همشهری آنلاین: محمود احمدی نژاد رییس جمهوری قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را برای اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، بر اساس این قانون فرزندان حاصل‌ از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که در ایران متولد شده یا حداکثر تا یک سال پس‌از تصویب این‌قانون در ایران متولد می‌شوند، می‌توانند بعد از رسیدن به سن ‪ ۱۸‬سال تمام تقاضای تابعیت ایرانی کنند.

این افراد در صورت نداشتن سوء پیشینه کیفری یاامنیتی و اعلام رد تابعیت غیر ایرانی به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند.

قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در جلسه علنی دوم مهرماه سال جاری مجلس شورای اسلامی تصویب و ‪ ۱۲‬مهرماه به تایید شورای نگهبان رسید و به وزارتخانه‌های کشور و دادگستری ابلاغ شده است.

برپایه این‌ گزارش، طبق این قانون وزارت کشور مکلف شده‌است نسبت به احراز ولادت طفل در ایران و صدور پروانه ازدواج موضوع ماده (۱۰۶۰‬) قانون مدنی اقدام کند و نیروی انتظامی نیز با اعلام وزارت کشور پروانه اقامت برای پدر خارجی مذکور در این ماده صادر می‌کند.

"فرزندان موضوع این ماده قبل از تحصیل تابعیت نیز مجاز به اقامت در ایران می‌باشند."

بر اساس تبصره یک قانون ابلاغی، چنانچه سن مشمولین این ماده در زمان تصویب بیش از هجده سال تمام باشد،باید حداکثر ظرف یک سال اقدام به تقاضای تابعیت ایرانی کنند.

همچنین از تاریخ تصویب این قانون کسانی که با ازدواج زن ایرانی و مرد خارجی در ایران متولد شوند و ازدواج والدین آنان از ابتدا با رعایت ماده (۱۰۶۰‬) قانون مدنی به ثبت رسیده باشد، پس از رسیدن به سن هجده سال تمام و حداکثر ظرف مدت یک سال، بدون رعایت شرط سکونت مندرج در ماده ( 979) قانون مدنی به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند. 

کد خبر 7303

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار