دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۱
۰ نفر

امروز سالگرد ثبت پیتزا در فهرست یونسکو است و به همین مناسبت گوگل برای پیتزا، محبوب‌ترین غذای دنیا، لوگوی خود را تغییر داده و یک بازی طراحی کرده است.

Celebrating Pizza - جشن پیتزا - لوگوی گوگل

به گزارش همشهری آنلاین، نان تخت و گذاشتن مواد غذایی روی آن برای قرن‌ها در تمدن‌های باستانی مثل مصر و رم خورده می‌شده است، اما ناپل در شمال غربی ایتالیا به عنوان محل تولد پیتزا (خمیر لایه‌لایه با پنیر و گوجه) در اواخر دهه ۱۷۰۰ شناخته شده است. امروز سالگرد ثبت پیتزا در فهرست یونسکو است و به همین مناسبت برای پیتزا، محبوب‌ترین غذای دنیا، جشن گرفته می‌شود.

داستان پیتزا این‌طور شروع شده است؛ غذایی که همراه با قرن‌ها مهاجرت‌های جهانی، توسعه اقتصادی و تکامل تکنولوژیکی پخته شده است. امروزه تخمین زده می‌شود که سالانه ۵ میلیارد پیتزا (۳۵۰ تکه هر دقیقه فقط در آمریکا) در دنیا خورده می‌شود.

امروز گوگل هم این غذای محبوب ایتالیایی را با یک لوگو در گوگل دودل و یک بازی جشن گرفته است. بر اساس توضیح گوگل در این روز (۶ دسامبر) در سال ۲۰۰۷ هنر آشپزی ناپل در فهرست میراث فرهنگی ناملموس فرهنگی یونسکو ثبت شد. حالا برای جشن گرفتن این روز گوگل یک بازی سرگرم‌کننده در لوگویش برای کاربران طراحی کرده است.

این بازی تعدادی از پیتزاهای محبوب در سراسر جهان را به نمایش گذاشته و چالش آن این است که باید این پیتزاها را بر اساس تعداد تکه‌هایی که گفته می‌شود، برش بزنید. باید مواد پیتزا و تعداد برش‌ها را در حین این که برش می‌زنید، در نظر بگیرید. هرچقدر دقیق‌تر برش بزنید، ستاره‌های بیشتری می‌گیرید. برای این کار روی لوگوی گوگل کلیک کنید تا وارد بازی شوید. ممکن است برای کنجکاوی و برای چند دقیقه وارد آن شوید، اما مطمئن باشید کار بیشتر از اینها طول می‌کشد!

پیتزا روی لوگوی گوگل چه می‌کند؟

گوگل دودل به چه معناست؟

لغت انگلیسی doodle به معنای نقاشی‌های زیر دستی و بی‌هدف است که به هنگامی که حواس فرد جای دیگری است (مثلا با تلفن صحبت می‌کند یا سر کلاس درس است) بر روی تکه کاغذ رسم می‌کند. 

امروزه این عمل به هنری تبدیل شده به نام دودلینگ. به علاوه دودل‌ها تغییرات بامزه، شگفت‌آور و بعضا فی البداهه‌ای هستند که در لوگو گوگل اعمال می‌شوند تا تعطیلات، سالگردها، و زندگی هنرمندان مشهور، پیشرو و دانشمندان را گرامی بدارند. شرکت google نیز از این نوع روش در لوگوی خود استفاده می‌کند که اصطلاحا به آن گوگِل دودل ( google doodle ) گفته می‌شود.

کد خبر 641437

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار