دوشنبه ۱ مهر ۱۳۸۷ - ۱۳:۴۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: تیم یوونتوس در تاریخ ۱ نوامبر سال ۱۸۹۷ در تورینو توسط گروهی جوان که در دبیرستان داتزلیو تحصیل می‌کردند متولد شد.

یوونتوس

برادران کنفاری در اولین روز ماه نوامبر تصمیمی که از مدت‌ها پیش در نظر گرفته بودند را عملی ساختند.

یوونتوس (juventus FC) از مشهورترین باشگاه‌های تاریخ فوتبال ایتالیا و جهان است. این باشگاه به بانوی‌پیر ملقب است.

اولین دیدار این تیم تازه تاسیس با حضور جوانان و دوستداران در تئاتر ساختمان دارما برگزار شد. انریکو کنفاری در نخستین سخنان خود از خواسته‌های بزرگ باشگاه صحبت کرد.

با تشکیل یک تیم جوان و مشخص شدن محل استقرار تیم، سه نام: جامعه‌ای که با قدرت پیش می‌رود، جامعه ورزشی ماسیمو داتزلیو و باشگاه ورزشی یوونتوس مد نظر گرفته شد.

با توجه به جوانی باشگاه و جوانانی که با عشق فراوان در این تیم بازی می‌کردند، گروه نام باشگاه ورزشی یوونتوس را انتخاب کرد. کلمه یوونتوس ریشه‌ای لاتین دارد و به معنای جوان و یا جوانان است.

ایوجنیو کنفاری نخستین مدیر یوونتوس خیلی زود پست ریاست را رها کرد و برادراش انریکو از سال ۱۸۹۸ به ریاست باشگاه رسید. پس از این تغییر در سطح مدیریت، باشگاه برای نخستین‌بار محل خود را به ساختمانی به نام کروچتا در خیابان پیاتزای ۴ تغییر داد.

یووه ابتدا به صورت غیرحرفه‌ای در رقابت‌های مختلف حاضر می‌شد و در نهایت بیانکونری‌ها اولین حضورشان را در رقابت‌های قهرمانی در سال ۱۹۰۰ تجربه کردند. نخستین بازی رسمی در تاریخ ۱۱ مارس ۱۹۰۰ برابر تورینو است که با شکست همراه شد. سپس در سال ۱۹۰۱ به نیمه نهایی رسیدند و در سال‌های ۱۹۰۳ و ۱۹۰۴ در دیدار فینال برابر جنوا تن به شکست دادند.

لباس نخستین این تیم پیراهن های صورتی بود که بعدها رنگ خود را به راه راه سیاه و صورتی تغییر داد؛ ناهماهنگی این رنگ‌ها نارضایتی مدیران یووه را به دنبال داشت و در نهایت صورتی جای خود را به رنگ سفید داد تا رنگ سیاه و سفید فعلی به وجود آید.

این رنگ تاثیرپذیری زیادی از باشگاه تاتنهام انگلیس داشت و خیلی زود با کسب اولین افتخار نزد هواداران محبوب شد.

البته در اولین دیدار بانوی پیر با پیراهن جدید برابر جنوا شکست خورد و در ادامه چند شکست دیگر بداقبالی این رنگ را نشان داد با این حال مدیران تصمیم گرفتند خود را با رنگ پیراهن‌های جدید تطبیق دهند و سرانجام دو سال بعد یوونتوس با این پیراهن اولین اسکودتوی خود را در سال ۱۹۰۵ فتح کرد، این قهرمانی در زمان مدیریت الفردو دیک به دست آمد.

افتخارات یوونتوس:

  • ۲۷ قهرمانی در سری آ باشگاه‌های ایتالیا
  • ۹ قهرمانی در جام حذفی ایتالیا
  • ۴ قهرمیانی در سوپرکاپ ایتالیا
  • ۲ قهرمانی در جام باشگاه‌های اروپا
  • ۳ قهرمانی در جام یوفا
  • ۱ قهرمانی در جام در جام اروپا
  • ۲ قهرمیانی در سوپرکاپ اروپا
  • ۲ قهرمیانی در جام بین قاره‌ای
  • ۱ قهرمانی در سری ب باشگاه‌های ایتالیا

یوونتوس در مجموع در اروپا سومین تیم پرافتخار این قاره است.

کد خبر 64004

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فوتبال جهان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز