارض شده است.

کد خبر 744130
منبع: خبرگزاری شهر

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha