همشهری آنلاین: این فهرست توسط جامعه روزنامه‌نگاران حرفه‌ای آمریکا برای سنجش درستی و دقّت مطالب ژورنالیستی پیشنهاد شده است.

1- آیا در مورد اطلاعاتی که در مطلبتان ارائه می‌کنید و منابعی که اطلاعات را از آنها گرفته‌اید به اندازه کافی اطمینان دارید؟ اگر ندارید، آیا می‌توانید موضوع را به شیوه‌ای دقیق‌تر و مطمئن‌تر بیان کنید؟ اگر در مورد منابع اطلاعات تردید دارید، آیا می‌توانید آنچه که از آنها گرفته‌اید کنار بگذارید یا به جای آنها از منابع معتبر استفاده کنید؟

2- آیا تمام اطلاعاتی که ارائه می‌کنید، مستند یا نقل شده از منابع مورد اعتماد هستند؟

3- آیا درستی اطلاعات را دوباره سنجیده‌اید؟

4- آیا نام و شماره‌تلفن کسانی که در مطلبتان از آنها نقل‌قول کرده‌اید را به درستی ارائه می‌کنید؟

5- آیا اطمینان کافی دارید که اظهارات نقل شده در مطلبتان واقعیت را بازتاب می‌دهند؟

6- آیا آمادگی دارید به طور علنی از شیوه سنجش صحت مطلب و اقداماتی که برای احراز درستی آن انجام داده‌اید دفاع کنید؟ (به اندازه کافی استدلال دارید؟)

7- آیا در نقل‌قول‌های مطلبتان انصاف را رعایت کرده‌اید؟

8- آیا از منابع ناشناس هم نقل‌قول دارید؟ چرا به این نوع منابع استناد کرده‌اید؟ آیا آمادگی دفاع علنی از اقدام خود در نقل از این منابع را دارید؟

9- آیا از اسناد یا تصاویری که منابع ناشناس در اختیارتان گذاشته‌اند استفاده کرده‌اید؟ چرا؟ چقدر از اعتبار این اسناد و تصاویر مطمئن هستید؟ آیا آمادگی دفاع علنی از آنها را دارید؟

10- آیا در توصیف افراد، اقلیت‌های قومی، نژادی و فرهنگی یا گروه‌های اجتماعی (مثلاً تجار، سربازان جنگ ویتنام، بوقچی‌های ورزشی) از تعابیر کلیشه‌ای استفاده کرده‌اید؟ آیا استفاده از این تعابیر به دقّت و قابل فهم بودن مطلب کمک می‌کند؟

11- آیا در مطلبتان از زبان یا تصاویری استفاده کرده‌اید که ممکن است اعتراض‌برانگیز باشد؟ آیا دلیل الزام‌آوری برای استفاده از آنها داشته‌اید؟ اگر زبان یا تصاویر مورد بحث را کنار می‌گذاشتید به دقّت مطلب آسیب می‌رسید؟

12- آیا عنوان مطلبتان دقیقاً همان چیزی را بازتاب می‌دهد که در متن مطلب ارائه می‌کنید؟

journalism.org

کد خبر 690

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار رسانه و روزنامه‌نگاری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار