همشهری آنلاین: باشگاه آ.اس.رم در جولاى سال ۱۹۲۷ رسما تاسیس شد.

آ اس رم

طی سیاست‌هاى جدید دولت ایتالیا، قانونی جدید در مورد باشگاه‌هاى هر شهر تصویب شد. طبق این قانون هر شهر فقط باید یک باشگاه فوتبال بزرگ و رسمی داشته باشد که این تیم نمادى از شهر خود به حساب آید.

همین موضوع سبب شد که از اتحاد تیم‌هاى آلبا- آئودیک، فورتیتودو- پرو رما و رومن اف سی، باشگاه جدیدى به نام آ.اس.رم تاسیس شود. آ.اس.رم پس از دوران کوتاهى استفاده از استادیوم موتو ولودرومو آپیو و استادیوم فلامینیو، در استادیوم المپیکو (تأسیس در سال 1952) مستقر شد که تا به امروز هم جاى اصلى بازى جیالوروسى، المپیکو مى‌باشد.

آ.اس.رم اولین حضورش در لیگ ملى ایتالیا را در فصل30-1929 تجربه کرد و پس از 12 سال، آنها نخستین اسکودتوى خود را در سال 42-1941 به دست آوردند. هر چند که پس از طى دوره‌اى طولانى به مدت 41 سال آنها به دومین قهرمانى خود در این رقابت‌ها دست یافتند (83-1982) و 18 سال بعد سومین و آخرین اسکودتوى خود تا این زمان را کسب کردند.

جیالوروسى‌ها یک بار به سرى ب سقوط کردند که آن هم پس از پایان لیگ 51-1950 به وقوع پیوست. اما آنها به سرعت و در اولین فرصت به سرى آ بازگشتند.

پس از بازگشت به سرى آ در سال 1952، گرگ‌ها در بین سال‌هاى 1950 تا اوایل 1960 در نیمه‌ بالاى جدول رقابت‌ها باقى ماندند. آنها از 1963 تا 1979 روندى صعودى و رو به رشدى را طى کردند اما در همین زمان هم به رتبه‌اى بهتر از سومى لیگ(75-1974) دست پیدا نکردند.

با حضور ستاره‌هایى چون برونو کنتى، آگستینو دى بارتولومى، روبرتو پرازو و فالکائو، گرگ‌ها دوران رویایى خود را آغاز کردند و به دوران اوج خود بعد از سال‌هاى 1941 و 1942 رسیدند.

آنها قدرت خود را در رقابت‌هاى کوپا ایتالیا هم به رخ همگان کشیدند و توانستند براى 5 بار جام این رقابت‌ها را به بالاى سر ببرند.

بعد از پایان دوران رویایى گرگ‌ها، آنها با داشتن ستاره‌هایى چون توتی، باتیستوتا، مونتلا، کافو و پانوچی و مربیگرى فابیو کاپلو سرانجام در سال 2001 پس از پیروزى 3 بر 1 مقابل پارما در بازى پایانى و با اختلاف 2 امتیاز از یووه به مقام قهرمانى دست یافتند.

پس از رفتن فابیو کاپلو از رم، این تیم در بحران سختى گرفتار شد و آنها طى دو سال چندین بار مربی خود را تعویض کردند. در فصل 2005- 2004 در فینال رقابت‌هاى کوپا نیز با نتیجه‌ 3-0 در مجموع از اینتر شکست خوردند تا نایب قهرمانى دیگرى را به آلبوم ناکامى‌هاى خود بیافزایند.

در سال 2007 جیالوروسى‌ها با لوچیانو اسپالتى مربى کم‌تجربه خود توانستند نتایج قابل توجهى کسب کنند. در جام قهرمانان اروپا آنها از مرحله گروهى بعد از والنسیا صعود کردند.

در قرعه کشى مرحله بعد باز هم با بدشانسى به لیون خوردند و در خانه خود با تساوى بدون گل متوقف شدند. در بازى برگشت رمى‌ها با همت و تعصبی که داشتند توانستند با گل‌هاى توتی و مانسینى لیون را درهم بکوبند.

افتخارات آ.اس.رم:

  • 3 بار قهرمانی سری آ
  • ۷ بار قهرمانی جام حذفی
  • 1 بار قهرمانی در سوپر جام
  • فیرکاپ ۱۹۶۱ و جام آنگلو ۱۹۷۲
کد خبر 64114

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان